Krievijā top viena no lielākajām kokskaidu plātņu rūpnīcām pasaulē

Līdz ar jaunas kokskaidu plātņu rūpnīcas uzcelšanu Jekaterinburgā, kur plānots saražot pusmiljonu kubikmetru produkcijas gadā, Krievijas saplākšņu ražošanas uzņēmumu grupa “Sveza” kļūs par līderi šajā biznesa sfērā ne tikai Urālu reģionā, bet arī visā Krievijā, radot lielāku konkurenci gan pašmāju skaidu plātņu ražotājiem, gan tādām ārzemju kompānijām kā “Krosnospan”, “Pfleiderer” un “Egger”, vērtē vietējie analītiķi.

Vienošanos ar vietējās varas pārstāvjiem par investīciju projekta realizāciju kompānijas vadība parakstīja aizvadītā gada jūlijā, Urālu starptautiskās rūpniecības un inovāciju izstādes – foruma “Innoprom 2013” ietvaros. Saskaņā ar šo vienošanos Jekaterinburgas valdība apņēmusies investoram sniegt visu nepieciešamo atbalstu, tostarp piemērot ienākuma nodokļa atvieglojumus vairāku gadu garumā un nodrošināt subsīdijas kredītprocentu dzēšanai. Projekta kopējās izmaksas novērtētas 6 miljardu rubļu (~126 milj.€) apjomā. Investīciju atmaksāšanās plānota 11 gadu laikā. Jaunās plātņu rūpnīcas izbūvi paredzēts pabeigt līdz 2016.gadam, savukārt projektēto ražošanas jaudu plānots sasniegt sekojošo 2 – 3 gadu laikā. Saražotā produkcija pamatā tiks realizēta vietējā tirgū, jo sevišķi Volgas-Urālu reģionā, kur pieprasījums pēc kvalitatīvām skaidu plātnēm ir viens no lielākajiem Krievijā. Lielākie šīs produkcijas patērētāji, sagaidāms, būs vietējās būvkompānijas un mēbeļu ražotāji.

Jekaterinburgā topošā rūpnīca būs viena no lielākajām kokskaidu plātnēm pasaulē, kur ik gadu, saskaņā ar sākotnējiem aprēķiniem, tiks patērēts aptuveni viens miljons kubikmetru koksnes biomasas. Ņemot vērā to, ka reģionā ir pietiekami daudz bojātu mežaudžu, kur nepieciešama regulāra mežizstrāde, bet šādas kvalitātes sortimentu pārstrādes uzņēmumu tuvumā nav, ar plātņu rūpniecībai nepieciešamo ražošanas izejvielu piegādi problēmām nevajadzētu būt. Līdz ar to samazinātos arī valsts ekonomikai radītie zaudējumi saistībā zemas pievienotās vērtības koksnes eksportu uz Centrālo Āziju un Irānu.

Līdzīga mēroga projektu (ar ražošanas jaudu 300 000 kubikmetru gadā) šajā Krievijas reģionā pirms vairākiem gadiem bija iecerējusi īstenot arī viena no lielākajām Krievijas mežsaimniecības kompānijām “Pervaya Lesnaya Kompaniya”. Taču pārlieku augsto izmaksu un ilgā ieguldāmo līdzekļu atmaksas termiņa dēļ projekta tālāka virzība tika pārtraukta.

“Sveza” ir 1997.gadā Krievijā dibināta kokapstrādes kompānija, kas Eiropā ieņem līderpozīcijas bērza finiera ražošanā. Kompānijai piederošajos uzņēmumos gadā tiek saražoti vairāk nekā 1,2 miljoni kubikmetru koksnes plātņu, tostarp ap 920 000 kubikmetru saplākšņu un ap 310 000 kubikmetru kokskaidu plātņu, kas tiek realizētas uz 70 pasaules valstīm.

 

Raksts: “Major panel project takes shape for Sveza”, World Market Intelligence Ltd., publ. 30.01.2014

Avots: www.wbpionline.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *