Meža nozares eksports šā gada 10 mēnešos audzis par 10%, imports – par 20%

Kā liecina Zemkopības ministrijas Meža departamenta apkopotie dati, 2013.gada pirmajos desmit mēnešos meža nozares eksports sasniedzis 1,108 miljardus latu, kas ir par teju 100 miljoniem latu jeb 9,9% vairāk salīdzinājumā ar attiecīgo laika posmu pērn. Tikmēr meža nozares produkcijas importa vērtība šajā pašā laikā sasniedza 345,4 miljonus latu, kas ir par 19,6% vairāk nekā gadu iepriekš, kad šis rādītājs bija 288,7 miljoni latu.

Koksne un tās izstrādājumi eksportēta 955,8 miljonu latu vērtībā, kas ir par 10% vairāk nekā gadu iepriekš. Tradicionāli visvairāk naudas izteiksmē eksportēta zāģētā koksnes produkcija – 276,4 miljonu latu kopvērtībā (+5,5%), kas veido 25% no kopējās meža nozares eksporta vērtības. Tai seko kurināmā koksne, kas uz ārējiem tirgiem realizēta 133,7 miljonu latu kopvērtībā (+12%). Jāatzīmē, ka procentuālā izteiksmē vislielāko kāpumu gada griezumā – par 79,8% – uzrāda koka būvkonstrukciju un rotaļlietu eksports, pārsniedzot 17 miljonus latu, kam seko pārējo koksnes izstrādājumu grupa (t.sk. neklasificēti), kur produkcijas kopējā eksporta vērtība šogad sasniegusi teju 130 miljonus latu (+65,3%). Apaļkoku segmentā eksporta apjomu samazinājums un krass importa kāpums apstiprina šā brīža aktuālāko tendenci vietējā kokrūpniecībā – skujkoku zāģbaļķu deficītu. Ja vēl 2011.gada pirmajos desmit mēnešos apaļkoksne no Latvijas izvesta 140 miljonu latu vērtībā un ievesta 13,3 miljonu latu vērtībā, tad 2013.gada pirmo desmit mēnešu periodā šīs produkcijas eksporta kopvērtība veidoja 109 miljonus latu, bet importa vērtība – 34,4 miljonus latu.

Lielākie eksporta tirgi Latvijas meža nozares produkcijai ierasti bijuši Lielbritānija, Vācija un Zviedrija. Savukārt nozīmīgākās šīs nozares produkcijas piegādātājvalstis bija Lietuva, Polija un Igaunija.

Kā zināms 2012.gadā Latvijas meža nozares eksporta kopējā vērtība sasniedza 1,209 miljardus latu, kas ir par 4% vairāk nekā 2011.gadā, kad šis rādītājs bija 1,162 miljardi latu. Statistikas dati uzskatāmi liecina, ka šogad meža nozarē tiks sasniegts jauns eksporta ienākumu rekords, kas nebūtu iespējams bez jaunu tālākapstrādes produktu ar augstu pievienoto vērtību ražošanas uzsākšanas un jaunu investīciju projektu atdeves. 2013.gada eksporta latiņa tikšot pacelta līdz aptuveni 1,3 miljardiem latu, prognozē Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) izpilddirektors Kristaps Klauss.

 

Avots: Zemkopības ministrija

Saistītā informācija:www.latforin.info

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *