Lietuvas uzņēmumu grupa “SBA” meklē jaunas attīstības iespējas

Līdztekus pašreizējiem pieciem darbības virzieniem Lietuvas uzņēmumu grupa “SBA” lūkojas arī pārtikas ražošanas virzienā. Pašlaik uzņēmums darbojas mēbeļu ražošanas un tirdzniecības, apģērbu ražošanas, nekustamā īpašuma un enerģētikas lauciņā.

Šobrīd apjomīgākais “SBA” biznesa virziens ir mēbeļu ražošana. “Mēs esam viena no lielākajām mēbeļu ražošanas kompānijām Centrālajā un Austrumeiropā. Mums ir septiņas ražotnes, piecas no tām ražo mēbeles lieliem starptautiskiem mazumtirgotājiem, nav noslēpums – arī IKEA,” stāsta SBA viceprezidents biznesa attīstības jautājumos Egidijs Valentinavičs. Mēbeļu bizness veido nedaudz vairāk nekā pusi no SBA apgrozījuma, kas ir aptuveni 700 miljoni litu (~205 milj. eiro). Kompānijas jaunākais projekts ir ražotne Baltkrievijā, kas tika atvērta 2013. gada jūlijā. Šajā rūpnīcā visa saražotā produkcija tiek pārdota Krievijas IKEA. Savukārt ražotnei, kas atrodas Krievijā, ir cits biznesa modelis.

Uzņēmums nodarbojas arī ar mēbeļu mazumtirdzniecību. “Esam Nr.1 Lietuvas tirgū. Bizness ir stabils, ar nelielu pieauguma tendenci, pat pēc tam, kad IKEA atvēra savu veikalu Viļņā,” skaidro E. Valentinavičs. Viņš uzskata, ka IKEA palīdzēja attīstīties Lietuvas mēbeļu tirgum, jo pēc veikala atvēršanas cilvēki par mēbelēm sāka domāt citādā veidā, sākot mainīt mēbeles biežāk un brīvāk.

Veidojot savas mēbeļu kolekcijas, liela nozīme ir dizainam, tāpēc “SBA” sadarbojas ar dizaineriem no Vācijas un Itālijas. Tas nav tāpēc, ka Lietuvā nebūtu talantīgu dizaineru, taču vietējie dizaineri vairāk ir mākslinieki, nevis produktu dizaina attīstītāji. Nepietiek ar talantīgu dizaineru, kurš izveidojis jaukus zīmējumus ar mēbelēm vai apģērbam. Viņi tik labi nepārzina tirgus tendences un ražošanas tehnoloģijas. Turpretī ārzemju dizaineri automātiski domā arī par cenu, ražošanu, materiāliem un tehnoloģiskajām iespējām.

Runājot par konkurenci, mēbeļu biznesā “SBA” grupas uzņēmumi nekonkurē ar Lietuvas vai Baltijas ražotājiem. “Tā kā mēs eksportējam teju 98%, nedomājam par Baltijas ražotājiem kā konkurentiem. Mēbeļu biznesā mūsu lielākie konkurenti ir Vācija un Itālija,” skaidro E. Valentinavičs.

2013. gadā uzņēmumu grupa apgrozīja 362 miljonus eiro, kas ir par 39 miljoniem eiro jeb 12,1% vairāk nekā 2012.gadā. Šogad no esošajiem biznesiem paredzēta vismaz 10% izaugsme.

 

Raksts: “Mēbeļu milzis meklē jaunas attīstības iespējas”, Anda Asare, publ. 12.02.2014

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 30 (4664)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *