Aktuālākās ES valstīs ražoto mēbeļu dizaina un stila tendences

Lai novērtētu Eiropas Savienības valstīs ražoto mēbeļu dizaina un stila tendences, labākais veids ir apmeklēt lielākās nozares izstādes. Divas no tām – Imm Cologne Vācijas pilsētā Ķelnē unMaison Objet Francijas galvaspilsētā Parīzē – katru gadu norisinās janvārī, savukārt trešā lielākā Eiropas izstāde – Salone del Mobile Itālijas pilsētā Milānā – tiek rīkota aprīlī. Visas trīs izstādes piesaista plašu un starptautisku auditoriju, vienīgi dalībniekiem nereti nākas izdarīt izvēli starp Ķelni un Parīzi, jo abas izstādes notiek ar pāris nedēļu intervālu.

Izstādē Imm Cologne piedalās galvenokārt uzņēmumi, kas vēlas savu produkciju pārdot Vācijas tirgū, kā arī centrālās un Ziemeļeiropas valstīs. Izstāde ir atzīta platforma vadošajiem zīmoliem un individuāliem dizaineriem, kas mērķē uz tirgus augšējo galu, tāpēc produkcijā pārsvarā dominē ļoti kvalitatīvi materiāli. Šogad Ķelnes izstādē gan bija jūtamas jaunas vēsmas – daudz vairāk nekā agrāk bija pārstāvēts mūsdienīgais dizains. Tāpat bija ļoti daudz dabiskā koka, bieži kombinācijā ar citiem materiāliem. Tas skaidri liecina, ka augstākā gala Eiropas mēbeļu pieprasījumā joprojām dominē masīvkoks. Dizaina ziņā ļoti skaidri bija jūtama spēcīga kontrastējošu krāsu tendence, un ražotāji kopā ar spilgtām krāsām bieži izmantoja dabiskos koka toņus. Daudzi vadošie zīmoli koksni izmantoja kopā ar balto krāsu.

Lielākā daļa Ķelnes izstādē mēbelēs izmantotā masīvkoka bija mērenās klimata joslas lapu koku sugas, un tropiskās koksnes īpatsvars bija relatīvi mazs. Kā dominējošā suga noteikti jāmin ozols, lai gan diezgan bieži varēja redzēt arī oša, Amerikas valrieksta un nedaudz dižskābarža mēbeles.

Pēdējos gados palielinājusies tendence uzsvērt raupju, dabisku koka struktūru. Izstādē daudzi atzīti zīmoli prezentēja vadošo dizaineru mēbeļu kolekcijas no ozola masīvkoksnes, kas saturēja dažādas šķiedru un krāsu variācijas, dažkārt pat mezglus. Lielākā daļa ozola koksnes bija nākusi no Eiropas, jo ir lētāka un pieejamāka nekā baltais ozols no ASV. Lai panāktu tīrāku un saskanīgāku izskatu, ražotāji mēbeļu virsmām pārsvarā izmantoja finierētas plātnes, masīvkokā veidojot mēbeļu kājas, latojumu un krēslus. Runājot par šo mēbeļu segmentu, Ķelnē bija apskatāmi daudzi mūsdienīga dizaina krēsli no liektās koksnes, īpaši oša. Kā jauna tendence šogad bija vērojama termiski apstrādātu lapu koku izmantošana āra mēbeļu ražošanā. Daudzi no pasaules vadošajiem zīmoliem, kas piedalījās Ķelnes izstādē, tāpat bija pārstāvēti arī Parīzes Maison Objet. Šajā izstādē ozols bija izteikti dominējošais materiāls gan mēbelēs, gan arī grīdas segumos – parketa un grīdas dēļu ražotāji izstādīja ozolu simtiem dažādos apdares un krāsu veidos. Ļoti populāras bija mēbeles un interjera apdare tieši no gaišā ozola, kas bieži kontrastēja ar citiem, spilgtas krāsas materiāliem. Dārgākā gala produkcijā daudzi ražotāji izmantoja Amerikas valriekstu, kas joprojām saglabājas kā populārs luksusa preču materiāls. Parīzes šovā tāpat tika izcelta mode pēc «vienkāršota» dizaina, piemēram, bija redzami galdi ar ļoti tievām kājām un plānu virsmu.

Abās izstādēs daudzu lielo Eiropas zīmolu pārstāvji atzina, ka viņu ražošana šobrīd bāzēta galvenokārt Ķīnā, Vjetnamā, Polijā un Rumānijā.

 

Raksts: “Eiropas mēbeļu nozares tendences”, žurnāls “Baltijas Koks “, skat.28.03.2014

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks”, Marts, Nr.3 (162) 2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *