ES tirgū palielinājies skujkoku saplākšņu imports no Ķīnas un Brazīlijas

Eiropas Savienības dalībvalstīs skujkoku saplākšņu ievedums no citām pasaules valstīm 2013.gadā kopumā nedaudz samazinājās, pirmo trīs ceturkšņu laikā sastādot 1,01 miljonu kubikmetru, kas ir par 3,6% mazāk nekā analogā laika periodā gadu iepriekš. Lielāks skujkoku saplākšņu ievedums Vācijā, Lielbritānijā un Beļģijā nespēja kompensēt importa samazinājumu Itālijā, Dānijā un Nīderlandē.

No Brazīlijas saplākšņu materiāli ES valstīs ievesti 680,1 tūkst.m3 apjomā (+1,8%). Tāpat audzis šo plātņu imports no Ķīnas – par 10,2% līdz 123,1 tūkst.m3. Turpretī no Čīles saplākšņu imports par 27% saruka, kopumā sastādot 104,2 tūkst.m3. Brazīlijā ražoto eliota priedes (Pinus Elliotis) saplākšņu cenas ES importētājvalstīm pēdējo pāris mēnešu laikā paaugstinātas par 10 – 15 $/m3 galvenokārt pietiekami labā pieprasījuma dēļ vietējā tirgū, ASV, Meksikā un Karību salās.

No Krievijas bērza saplākšņu imports ES valstīs 2013.gadā kopumā nedaudz palielinājās, neskatoties uz daudzkārtējiem ziņojumiem par ierobežoto zāģbaļķu pieejamību Krievijā un pieprasījuma kāpumu pašmāju tirgū, Turcijā, Āzijā un Tuvajos Austrumos.

Pieprasījums pēc Ķīnā ražotiem lapu koku saplākšņu materiāliem Eiropā 2013.gada otrajā pusē bija svārstīgs. To veicināja vairāki faktori, piemēram, ļoti mainīgie kravu pārvadājumu tarifi. Veikt eikaliptu un apšu audžu izstrādi rudens mēnešos daudzviet kavēja lietainais laiks, radot koksnes pārstrādes uzņēmumiem papildus transporta izmaksas, iegādājoties nepieciešamos koksnes resursus no tālākām vietām. Mitrā atmosfēras gaisa ietekmē pagarinājies arī finiera lokšņu žāvēšanas laiks, radot gatavās produkcijas piegādes kavējumus. Tāpat tirdzniecības apjomus zināmā mērā ietekmējusi jaunā ES Kokmateriālu regula (EUTR), kas tika izstrādāta, lai cīnītos pret nelikumīgu mežistrādi un ar to saistītu kokmateriālu starptautisko tirdzniecību un spēkā stājās 2013.gada 3.martā. Pieaugot bažām par koksnes produktu likumības pārbaudēm, importētāji Eiropā vairāk koncentrējas veikt iepirkumus no lielākām Ķīnas saplākšņu ražotnēm, kas spēj nodrošināt nepieciešamo dokumentāciju attiecībā uz ražošanā izmantoto koksnes izejmateriālu likumību. Ņemot vērā mēreno pieprasījumu rudens – ziemas mēnešos Eiropā un samazinātās jaudas Ķīnas saplākšņu ražošanas uzņēmumos saistībā ar ierobežoto koksnes sagādes pieejamību, lapu koku saplākšņu piedāvājums no šīs valsts un pieprasījums ES tirgū pēdējo pāris menešu laikā kopumā bija raksturojams kā samērā sabalansēts. Raugoties tuvākajā perspektīvā, sagaidāms, ka Ķīnas saplākšņu pieejamība Eiropas valstu pircējiem 2014.gada 1.cetuksnī kļūs vēl ierobežotāka gan saistībā ar limitēto koksnes izejmateriālu piedāvājumu, gan tradicionālajām Ķīniešu Jaunā gada brīvdienām.

Tropu lapu koku saplākšņu imports ES tirgū 2013.gada pirmo trīs ceturkšņu laikā samazinājās par 4,2% līdz 214,1 tūkst.m3. Tostarp no Ķīnas imports palielinājās par 10%, no Indonēzijas piegādes apjomi saglabājās praktiski nemainīgi, savukārt no Malaizijas un Gabonas tropu lapu koku saplākšņu imports samazinājās par attiecīgi 8,4% un 9,2%. Vairāk nekā 2012.gadā šo koka izstrādājumu šogad tika ievests Beļģijā, Lielbritānijā un Francijā. Tajā pašā laikā Nīderlandē, Itālijā un Vācijā tropu lapu koku saplākšņu imports 2013.gadā samazinājās.

Ar citas lapu koku sugas, kas nav tropu izcelsmes, koksnes finiera pārklātu saplākšņu imports ES tirgū samazinājās procentuāli lielākā apjomā – par 5,1% -, kopumā sastādot 1,39 milj.m3. Visvairāk šī veida saplākšņu materiālu ES tirgū 2013.gada pirmo trīs ceturkšņu laikā ievests no Ķīnas – 632,6 tūkst.m3 (-10,8%) un no Krievijas – 517,0 tūkst.m3 (+5,3%).

 

Avots: http://www.globalwood.org/market/timber_prices_2013/aaw20131201e.htm

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *