Valsts meža dienestā īstenotās reformas nav bijušas pietiekami pārdomātas

Skaidri definētas valsts politikas meža izmantošanā un uzraudzībā nav bijis ne pirms, ne arī pēc mežu galvenā uzrauga – Valsts meža dienesta (VMD) – strukturālo izmaiņu veikšanas, secinājusi Valsts kontrole pēc veiktās revīzijas par Valsts meža dienestā  īstenoto reformu pamatotību un dienesta darbības  patreizējo efektivitāti. Turklāt vienotas nostājas un konstruktīvas sadarbības trūcis arī starp Zemkopības ministrijas (ZM) un VMD vadošajām amatpersonām.

Viens no ZM iecerēto izmaiņu mērķiem – izlīdzināt vienāda līmeņa darbinieku algas – ir īstenots. Tomēr solītais mēnešalgas palielinājums faktiski nav noticis. Lai gan vairāk nekā 50% darbinieku alga tika palielināta par Ls 150, vienlaikus būtiski ir palielinājies arī to pienākumu apjoms un atbildība. Likvidējot 77 mežniecības, to vietā izveidojot 29 birojus un samazinot mežsargu/mežziņu skaitu par aptuveni 200 darbiniekiem, kopējie VMD uzturēšanas izdevumi nav būtiski samazinājušies, degvielas izdevumi ir pat pieauguši. Turklāt lielākais štatu samazinājums ir bijis amatu grupās, kas nodrošina pamatfunkcijas. Pieaug arī fizisko un juridisko personu iesniegumu apstrādes laiks. Piemēram, 2011.gadā iesniegumu apstrādes termiņš pārsniedza divas nedēļas 18% gadījumu, bet 2012. un 2013.gadā – jau 33% gadījumu. Aptaujas liecina, ka iedzīvotāji ir neapmierināti ar samazināto pakalpojuma pieejamību.

Valsts kontrole arī apšauba nepieciešamību noteikt, ka no 01.01.2015. meža inventarizācijas veicēju darbību uzraudzība tiktu nodota nevalstiskai sertificēšanas institūcijai, un aicina ZM saglabāt noteiktu valsts līmeņa kontroli pār meža inventarizācijas veikšanu. Revidenti arī norāda uz augstu risku, ka paaugstinātas ugunsbīstamības periodā VMD nespēs tikt galā ar ugunsgrēku dzēšanu mežos. Revīzijā konstatēts, ka vairāk nekā pusi ugunsgrēku, kas ir bijuši VMD pārraudzībā esošajos mežos, palīdzējis dzēst Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, savukārt 27% gadījumu – piedalījušās citas organizācijas vai uzņēmumi. Revidenti ir norādījuši arī uz neefektīvu ugunsdzēsības funkciju veikšanai piešķirto līdzekļu izmantošanu.

Pēc revidentu ieskata, būtu būtiski uzlabojama arī VMD īstenotā uzraudzība pār medību norisēm, kā arī pilnveidojama meža dzīvnieku uzskaite un populācijas kontrole. Valsts kontrole sniegusi kopumā 23 ieteikumus, kurus ieviešot, trūkumi tiktu novērsti.

 

Raksts: “Zemkopības ministrijas reformas Valsts meža dienestā nav bijušas pietiekami pārdomātas”, Valsts kontrole, publ. 20.12.2013

Avots: http://www.lrvk.gov.lv/index.php?id=633&newsid=1346

Revīzijas ziņojums

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *