Kokskaidu granulu ražošanas līderi gatavojas uzrādīt jaunu kāpumu

Daļa kokskaidu granulu ražotāju pērn kāpinājuši ražošanas apjomus, citi tos saglabāja iepriekšējo gadu līmenī. Vislielāko ražošanas apjomu kāpumu salīdzinājumā ar 2012.gadu – par 38% – uzrāda pašlaik visjaunākā ražotne SIA “Graanul Pellets”. Savukārt lielākais kokskaidu granulu ražotājs SIA “Latgran” pērn palielināja ražošanas apjomus par 22 tūkst. tonnu jeb 5,4%. Tas panākts, pateicoties sekmīgai jaunākajai granulu ražotnei netālu no Krāslavas, kā arī pārējo ražotņu darbībai Krustpilī un Jaunjelgavā, skaidro SIA “Latgran” valdes loceklis Mārtiņš Zvejnieks. Viņš atzīst, ka šobrīd uzmanības degpunktā ir ceturtās – 15 milj. eiro vērtās granulu rūpnīcas nodošana ekspluatācijā netālu no Gulbenes ar jaudu 150 tūkst. tonnu gadā.

Iespaidīgu ražošanas apjomu kritumu pērn piedzīvoja Rēzeknes SEZ strādājošais SIA “NewFuels”, kur pēc septiņu mēnešu dīktstāves ugunsgrēka rezultātā kopumā gada laikā saražoti vien 43 tūkst. tonnu iepretim 108 tūkst. tonnu 2012.gadā. Šogad SIA “NewFuels” tēmē uz 120 tūkst. tonnu ražošanas apjomu. Kā paskaidrojis uzņēmuma pārstāvis Matīss Paegle, tad torificēto skaidu granulu ražošanas izveides projekts pašlaik vairs nav aktuāls, un šogad uzņēmums atvēzējies uz 20 milj. eiro lielām investīcijām Rēzeknē, kur līdzās esošajai granulu ražotnei iecerēts uzstādīt 4 MW elektriskās jaudas koģenerācijas staciju, bet tajā radušos siltumu izmantot granulu ražošanas procesā. Tieši tāpēc ir ideja par vēl vienas granulu ražotnes turpat Rēzeknē izveidi ar jaudu 100 tūkst. tonnu gadā.

“Pērn Latvijā tika saražots ap 1,1 milj. tonnu granulu, no kurām apmēram 90% bija industriālās, tādējādi Latvija kopā ar Austriju dala 3.-4.vietu granulu ražošanas apjomā Eiropā,” nozares vietu iezīmē SIA “Kurzemes granulas” valdes priekšsēdētājs Viesturs Grīnbergs. Salīdzinot ar 2012.gadu, pagājušais gads iezīmējās ar ievērojamu pieprasījuma pieaugumu pēc premium kvalitātes granulām privātajā sektorā Itālijā, Grieķijā, Francijā, Spānijā u.c., uz ko spieda finanšu krīze un cenu kāpums sašķidrinātai gāzei balonos, pastiprinot vajadzību pēc lētāka kurināmā, skaidro V. Grīnbergs. Viņš prognozē, ka 2014.gadā premium granulu realizācijas tirgū būs vērojama lejupslīde, jo 10 gados šāds ciklisks kritums piedzīvots jau divreiz, kad pēc ‘cenu buma’ seko silta ziema ar neizbēgamu cenu pazemināšanos. Iespējams, ka šogad kritums nebūs tik izteikts, jo patēriņš būtiski audzis, tomēr tas tiks kompensēts ar lētajām premium granulām no ASV un Kanādas. Savukārt pieprasījumā pēc industriālajām skaidu granulām nekādas būtiskas izmaiņas šogad netiek prognozētas.

 

Raksts:”Līderi saspringst jaunam lēcienam”, Vēsma Lēvalde, Māris Ķirsons, publ. 18.02.2014

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.34 (4668)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *