Mežu attālās uzmērīšanas nākotne – autonomi bezpilota lidaparāti

Somijas uzņēmums, kas nodarbojas ar mežu attālo uzmērīšanu, nākotnē plāno kļūt par pasaules līderi programmatūras izstrādē autonomiem bezpilota lidaparātiem.

Helsinkos bāzētais uzņēmums Sharper Shape valsts elektrotīkla pārvaldes uzdevumā nodarbojas ar nestandarta meža monitoringu, Somijas mežus uzmērot ar lāzera skeneriem. Valstī, kurā meži aizņem 66% teritorijas, bet lielu daļu atlikušās platības – iekšējie ūdeņi, katras jaunas elektrolīnijas ierīkošana prasa ārkārtīgi rūpīgus, gan uz vides, gan ekonomiskiem apsvērumiem balstītus aprēķinus. Elektrolīnijām paredzētās trases jānosprauž tā, lai tās nebūtu pārāk garas, bet vienlaicīgi izvairītos no liekas vērtīgu koku izciršanas. Tas prasa rūpīgu mežu analīzi, ko veikt no zemes būtu ārkārtīgi darbietilpīgi. Lai darbus paātrinātu, jau gadiem ilgi mežu monitoringā tika izmantoti helikopteri. Lai gan, tehnoloģijām attīstoties, aprīkoti ar aizvien modernāku mežu monitoringa aparatūru, lidaparāti tik un tā prasīja ļoti daudz cilvēka darba stundu. Gan lai helikopterus vadītu, gan lai pēcāk apstrādātu iegūtos datus.

Izmantojot lāzera skeneru sistēmas, 2012. gadā dibinātais Sharper Shape ir padarījis šo darbu nedaudz vienkāršāku. Joprojām tiek izmantoti cilvēku vadīti helikopteri, taču tiem pievienotā iekārta ir modernākais lāzera skeners, kas reālajā laikā veido meža 3D attēlu, vienlaicīgi kategorizējot katru redzamo objektu. Iegūtos datus vēlāk automātiski izanalizē cita datorprogramma, piedāvājot efektīvāko elektrolīnijas maršrutu cauri mežam. Programma pat spēj atšķirt mirušu koku no dzīva, kas šajā gadījumā ir ļoti būtiski, jo izslēdz iespēju, ka trases malā varētu tikt atstāts kāds nokaltis stumbrs, kas vēlāk var uzgāzties elektrības vadiem. Taču pat ar tik «inteliģentām» programmām Sharper Shape ir par maz. Uzņēmuma plānos ir jau pavisam drīz atteikties no klasiskajiem helikopteriem, to vietā izmantojot bezpilota lidaparātus jeb dronus. «Lai šādi droni būtu efektīvi, tiem jāspēj pazīt apkārtne, ne tikai jālido pa iepriekš ieprogrammētu maršrutu. Tiem jāspēj atšķirt koki un jāveic racionāli lēmumi, balstoties uz iegūto informāciju,» skaidro Sharper Shape dibinātājs Tero Heinonens un ir pārliecināts, ka to iespējams paveikt, izmantojot to pašu lāzera skenēšanas tehnoloģiju, ar kuru šobrīd tiek uzmērīti meži.

Līdz viņa sapnim – pilnībā automatizētiem bezpilota lidaparātiem ar sava veida mākslīgo intelektu – pagaidām gan vēl nedaudz jāpagaida. Tādus aizliedz lietot Eiropas Savienības regulas. Apņēmīgais soms tāpēc sākotnēji grasās izmantot likuma spraugu un uzturēt attālinātu pilotu komandu, kas sazinātos ar dronu – pat tad, ja tas realitātē pārvietotos gandrīz automātiski. «Protams, tas nav ilgtermiņa risinājums, » atzīst Tero Heinonens. «Ar laiku mēs vēlamies izstrādāt pilnīgi automatizētu lidaparātu floti, kas darbotos bez jebkāda atbalsta no zemes.» Pirmie patenti jau ir iesniegti, un Sharper Shape dibinātājs cer uz veiksmi.

 

Raksts: “Droni mežā”, Gatis Miško, žurnāls “Baltijas Koks “, skat.28.03.2014

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks”, Marts, Nr.3 (162) 2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *