Atdzīvinātā nažfiniera rūpnīca “Riga Veener” ražo un eksportē

Danzer grupai piederošo nažfiniera ražotni Latvijā no iznīcināšanas izglāba Latvijas investori, tās restarta rezultāts – SIA Riga Veener ar 100 darba vietām, nomaksātiem nodokļiem un eksportu.

Latvijā vienīgā nažfiniera ražotne pašlaik jau strādā divās maiņās, intensīvi darbojas pie jaunu klientu piesaistes un jaunu tirgu atvēršanas, lai palielinātu ražošanas apjomu, ienākumus un strādājošo skaitu. 2008. gada decembrī, kad ārvalstu investoriem piederošajā rūpnīcā «tika nodzēsta gaisma», tikai retais cerēja, ka tajā tiks atjaunota nažfiniera ražošana. «Trīs gadus ražotne nestrādāja, un, tikai pateicoties Latvijas investoram Andrejam Zilpaušam, tajā atsākās darbs 2011. gadā, bet 2012. gadā, piesaistot SIA Alfa stars, arī izveidots jauns uzņēmums SIA Riga Veneer,» stāsta uzņēmuma ražošanas direktors Jānis Zukuls. «Tuvākās līdzīga profila ražotnes ir Igaunijā un Čehijā, jo nažfiniera ražošana, kas paredzēta mēbeļu virsmu finierēšanai, ir visai specifiska, jo vajadzīga finierkluču «vārīšana», pirms tie tiek lobīti vai drāzti,» par tuvākajām konkurentiem, stāsta J. Zukuls.

Pašlaik SIA Riga Veneer ražo gan mēbeļu ražotājiem nepieciešamo bērza, ozola un pat priedes nažfinieri, gan arī liekti līmēto mēbeļu (arī detaļu) ražotājiem nepieciešamās industriālās lobskaidas. Pēc rūpnīcas darbības apturēšanas visi produkcijas pircēji un finierkluču piegādātāji tika zaudēti. Pašlaik uzņēmuma produkcijas pircēju vidū ir Latvijā, Lietuvā un Polijā strādājoši mēbeļu ražotāji. «Produkciju eksportējam arī uz Zviedriju, Vāciju, Rumāniju un pat Dienvidkoreju, Vjetnamu un gatavojamies piegādēm vēl uz citām Āzijas valstīm,» stāsta J. Zukuls. Ir atgūta daļa to klientu, kuri produkciju no Rīgas ražotnes iegādājās vēl tad, kad tā piederēja Danzer. «Savulaik, Danzer slēdzot ražotni Rīgā, daļa nažfiniera pircēju kļuva par Igaunijā strādājošas ražotnes produkcijas noņēmējiem, bet tagad daļa ir atgriezusies pie mums,» tā uz jautājumu, vai izdevies pārvilināt Igaunijas rūpnīcas produkcijas pircējus, atbild J. Zukuls. Tirgus reanimācijas process nebūt nav beidzies, un tas turpinās. «Šobrīd vēl neesam sasnieguši pat 50% no tā pārdošanas apjoma, ko uzņēmuma rīcībā esošās iekārtas ļauj saražot,» tā uz jautājumu par to, cik daudz vēl var kāpināt ražošanu un pārdošanu, atbild J. Zukuls. Viņš arī neprognozē, cik ilgā laikā varētu sasniegt, piemēram, 2005. gada (Rīgas finieru rūpnīcas) ražošanas un pārdošanas apjomus.

Savulaik, restartējot ražotni, darbojās viena lobmašīna vienā maiņā, kura pārstrādājusi aptuveni 10 m3 finierkluču. Pašlaik darbs norit divās maiņās, mēnesī pārstrādājot 1200 – 1300 m3 finierkluču. Kopumā uzņēmums ik gadu varētu pārstrādāt ap 20 tūkst. m3 finierkluču, taču pārstrādes daudzumu nosaka ne tikai produkcijas tirgus, bet arī klimatiskie apstākļi un šīs izejvielas – finierkluču – eksports. «Šodien ražojam arī industriālo nažfinieri, ko Danzer laikos neražoja. Šis produkts ļauj apgūt jaunu pircēju segmentu – liekti līmēto mēbeļu ražotājus,» skaidro J. Zukuls. Viņš piezīmē, ka SIA Riga Veneer ir laba sadarbība ar specializētu uzņēmumu Zviedrijā, kurš no šī produkta tālāk ražo viesnīcu kartes durvīm.

«Āzijas tirgus ir ļoti aktivizējies industriālā nažfiniera segmentā, taču paradoksālā kārtā Latvijā kā sēnes pēc lietus arvien no jauna rodas uzņēmumi, kuri, lai sūtītu uz Ķīnu, iepērk šī produkta ražošanai nepieciešamos finierklučus par vēl labākām cenām nekā mēs, taču gatavo produkciju šie Āzijas ražotāji tirgo par tādu pašu cenu kā mēs, kaut arī viņiem jātransportē konteineros apaļkoksne,» par ekonomiskai loģikai nepakļaujošos situāciju brīnās J. Zukuls. Izejvielu deficītu vairo arī negaidīti siltais rudens un ziemas sākums.

Pēc J. Zukula stāstītā uzņēmuma apgrozījums sasniedzis 0,23 milj. eiro mēnesī, kas nav maksimāli iespējamais līmenis. «Nažfiniera ražošanā sezona ir no septembra līdz jūlijam un šajos mēnešos ienākumiem 2014. gadā būtu jābūt vēl lielākiem, īpaši tāpēc, ka šobrīd ir pasūtījumi un darbā aicinām gan pieredzējušus speciālistus, gan arī strādniekus bez īpašām iemaņām (kopumā 40 – 60), jo vēlamies nokomplektēt trešo maiņu,» šā gada uzdevumu atklāj J. Zukuls.

 

Restarts:”Atdzīvinātā nažfiniera rūpnīca Riga Veener ražo un eksportē”, Māris Ķirsons, publ. 15.01.2014

Avots: www.db.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *