Saplākšņu eksports no Krievijas 2013.gadā samazinājies par 27,5%

Aizvadītajā gadā Krievijas saplākšņu eksportā, pēc augšupejošas tendences trīs gadu garumā, iezīmējās 27,5% kritums, kopējam apjomam sastādot 1,78 miljonus kubikmetru. Savukārt eksporta ienākumi, pārdošanas cenām gada laikā paaugstinoties par 4% līdz vidēji 560 $/m3, palielinājās par 12% līdz 995 miljonu dolāru atzīmei.

Lielāki pārdošanas apjomi citu valstu tirgos (kopumā par 8,3%) nav spējuši kompensēt četrkāršu eksporta samazinājumu uz NVS valstīm, kur iepretim 2012.gadā piegādātajiem 1,04 miljoniem kubikmetru 2013.gadā tika realizēti tikai 254,6 tūkst. kubikmetru saplākšņu. Tajā pašā laikā naudas izteiksmē eksports turpinājis pieaugt gan uz NVS valstīm, gan citām pasaules valstīm. 2013.gadā par līderi Krievijas saplākšņu patēriņā izvirzījās ASV tirgus, kur piegādāts par 22% vairāk produkcijas nekā gadu iepriekš – kopumā ap 151,7 tūkst.m3 par vidēji 774 $/m3 (-1%). Uz šo valsti eksportu pēdējos 2 – 3 gadus veicinājusi pieaugošā aktivitāte dzīvojamo māju būvniecības segmentā. Ražotāji veiksmīgi spējuši izmantot arī pērn ASV ieviestos antidempinga pasākumus Ķīnas izcelsmes lapkoku saplākšņu materiāliem (nodevas 59,6% apmērā), kas līdz tam ASV realizēti par neadekvāti zemām cenām. Lai arī uz Ēģipti bērza saplākšņu piegādes apjomi samazinājušies par 6% un vidējās pārdošanas cenas pazeminājušās par 4% līdz 671 $/m3, Krievijas kokrūpniekiem šī valsts joprojām ir nozīmīgs tirgus, kur 2013.gadā realizēts tikai nedaudz mazāk saplākšņu nekā ASV tirgū – 12% no visa Krievijas saplākšņu eksporta apjoma. Kā būtiskākie eksportu negatīvi ietekmējošie faktori uz šo valsti minēta ilgstoši nestabilā politiskā situācija un pieaugošā konkurence no Ķīnas, Indonēzijas un Malaizijas saplākšņu tirgotāju puses. Vācijā pieprasījums pēc Krievijā ražotiem saplākšņu materiāliem aizvadītajā gadā bija stabils, piegādes apjomiem palielinoties tikai par 1%. Savukārt eksporta ienākumi, piegādes cenām gada griezumā paaugstinoties par vidēji 6% līdz 922 $/m3, palielinājās par 7% līdz 103 miljoniem dolāru. Šajā tirgū Krievijas saplākšņu ražotājiem pērn nācās saskarties ar nopietnu konkurenci no Brazīlijas ražotāju puses, kas palielinājuši skujkoku saplākšņu piegādes apjomus teju 1,5 reizes. Tāpat jūtami vairāk saplākšņu Vācijā ievests no Čehijas un Čīles. No Ķīnas saplākšņu piegādes apjomi krasi samazinājās saistībā ar jaunās starptautiskās kokmateriālu tirdzniecības regulas stāšanos spēkā.

Ceturtais lielākais Krievijas saplākšņu noieta tirgus ir Turcija, kur pērn piegādāti 85 tūkst.m3 (+5%) šīs produkcijas jeb 7% no visa apjoma par vidēji 984 $/m3 (+6%). Šeit importētais saplāksnis tiek izmantots galvenokārt būvniecības industrijā, kas uzrāda izaugsmi, mēbeļu rūpniecībā un kuģu būvē, kur īpaša uzmanība pievērsta jahtu ražošanas attīstībai. Pēdējos gados stabili auguši saplākšņu pārdošanas apjomi uz Azerbaidžānu, kur pērn piegādāti 7% no visa Krievijas ražotāju ārpus valsts robežām realizētā apjoma. Tā kā šajā valstī savu saplākšņu rūpnīcu nav, viss nepieciešamais apjoms tiek iepirkts no citām valstīm. Turklāt vairāki klienti šajā tirgū darbojas kā starpnieki, Krievijā iepirktos saplākšņus pārdodot tālāk uz Irānu.

Procentuāli lielāko kāpumu gada griezumā uzrāda saplākšņu eksports uz Lielbritāniju, kur 2013.gadā no Krievijas tika piegādāts par 15% vairāk šīs produkcijas nekā 2012.gadā – kopumā aptuveni 51,7 tūkst.m3 par vidēji 785 $/m3 (+2%). No Krievijas uz šo valsti pamatā piegādāti bērza saplākšņi. Skujkoku koksnes saplākšņi Lielbritānijā tiek iepirkti galvenokārt no ASV un Kanādas. Nelielos apjomos tie importēti arī no Somijas, Jaunzēlandes un Brazīlijas. Augstvērtīgus bērza saplākšņus Lielbritānijas tirgū piedāvā Somijas ražotāji, savukārt dižskābarža koksnes saplākšņus – Francijas un Rumānijas ražotāji. Augšupeju šajā tirgū sekmējusi lielāka aktivitāte dzīvojamo māju būvniecības segmentā, mēbeļu rūpniecībā, līdz ar eksporta kāpumu arī iepakojuma ražošanā un kuģu būvē. Tāpat vairāk saplākšņu no Krievijas pērn piegādāts uz Latviju – kopumā 47,7 tūkst.m3 (+10%).

Uz Eiropu eksportētie Krievijā ražotie saplākšņu materiāli 2013.gadā sadārdzinājās 1 – 5% robežās. Vislielākais sadārdzinājums gada griezumā vērojams eksportētajai produkcijai uz Somiju, kur vidējo saplākšņu piegādes cenu līmenis sasniedza 976 $/m3 (+11%).

 

Avots: http://www.customs.ru/index.php

http://www.lesonline.ru/analitic/?cat_id=12&id=243519

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *