Apaļkoku pārdošanā izdodas saglabāt nelielu, bet stabilu cenu pieaugumu

Apaļo kokmateriālu vidējās iepirkuma cenas 2013.gada 2.pusgadā salīdzinājumā ar 2013.gada 1.pusgadu visumā uzrāda nelielu, bet stabilu cenu kāpumu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes informācija par apaļo kokmateriālu vidējām iepirkuma cenām.

Pērn 2.pusgadā skujkoku zāģbaļķu vidējās iepirkuma cenas, salīdzinot ar 1.pusgadu, cēlušās vidēji par 2%, t.i., par 1-3 €/m3 priedes zāģbaļķiem un egles zāģbaļķiem. Bērza zāģbaļķu tirgū iepirkuma cenas stabilizējās iepriekšējā atskaites perioda līmenī – 49-59 €/m3. Arī melnalkšņa un apses zāģbaļķu segmentā bija vērojams neliels iepirkuma cenu kāpums līdz 2%. Nedaudz augstāku iepirkuma cenu noteicis bērza finierkluču iepirkuma tirgus – 9% robežās, kas ir palielinājies par 6-8 €/ m3. Lapu koku taras kluču iepirkuma cenas pieaugušas minimāli.

Apaļkoksnes tirgu 2013.gadā ietekmēja stabilais kokmateriālu pieprasījums gan ārvalstu, gan Latvijas tirgos, kas saistīts ar būvniecības atjaunošanos pēc 2009.-2010. gada krasā samazinājuma. Krīzes periodā valsts mežos tika atļauts izcirst vairāk koksnes par noteikto ciršanas apjomu. Tas ļāva kokrūpniekiem stabilizēt pozīcijas, stimulējot koksnes un tās izstrādājumu eksportu. Tagad situācija ir mainījusies – kopējais ciršanas apjomu samazinājums valsts mežos atšķirīgi ietekmē dažāda profila kokrūpniecības uzņēmumus. Resursu trūkums pamazām ceļ cenas apaļkoksnes tirgū. Piegādes pērn saruka pārsvarā skujkoku zāģbaļķu sektorā no valsts mežiem. Arī lietainā laika dēļ gada nogalē un līdz ar to meža tehnikas apgrūtinātās darbības dēļ samazinājās mežizstrādes apjomi. Privāto mežu īpašniekiem, kuru mežos lielākoties aug lapu koki, grūtāk konkurēt par augstāku cenu nelielā apjoma dēļ, tādēļ lapu koku zāģbaļķu cenas būtiski nav pieaugušas.

 

Raksts: Apaļkoku pārdošanā izdodas saglabāt nelielu, bet stabilu cenu pieaugumu, Vides un enerģētikas statistikas daļa, publ. 04.04.2014

Avots: www.csb.gov.lv

Apaļo kokmateriālu vidējās iepirkuma cenu dinamika

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *