Zinātnieku un uzņēmēju sadarbības stiprināšanai būs pieejami 500 miljoni eiro

Jaunajā Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas periodā Latvijai pētniecībai, tehnoloģiju attīstībai un inovācijām būs pieejami gandrīz 500 miljoni eiro. Kā efektīvi ieguldīt šos līdzekļus, lai stiprinātu zinātnieku un uzņēmēju sadarbību, radītu inovācijas un jaunus produktus, tā veicinot uzņēmēju konkurētspēju un tautsaimniecības izaugsmi? Šablonrisinājumi nepalīdzēs, biznesa portāla “Nozare.lv” diskusijā atzina ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP). Viņaprāt, Latvijā finansējums jāiegulda ne tikai zinātnes izcilības jomās, bet arī nozarēs, kur ir daudzsološa industrija. Ir definētas piecas viedās specializācijas jomas, kuru attīstībai ir potenciāls, un tagad jārod nozaru attīstībai piemērotākie atbalsta risinājumi. Valsts uzdevums ir piešķirt finansējumu ar tādiem nosacījumiem, lai zinātnieki un uzņēmēji satiktos un sadarbotos, skaidroja ministrs.

Skaidrojot atšķirības starp viedās specializācijas jomām, ministrs atzīmēja, ka vienā ir spēcīga zinātne, bet citā – industrija. Piemēram, farmācijā ir spēcīgas abas puses. Atšķirīga situācija ir bioekonomikā, kas ietver kokapstrādi un pārtikas tehnoloģijas. Latvijā kokapstrādē ir spēcīgs, starptautiski konkurētspējīgs uzņēmums «Latvijas Finieris», savukārt zinātnē šajā jomā būtu nepieciešami uzlabojumi. Šajā gadījumā pareizā stratēģija būtu Izglītības un zinātnes ministrijai un Zemkopības ministrijai uzbūvēt zinātnisko kapacitāti, lai Latvijas Lauksaimniecības universitāte beigtu plašu profilēšanos un fokusētos uz lauksaimniecību un kokapstrādi, domā ministrs. Viņš atzīmēja, ka arī Koksnes un ķīmijas institūts ir ļoti cerīgs un daudzsološs, bet tam stipri pietrūkst finansējuma.

Katrai no šīm viedās specializācijas jomām ir sava specifika, tāpēc nedrīkst meklēt šablona risinājumus, katrai jomai jāpiedāvā savs risinājums. Pēc ministra teiktā, finansējums jāpiešķir tā, lai motivētu zinātniekus un uzņēmējus sadarboties.

 

Raksts: “500 miljoni eiro, lai satiktos zinātnieki un ražotāji”, LETA, publ. 19.02.2014

Avots: http://www.leta.lv/es/item/13350BAD-3E42-2C4D-2B99-DC94479AA67A/jaunumi:interview/#i

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *