Eksporta ienākumu augšupeju meža nozarē sekmēs jaunie investīciju projekti

Šogad meža nozarē tiks sasniegts jauns eksporta ienākumu rekords, liecina jaunākie statistikas dati. Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) izpilddirektors Kristaps Klauss patīkamo tendenci apstiprina, norādot, ka šā gada eksporta latiņa tikšot pacelta līdz aptuveni 1,3 miljardiem latu, kas nebūtu iespējams bez jaunu tālākapstrādes produktu ar augstu pievienoto vērtību ražošanas uzsākšanas un jaunu investīciju projektu atdeves.

Par būtiskāko nozares jaunpienācēju tiek dēvēta SIA Baltic Block vairāk nekā 20 miljonus eiro vērtā presētu koku bloku ražotne, kur mazkvalitatīvā – dedzināmā – koksne tiek pārstrādāta industriālā produkcijā to tālākam patēriņam koka palešu rūpniecībā. Šāda ražotne Ziemeļeiropā patlaban ir vienīgā. Kā otrs dziļākas pārstrādes produktu ražošanas projekts, kas audzēs kopējos nozares eksporta ienākumus, minēts SIA RSEZ Verems ieguldījums 7,96  miljonu eiro apmērā. Ar jaunu pārklājumu metodi  var palielināt bērza saplākšņa izturību, piemēram, pret mitrumu, uguni utt., tāpēc tam ir plašs iespējamais noieta tirgus, piemēram, transporta jomā. Šovasar darbu uzsāka arī SIA Rīgas meži jaunā 3,7 miljonus latu vērtā sīkbaļķu pārstrādes rūpnīca ‘Norupe’, kur paredzēts pārstrādāt līdz 50 tūkst.m3 koksnes gadā, saražojot ap 25 tūkst.m3 žāvētu un ēvelētu zāģmateriālu. Ar ES struktūrfondu un valdības atbalstu šogad sākta vairāku nozares svaru vairojošu investīciju projektu realizēšana. Kā viens no ambiciozākajiem tiek minēts SIA Cross Timber Systems vairāk nekā 5,6 miljonus latu vērtā krusteniski līmētu koka paneļu  (CLT/X-Lam) ražotnes izveides projekta realizācija. Šīs augstas pievienotās vērtības produkcijas ražotnes atbalstam valdība piešķīra UIN atlaidi 0,93 miljonu latu apmērā. Ar UIN atlaides piešķiršanu atbalstīts arī OSB un kokskaidu plātņu ražotājs SIA Kronospan Riga, kas jaunu produktu ar uzlabotu kvalitāti un ražošanas procesa efektivizācijā plāno investēt 31,5 miljonus latu. Bērza saplākšņu izstrādājumu ražošanas AS Latvijas Finieris iecerējusi investēt 17,7 miljonus latu jaunu saplākšņu produktu ražošanā un saistīto pakalpojumu paplašināšanā. Savukārt zāģētās produkcijas ražošanas AS Stora Enso Latvija jaunu produktu ražošanā investēs 4,4 miljonus latu. Tāpat valdība atbalstījusi arī SIA Plantos iecerēto 3,5 miljonus latu vērto taras dēļu un palešu bortu ražotnes izveidi ar 0,83 miljonus latu lielu peļņas nodokļa atlaidi.

“Visi šie investīciju projekti vērsti uz konkurētspējas paaugstināšanu tirgos, ražošanas efektivizāciju un vēl jo vairāk jaunu dziļākās pārstrādes produktu ražošanu,” uzsver K.Klauss.

Jāatzīmē, ka uzņēmēji veic investīcijas arī bez īpaša atbalsta. Iespaidīgākais no šādiem projektiem ir kokskaidu granulu ražošanas līdera Latvijā SIA Latgran ceturtā ražotne valstī, netālu no Gulbenes. Jaunajā rūpnīcā, kas varētu tikt atvērta jau nākamā gada rudenī, plānotais kopējais investīciju apjoms sastāda 15 miljonus eiro.

 

Raksts: “Rekordus stiprinās jaunie investīciju projekti”, Māris Ķirsons, publ. 12.12.2013

Avots: Lakraksts “Dienas Bizness”, Nr. 223 (4628)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *