Kas jāpārzina latviešu uzņēmējiem, uzsākot eksportu uz Japānu un Koreju?

Japāna un Koreja ir augsti attīstītas ekonomikas, kas paver Latvijas uzņēmējiem plašas perspektīvās sadarbības jomas. Taču mentalitāte un biznesa kultūra šajās valstīs būtiski atšķiras no tās, kas tik ierasta eiropiešiem. Uzņēmumi, kas nenovērtē šīs atšķirības, nereti piedzīvo neveiksmi. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) un Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas organizētajā seminārā „Korejas un Japānas tirgus – graudi un pelavas latviešu biznesam” eksperti stāsta par priekšnosacījumiem, kas jāpārzina latviešu uzņēmējiem, uzsākot eksportu uz šo valstu tirgu.

Galvenie Latvijas eksporta produkti uz Japānu ir koksne un tās izstrādājumi, minerālprodukti un ķīmiskās rūpniecības un tās starpnozaru produkti. Savukārt uz Koreju Latvijas uzņēmumi visvairāk eksportē koksni un tās izstrādājumus, kā arī metāla izstrādājumus.

Plānojot uzņēmējdarbības aktivitātes Austrumāzijas tirgū, jāņem vērā, ka būtiskākais ir definēt, ar ko kopā to darīt, nevis, kā to darīt, uzsver Mārcis Dzelme, LTRK pārstāvis. Būtiski ir atrast uzticamus vietējos partnerus, jo līdzšinējā pieredze rāda, ka uzņēmumi, kas visu mēģina paveikt paši, visbiežāk negūst panākumus. Ir trīs atšķirīgas, funkcionējošas pieejas. Uzņēmums var uzsākt biznesu patstāvīgi, kas ir veiksmīga pieeja, ja tas piedāvā nišas produktu konkrētam tirgum. Taču arī šajā gadījumā ir ļoti svarīgi izvēlēties profesionālus darbiniekus – parasti  vietējos ar atbilstošu pieredzi un nozares kontaktiem. Tāpat tirgu var apgūt, sadarbojoties ar tirdzniecības aģentu, kas gan neļauj izveidot tiešas attiecības ar klientu. Trešā pieeja ir dibināt kopuzņēmumu, kas, savukārt, prasa nopietnākas investīcijas.

Dzelme skaidro, ka starp Japānas un Korejas korporatīvo kultūru eksistē gana nozīmīgas atšķirības, līdz ar to ir nepieciešams izvēlēties atšķirīgu sadarbības modeli. Japānā lēmumi tiek pieņemti kolektīvi, kamēr Korejā galavārds vienmēr pieder uzņēmuma vadītājam. LTRK pārstāvis mudina uzņēmējus pievērst uzmanību dažādām detaļām, piemēram, korektai vizītkartei, kas ir pirmais, kam šo valstu uzņēmēji pievērš uzmanību. Attīstot sadarbību, ir būtiski veidot cilvēciskas attiecības, tāpēc tiekoties palīdz zināšanas par partneru hobijiem un ģimeni. Vispārpieņemta prakse Japānā un Korejā ir savstarpēja apmainīšanas ar dāvanām, kam jābūt rūpīgi pārdomātām. Tāpat nedrīkst aizmirst, ka nozīmīga šo kultūru sastāvdaļa ir vienkāršība un pazemība, ko jāatceras arī, veidojot biznesa attiecības. Specifiskā iezīme ir fakts, ka Japānā un Korejā līgums drīzāk tiek uzskatīts par darījuma sākumpunktu, nevis noslēgumu. Japānas un Korejas tirgū novērtē vienkāršību un praktiskumu – „skandināvu dizainu”, ekoloģiju, kā arī ar rokām gatavotus, individuālus ražojumus.

Pēteris Vaivars, bijušais Latvijas vēstnieks Japānā, iesaka piedalīties starptautiskajās izstādēs, kur bieži iespējams satikt potenciālos partnerus, kā arī domāt par inovatīvu produktu, ar ko tos piesaistīt: „Produktam ir jābūt kādai rozīnītei un skaistam stāstam, kas to atšķirtu no visiem konkurentu produktiem, kas būtībā ir ļoti līdzīgi. Noteikti nedarbojas kritēriji „labāks un lētāks”, jo šajās valstīs nesaprot, kā var būt labāks un lētāks, tāpēc ir svarīgi katram produktam atrast īsto nišu un īsto cenu.”

 

Raksts: “Eksports uz Japānu un Koreju”, Balticexport.com, publ. 06.02.2014

Avots:http://balticexport.com/?article=japana-un-koreja-eksporta-iespejas-latvijas-uznemejiem&lang=lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *