Apaļkoku un zāģmateriālu pārdošanas apjomi pasaulē pārsnieguši 50 mljrd. dolāru

Virknē valstu atjaunojoties pieprasījumam pēc zāģmateriāliem, apaļo un zāģēto skujkoku kokmateriālu globālie pārdošanas apjomi 2013.gadā sasniedza augstāko līmeni kopš pirmskrīzes perioda 2008.gadā, ziņo ‘Wood Resource Quarterly’.

Balstoties uz statistikas datiem par tirdzniecības apjomiem 2013.gada pirmo desmit mēnešu laikā, aprēķināts, ka kopējie skujkoku apaļkoku un zāģmateriālu pārdošanas apjomi naudas izteiksmē aizvadītajā gadā pārsniedza 50 miljardus ASV dolāru.

Lai gan apaļkoku tirdzniecības apjomi pēdējo piecu gadu laikā auguši straujāk, pārdoto zāģmateriālu kopējā vērtība joprojām ir vairāk nekā divas reizes lielāka, tā kā šie ir arī visvairāk pārvadātie koksnes produkti, izmantojot jūras transportu.

Intensīvākās kokmateriālu kravu plūsmas 2013.gadā fiksētas starp Kanādu un Āzijas valstīm, kam seko piegādes no Zviedrijas uz Lielbritāniju un Ziemeļāfriku. Lielākās pārmaiņas, kas bija vērojamas starpkontinentālajā zāģmateriālu tirdzniecībā 2013.gadā ir tālāks kravu pārvadājumu apjomu kāpums no Ziemeļvalstīm uz Āziju (galvenokārt uz Japānu) un no Ziemeļamerikas (pamatā Kanādas) uz Ķīnu.

Nestabilā politiskā situācija Ēģiptē mudinājusi zāģmateriālu tirgotājus meklēt alternatīvus noieta tirgus, kā rezultātā daudzi Eiropas valstu un Krievijas zāģmateriālu ražotāji 2013.gadā raduši jaunas iespējas, palielinot pārdošanas apjomus Āzijas tirgū. To sekmējis galvenokārt pieprasījuma kāpums pēc skujkoku zāģmateriāliem Japānā, Ķīnā un Dienvidkorejā. Uz šīm valstīm zāģmateriālu piegādes apjomi pērn salīdzinājumā ar importu 2008.gadā palielinājās vairāk nekā divas reizes.

Prognozēts, ka 2014.gadā, turpinot palielināties pieprasījumam pēc skujkoku zāģmateriāliem ASV tirgū, šo koksnes produktu tirdzniecības plūsma no Kanādas uz Āziju varētu daļēji pārorientēties atkal uz amerikāņu tirgu, radot plašākas eksporta iespējas uz Japānu un Ķīnu  zāģmateriālu ražotājiem Eiropā.

 

 

Raksts: “Global trade of softwood lumber in 2013 to reach its highest level in five years”, Wood Resources International LLC, publ. 21.01.2014

Avots: news.cision.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *