Vācijas granulu tirgū konkurenci saasina pieaugošais imports no ASV

Centrāleiropas valstīs fiksētais augstas kvalitātes kurināmo koksnes granulu tirdzniecības apjomu kāpums septembra otrajā pusē bija īslaicīgs. Sakarā ar to, ka mazumtirgotāji uzkrājumus ziemai izveidoja jau līdz novembra sākumam, savukārt gala patērētāju aktivitāte silto laikapstākļu dēļ vēl bija zema, A1 un A2 kvalitātes kokskaidu granulu pārdošanas apjomi šajā segmentā oktobrī un novembra pirmajā pusē Centrāleiropā bija zemi, veicinot gatavās produkcijas uzkrāšanos ražotāju noliktavās. Pakāpenisku A1 un A2 kvalitātes granulu piedāvājuma palielināšanos Vācijas tirgū sekmējis arī lielāks analogas produkcijas imports no Ziemeļamerikas un Austrumeiropas.

Par iespējamu pieprasījuma augšupeju novembra vidū nekādas pazīmes neliecināja. Reaģējot uz situāciju patēriņa tirgū, vairāki ražotāji būtiski samazināja izlaides apjomus, kopējai jaudu noslodzei novembra vidū variējot no 40 līdz 70%. Ražošanas apjomi samazināti daļēji arī izejvielu nepietiekamības dēļ. Sarunās par biomasas piegādēm gada pēdējā ceturksnī, vairāki pārstrādātāji nav bijuši gatavi, piemēram, zāģskaidu sadārdzinājumam. Tāpēc pastiprinājusies interese par salīdzinoši lētāku izejvielu – šķeldu iepirkumiem.

Ņemot vērā to, ka granulu sertifikācija pēc Eiropas kopējā ENplus standarta prasībām Ziemeļamerikā paplašinās, sagaidāms, ka 2014.gadā A1 un A2 kvalitātes kokskaidu granulu eksports no Ziemeļamerikas uz Eiropu lielos tempos turpinās palielināties. Par pieaugošās konkurences apmēriem liecina arī fakts, ka četru Ziemeļamerikas granulu ražotāju kopējā jauda, kas ieguvuši atbilstošo sertifikātu, pārsniedz vienu miljonu tonnu gadā. Šiem ražotājiem nesen pievienojies arī Vācijas energokompānijas ‘RWE Innogy’ meitasuzņēmums ‘Georgia Biomass’, kas 2011.gadā Džordžijas štatā atvēra lielāko granulu rūpnīcu ASV (jauda 750 000 tonnu gadā). Nupat par ENplus sertifikāta saņemšanu jaunatvērtajā granulu rūpnīcā Teksasas štatā (jauda 500 000 tonnu gadā) informējis arī Vācijas uzņēmums ‘German Pellets’. Interesi par ENplus sertifikāta iegūšanu Ziemeļamerikā izrādījuši vēl seši lieli granulu ražotāji. Jāatzīmē, ka līdz ar nesen jaunieviesto CANplus sertifikācijas programmu, tagad arī Kanādas granulu ražotājiem ir ENplus sertifikātam līdzvērtīgs noieta tirgus apgūšanas instruments. Paredzēts, ka līdz 2014.gada beigām atbilstoši ENplus vai CANplus standartu prasībām saražoto kokskaidu granulu kopējais apjoms Ziemeļamerikā varētu sasniegt vismaz trīs miljonus tonnu.

Vēl septembrī, pamatojoties uz apmierinošo situāciju tirgū un pieaugošajām koksnes resursu cenām, granulu ražotāji centās panākt augstākas piegādes cenas mazumtirgotājiem 2013.gada 4.ceturksnī. Taču, samazinoties pieprasījumam patēriņa tirgū un palielinoties konkurencei no ārvalstu ražotāju puses, Vācijas granulu ražotāju plānotais cenu paaugstinājums palika ieceres līmenī. Vācijas ziemeļdaļā A1 kvalitātes gaissausu kokskaidu granulu mazumtirdzniecības cenas tādējādi saglabājās aptuveni  212 – 218 €/t robežās (pie rūpnīcas) un valsts dienvidos – aptuveni 218 – 222 €/t robežās. Salīdzinājumam – analogas kvalitātes no Ziemeļamerikas importētais kurināmais Vācijā tirgots par vidēji 185 – 195 €/t. Savukārt no Austrumeiropas ievestās DINplus kvalitātes granulas novembra vidū maksāja aptuveni 150 – 160 €/t.

 

Raksts: “Further hike in retail prices for A1 pellets could not be pushed through”, EUWID, publ. 20.11.2013

Avots: “EUWID Wood Products and Panels”, Nr.87/2013

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *