Vācijas zāģmateriālu ražotāju prognozes 2014.gadam ir piesardzīgi optimistiskas

2013.gadā Vācijā tika saražots tikai nedaudz vairāk skujkoku zāģmateriālu nekā 2012.gadā, kopējam apjomam sastādot 20,2 miljonus kubikmetru (+1%), liecina Vācijas Kokmateriālu ražotāju asociācijas (Der Deutsche Sage- und Holzindustrie Bundesverband; DeSH) provizoriskie dati. Tādējādi iepriekšējos divos gados sasniegtos apjomus (2010.g.: 21,2 milj.m3; 2011.g.: 21,6 milj.m3) panākt nav izdevies.

Nepārsniedzot 5,4 miljardus eiro, faktiski nemainīgs iepriekšējā gada līmenī saglabājās arī Vācijas zāģmateriālu ražotāju apgrozījums. Papildus tam, valstī sadārdzinājās zāģbaļķi, ko sekmēja koksnes pieejamības samazināšanās. Rezultātā, pēc asociācijas ekspertu aplēsēm, Vācijā saglabājušās augstākās apaļkoksnes cenas visā Eiropā, kamēr, piemēram, Zviedrijā koksnes cenas pazeminājās līdz vēsturiskajam minimumam. Kokzāģētavu rentabilitāti negatīvi ietekmēja arī pieaugošās elektroenerģijas cenas un virkne juridisko ierobežojumu, jo sevišķi attiecībā uz koksnes transportēšanu.

Zemo pieprasījumu pēc skujkoku zāģmateriāliem Eiropas valstīs daļēji kompensēja lielāki piegādes apjomi uz Āzijas tirgiem, t.sk. uz Ķīnu – par 519% (līdz 133,0 tūkst.m3), uz Indiju – par 72% (līdz 119,0 tūkst.m3) un uz Japānu – par 143% (līdz 89,0 tūkst.m3). Tāpat lielāks pieprasījums fiksēts Tuvo Austrumu un Vidusjūras reģiona valstīs. Kopumā 2013.gadā no Vācijas eksportēti aptuveni 6,3 milj.m3 skujkoku zāģmateriālu, kas ir nedaudz (par 1%) mazāk nekā 2012.gadā un par 3 milj.m3 mazāk nekā 2007.gadā, kad tika sasniegts vēsturiski augstākais eksporta apjoms – 9,3 milj.m3. Tajā pašā laikā imports un vietējā tirgus kopējais patēriņš, līdz ar lielāku aktivitāti māju būvniecības sektorā, aizvadītajā gadā Vācijā palielinājās attiecīgi par 2,2% (līdz 4,1 milj.m3) un 1,9% (līdz 18,0 milj.m3).

Asociācijas eksperti prognozē, ka tuvākajā perspektīvā, palielinoties pieprasījumam pēc skujkoku zāģmateriāliem ASV tirgū, un Kanādas tirgotājiem samazinot piegādes apjomus uz salīdzinoši tālākiem Āzijas valstu tirgiem, skujkoku zāģmateriālu eksports no Vācijas uz Ķīnu un Japānu kļūs vēl lielāks. Kopējās prognozes attiecībā uz zāģmateriālu tirgus attīstības perspektīvām 2014.gadā raksturojamas kā piesardzīgi optimistiskas. Lai arī lēnākos tempos, Vācijas ekonomikas kopējā stāvokļa uzlabošanās, kā arī augstāki būvniecības rādītāji dzīvojamo māju sektorā Vācijā, Beļģijā un Baltijas valstīs ļauj prognozēt, ka skujkoku zāģmateriālu ražošanas un pārdošanas apjomi Vācijā turpinās palielināties.

 

Raksts: “Jahresbilanz für Nadelschnittholz: Verhalten optimistisch – Sägeindustrie setzt Hoffnung auf Baugewerbe”, DeSH, publ. 13.02.2014

Avots: www.saegeindustrie.de

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *