Lietuvas meža īpašumu tirgū šogad aktīvi apgrozās arī mazvērtīgākie meži

Lietuvā koksnes resursu cenu kāpumu veicinājusi ne tikai ķīniešu aktivitāte apaļkoku uzpirkšanā, bet arī meža īpašumu tirgus, kas pēdējā laikā kļuvis ļoti aktīvs. Balstoties uz Lietuvas Zemes fonda 2013. gada janvārī iesniegtajiem datiem, Lietuvā kopumā ir 182 300 mežsaimniecības nozīmes privāto zemes gabalu. Ņemot vērā to, ka valsts 2012.gadā uzsākusi rezerves zemes fonda izsoles, to skaits pieaug.

Mežu sadārdzināšanās tendenci ievērojis arī Kazimirs Šiaulis, viens no lielākajiem Lietuvas mežu īpašniekiem un Lietuvas Meža īpašnieku asociācijas (LMSA) priekšsēdētāja vietnieks. Viņš šo tendenci saista ar ķīniešu aktivitātēm, kuri lielos apjomos Lietuvā iepērk un konteineros uz Ķīnu ved apaļkoksni, šādā veidā mākslīgi paaugstinot resursu cenas arī citiem pircējiem. Pērn izsolēs no rezerves zemes fonda kopumā pārdoti 32 meža nogabali. No tiem sešus 15,8 hektāru kopplatībā pircēji iegādājās, visu summu – 24,5 tūkstošus eiro – samaksājot uzreiz. Pārējie meža nogabali 173,1 hektāra kopplatībā tika pārdoti uz nomaksu. Izpērkamā vērtība – 69,75 tūkstoši eiro. Šogad redzams, ka meža zemes gabalu tirdzniecības apjoms palielinājies. No 2013. gada maija līdz septembrim kopumā pārdoti 38 meža zemes gabali ar kopējo platību 90,4 hektāri. Par visiem samaksa veikta nekavējoties – kopā 197,9 tūkstoši eiro.

Kazimirs Šiaulis pārliecināts, ka šobrīd vieni no aktīvākajiem meža zemes pircējiem ir tieši kokapstrādes uzņēmumi. Otra, iespējams, pat lielāka, grupa esot starpnieki, kas mežus nopērk, lai tos tūlīt izcirstu, iegūto koksni pārdotu, bet no izcirtuma ātri atbrīvotos. To apliecina arī Lietuvas Nacionālais zemes dienests, novērtējot izsoļu rezultātus. No pārdotajiem 70 meža zemes gabaliem 23 nopirkušas privātas personas un 47 – koksnes pārstrādes uzņēmumi.

Tirdzniecībā aktīvi apgrozās arī nevērtīgākie meža nogabali. Arī šai tendencei ir savs iemesls – līdz ar vairāku jaunu biomasas katlumāju un koģenerācijas staciju atvēršanu Lietuvā strauji audzis pieprasījums pēc enerģētiskās koksnes, un šādas neizmantotās mežu platības tam lieliski noder.

Resursu cenu pieaugums atspoguļojas arī Lietuvas galvenās virsmežniecības apkopotajās vidējās koksnes sortimentu cenās. 2009. gadā vidējā koksnes cena valstī bija tikai 24,39 eiro par kubikmetru, nākamajā gadā cenas pakāpās līdz 31,19 eiro, bet 2011. gadā piedzīvoja strauju lēcienu līdz 39,7 eiro/m3. Pērn gan bija vērojams cenu kritums, vidējam rādītājam pazeminoties līdz 35,73 eiro/ m3. Taču jau šā gada pirmajā pusē koksnes vērtība atkal pieauga, sasniedzot 37,15 eiro/m3.

«Šobrīd vidēji viena meža zemes hektāra cena Lietuvā ir aptuveni 2183,5 eiro par hektāru,» informē Nacionālā zemes dienesta preses pārstāvis Lukrēcijs Tubis. «Vidējā pārdodamā meža zemes gabala platība ir četri hektāri, lielāko pircēju uzmanību piesaista pieaugušas mežaudzes. Tāpat svarīga ir piekļuve mežam, kā arī tā augsnes mitruma līmenis – lai nav pārāk sauss vai purvains.»

Pieļauts, ka meža īpašumu tirgus Lietuvā varētu būt aktivizējies arī pelēkās ekonomikas iespaidā. Proti – īpašumus šobrīd varētu būt izdevīgi pirkt cilvēkiem, kas dzīvo no nelegālās uzņēmējdarbības. Lietuva plāno 2015. gadā ieviest eiro, tāpēc līdz tam laikam visi vēlas legalizēt savus skaidrās naudas uzkrājumus. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir iegādāties nekustamo īpašumu, tostarp meža zemi.

 

Raksts: “Lietuvas meža īpašumu tirgus”, Lina Svaldenienė, žurnāls “Miškai”, skat.05.12.2013

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks”, Novembris, Nr.11 (159) 2013

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *