Skandināvijā rudens vētrās bojātās koksnes apjoms varētu sasniegt 18 milj. m3

Daudzajās rudens vētrās, kas aizvadītā gada pēdējā ceturksnī plosījās Skandināvijā, kopējais vējā gāzto un lauzto koku apjoms varētu sasniegt 18 miljonus kubikmetru. Turklāt daudzviet skarto mežaudžu apsekojumi vēl nav pabeigti.

Ņemot vērā, ka neierasti lielais vētru skaits noticis ar salīdzinoši nelieliem intervāliem, mežu īpašniekiem un to apsaimniekotājiem bijis sarežģīti noteikt precīzus katras vētras radīto postījumu apmērus. Vislielākie postījumi pēc gada pēdējos pāris mēnešos vētrās izgāzto un lauzto koku kopējā apjoma nodarīti Zviedrijā. Tai seko Somija, kur novembra vētrā „Eino” aprēķinātais bojātās koksnes apjoms valstī sasniedza 1,5 miljonus kubikmetru un decembra vētrā „Seija” – 2 miljonus kubikmetru. Lai gan Norvēģijā un Dānijā šo vētru nodarītie postījumi kopumā ir ievērojami mazāki, atsevišķām mežsaimniecībām radīti ļoti lieli zaudējumi.

Jau ziņots, ka oktobra vētrā “Simone” Zviedrijas dienvidos kopumā bojāti 1,5 – 2 milj.m3 koksnes. Vētrā “Hilde”, kas Skandināvijā plosījusies 16.-17.novembrī, Zviedrijas centrālajā un ziemeļu reģionos bojāti aptuveni 3,5 – 4 milj.m3 koksnes, savukārt 5.-6.decembrī vētrā “Sven” Zviedrijas mežos radīti postījumi 800 tūkst.m3 apjomā. Līdz ar orkāna “Ivars” radītajiem postījumiem 4,5 – 6,5 milj.m3 apjomā, Zviedrijā vien aizvadītā gada pēdējo trīs mēnešu laikā vētrās lauzto un gāzto koku kopējais apjoms sasniedzis 10,8 – 12,8 miljonus kubikmetru.

 

Raksts: “Windthrows in Scandinavia could yield up to 18m m³”, EUWID, publ. 09.01.2014

Avots:www.euwid-wood-products.com

Saistītā informācija:www.latforin.info

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *