Koksnes briketes – ekoloģisks kurināmais, kas taupa dabas resursus

Praktisks kurināmā paveids ir koksnes briketes, kuras izgatavo, sapresējot sasmalcinātas skujkoku vai lapu koku skaidas, kā arī šķeldu vai sasmalcinātas koku mizas. Atkarībā no presēšanas spiediena un koka šķirnes briketēm ir dažāda masa un enerģētiskā vērtība. Ražotāji piedāvā dažādu formu produkciju – gan apaļas, gan četrkantīgas briketes, ar vai bez cauruma vidū. Kvalitatīvas briketes ir sausas (mitruma procents 5 – 15%) – tad tās deg lēnām. Palielinoties mitrumam, samazinās kurināmā siltumatdeve. Brikešu priekšrocība salīdzinājumā ar malku ir ne vien lielāks blīvums, bet arī racionāla uzglabāšana, jo tās prasa mazāk vietas. Līdzīgi kā malku, arī briketes pirms kurināšanas vēlams paturēt istabas temperatūrā, lai uzsilst.

Pērkot briketes, vispirms jānoskaidro, vai cena ir par tonnu vai par kubikmetru. Ja pērk kubikmetros, nevajadzētu aizmirst noskaidrot, cik liels ir brikešu blīvums. Pērkot uz svara, vienmēr jāpārbauda, vai pirkums atbilst norādītajam daudzumam. Visaugstāk kotējas ozola skaidu briketes ar lielu blīvumu un patīkamu aromātu. Piemēram, SIA “Amberwood” ražo oša – ozola skaidu briketes, kas arī ir visdārgākās (maksā aptuveni 175,30 eiro par tonnu), salīdzinot ar klasiskajām jauktu skaidu briketēm (SIA “Foer” cena ap 135,20 – 142,30 eiro par tonnu). Iecienītas ir arī AS “Latvijas finieris” bērzu skaidu briketes, kuras gatavo no finiera ražošanas pārpalikumiem.

Kādreiz tradicionālas un tagad nepelnīti aizmirstas ir kūdras briketes. Pēc dažu speciālistu atzinuma, kompaktās un ekonomiskās kūdras briketes ir labu labais cietā kurināmā veids, kas deg ilgi un atdod daudz siltuma un ir ekonomisks. Salīdzinājumā ar kokskaidu briketēm kūdras kurināmais izmaksā lētāk (cena “www.drova.lv” 113,80 eiro/t) un deg lēnāk, tāpēc krāsns­ jāpapildina retāk. Sadegot kūdrai, veidojas pelni, ko var izmantot dārzā kā mēslojumu. Ražotāji plāno, ka kūdras briketes drīz ražos arī no Latvijas milzīgajiem kūdras krājumiem, nevis ievedīs no ārzemēm – Igaunijas un Baltkrievijas. Tikpat laba siltumatdeve kā skaidu briketēm ir arī Latvijā ražotajām salmu un siena briketēm, kas top no visiem iespējamiem lauksaimniecības pārpalikumiem: salmiem, siena, zāles, miežabrāļa, rapša.

 

Raksts: “Ekoloģisks kurināmais taupa dabas resursus”, Andris Ozoliņš, publ. 15.01.2014

Avots: http://www.la.lv/briketes-patik-krasnij/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *