Vācijas mežos decembra pirmā vētra radījusi salīdzinoši mazus postījumus

Aizvadītā gada 5.-6.decembrī  Eiropai pāri brāzās spēcīgs ciklons XAVIER, nesot orkāna stipruma vēja brāzmas. Vācu sinoptiķi orkānam devuši vārdu “Xaver”, dāņi – “Bodil”, zviedri – “Sven”. Kā tika ziņots dažas dienas vēlāk, šīs vētras radītie postījumi kopumā bijuši salīdzinoši mazi, vismaz Vācijā, visā valstī mežos bojātās koksnes kopējam apjomam nepārsniedzot 100 tūkst.m3. Saskaņā ar Šlēsvigas-Holšteinas reģionālā meža dienesta sākotnējiem aprēķiniem, vētras radīto mežu postījumu apmērs sastāda tikai 20% no tiem, ko radījis orkāns “Kristiāns”. Pēc šīs vētras, kas Eiropā plosījās 28.oktobrī, pārspējot 2005.gada orkāna “Ervīns” rekordu, Vācijas galējos ziemeļos bojātās koksnes kopējais apjoms sasniedza aptuveni 400 tūkst.m3.

Dānijā, pretēji salīdzinoši nenozīmīgajiem mežu postījumiem Vācijā, minētā vētra radījusi krietni lielākus postījumus. Šeit, saskaņā ar Dānijas Dabas aģentūras (Naturstyrelsen) provizoriskiem aprēķiniem, meža industrijai radīti postījumi aptuveni 100 miljonu kronu (~13,4 milj. €) apmērā. Valsts mežu sektorā vien orkāna “Bodil” radīto postījumu apjoms, pēc provizoriskiem aprēķiniem, sastāda vismaz 300 tūkst. m3, kas ir divreiz vairāk nekā pēc oktobra vētras “Simone”. Ja oktobrī ciklons skāris galvenokārt tikai Jitlandes pussalas dienvidus, vētra “Bodil” plosījusies teju visā valsts teritorijā. Tā kā ziņojumi par šajā vētrā nodarītajiem postījumiem no daudziem reģioniem vēl nav saņemti, paredzams, ka kopējais Dānijas mežos bojātās koksnes apjoms būs krietni lielāks un varētu sasniegt pusmiljonu kubikmetru. Turklāt joprojām nav zināmi dati par radīto postījumu apmēriem privātajā sektorā, kas Dānijas meža īpašumu struktūrā veido 65%.

Zviedrijas mežos 5.-6.decembra vētrā bojāti aptuveni 700 – 800 tūkst.m3 koksnes, liecina apkopotā informācija uz 10.decembri. Saskaņā ar Zviedrijas Meža aģentūras (Skogsstyrelsen) sniegto informāciju, lielākie postījumi nodarīti Gotlandē. Zviedrijas galējos dienvidos esošajā provincē Skåne mežos bojāti 220 – 250 tūkst.m3 koksnes, kas ir aptuveni puse no oktobra vētrā “Simone” radīto postījumu kopējā apjoma šajā reģionā. Savukārt blakus esošajā provincē Halland, līdzīgi kā oktobrī, pirmajā decembra vētrā bojāti aptuveni 150 – 180 tūkst.m3 koksnes.

Otrā decembra vētra, kas Skandināvijā plosījusies naktī uz piektdienu, 13.decembri, un nodēvēta par “Ivaru”, Zviedrijas kalnos radīja vēja brāzmas līdz 46 metriem sekundē. Šīs vētras rezultātā, saskaņā ar Zviedrijas Meža aģentūras sākotnējiem aprēķiniem, valsts centrālajā daļā bojāti vismaz 4,5 līdz 6,5 milj.m3 koksnes, un situācija kopumā ir daudz sliktāka nekā pēc 2011.gadā piedzīvotās vētras “Dagmar”, kas arī lielākos koksnes bojājumus (4,5 milj.m3 apjomā) radījusi tieši valsts centrālajā daļā. Lai nepieļautu koksnes mizgraužu masveida savairošanos, šobrīd primārais uzdevums ir skarto mežaudžu sakopšana un vējā bojātās koksnes izvešana līdz laikam, kad šie kaitēkļi sāk pamest savas ziemošanas vietas, t.i., aprīļa beigām vai maija sākumam. Noteiktais bojātās koksnes izvešanas galējais termiņš valsts centrālajā daļā esošajos mežos ir 2014.gada 1.jūlijs, bet skartajās mežu platībās valsts ziemeļu daļā – 15.jūlijs.

Oktobra vētrā “Simone” Zviedrijas dienvidos kopumā bojāti 1,5 – 2 milj.m3 koksnes. Vētrā “Hilde”, kas Skandināvijā plosījusies 16.-17.novembrī, Zviedrijas centrālajā un ziemeļu reģionos bojāti aptuveni 3,5 – 4 milj.m3 koksnes, savukārt 5.-6.decembrī vētrā “Sven” Zviedrijas mežos radīti postījumi 800 tūkst.m3 apjomā. Līdz ar orkāna “Ivars” radītajiem postījumiem, pavisam aizvadītā gada pēdējo trīs mēnešu laikā Zviedrijas mežos vētrās lauzto un gāzto koku kopējais apjoms sasniedzis 10,8 – 12,8 miljonus kubikmetru.

 

Raksts: “Relatively little damage caused by hurricane Xaver”, EUWID, publ. 18.12.2013

Avots: “EUWID Wood Products and Panels”, Nr.51/52 (2013)

Raksts: “Mellan 4,5 och 6,5 miljoner kubikmeter skog fälldes av stormen Ivar”, Skogsstyrelsen, publ. 17.12.2013

Avots:www.skogsstyrelsen.se

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *