Lielbritānijā zāģmateriālu pārdošanas apjomi 1.ceturksnī auguši par 15%

Uzlabojoties ekonomiskajai situācijai valstī un aktivizējoties celtniecībai dēļ dzīvojamo māju būvniecības sektorā, pieprasījums pēc zāģmateriāliem Lielbritānijā kopumā palielinās. Patlaban zāģmateriālu patēriņu sevišķi sekmē dažāda veida renovācijas darbi, jo īpaši lauksaimniecības ēku atjaunošana, kas cietušas janvāra vētrās. Tādējādi pieprasīti ir ne tikai kokmateriāli dārzam, bet arī konstrukciju kokmateriāli. Pirmajā ceturksnī vietējās kokzāģētavās saražoto un importēto zāģmateriālu pārdošanas apjomi gada griezumā Lielbritānijā palielinājās par kopumā 15%.

Aprīļa sākumā zāģmateriālu piedāvājums visumā bija pietiekams, lai segtu tirgus pieprasījumu. Adekvātā apjomā tirgū pieejami Skandināvijas izcelsmes ēvelētie skujkoku koksnes produkti. Tajā pašā laikā zināms deficīts ir pēc dažāda veida būvniecībā izmantojamiem sortimentiem.

Tā kā dažos Lielbritānijas ostu termināļos joprojām ir vērā ņemami zāģmateriālu uzkrājumi saistībā ar lielāku importu aizvadītā gada pēdējā ceturksnī, kokmateriālu pircēji pagaidām vilcinās slēgt jaunus piegādes darījumus. Rezultātā līdz aprīļa sākumam starp Skandināvijas kokmateriālu tirgotājiem un importētājiem Lielbritānijā tika slēgti tikai daži līgumi par skujkoku zāģmateriālu piegādi šā gada 2.ceturksnī. Pēc tirgotāju teiktā, pārrunās norādītās vēlamās cenas vairumā gadījumu variē ļoti plašā diapazonā.

Aprīļa pirmajā nedēļā slēgtajos darījumos par zāģmateriālu piegādi 2.ceturksnī panākts cenu paaugstinājums par 3 – 5 £/m3. Pamatojoties uz zāģbaļķu sadārdzināšanos, Skandināvijas zāģmateriālu ražotāji sarunās ar klientiem vēlas panākt, ka piegādājamās produkcijas pārdošanas cenas tiek paaugstinātas tādā pašā apmērā. Ņemot vērā līdz šim panākto cenu paaugstinājumu, sagaidāms, ka pirmajā pusgadā Skandināvijas skujkoku zāģmateriāli Lielbritānijas tirgū varētu sadārdzināties par kopumā 10 £/m3. Atzīmēts, ka augstākas cenas panāktas ne tikai slēdzot ceturkšņa līgumus, bet arī īsāka termiņa darījumus.

Centienus paaugstināt piegādes cenas Skandināvijas ražotāji klientiem Lielbritānijā argumentē ar to, ka daudzviet Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos zāģmateriālus (jo sevišķi zemākas kvalitātes priedes dēļus) var pārdot par salīdzinoši augstākām cenām. Šī iemesla dēļ tirgotāji plāno pieturēties pie prasības paaugstināt gan priedes, gan egles zāģmateriālu cenas. Gadījumā, ja Lielbritānijā vai citu Eiropas valstu tirgos prasīto cenu paaugstinājumu Skandināvijas kokmateriālu tirgotājiem panākt neizdosies, zāģmateriālu pārdošana tiks pārorientēta uz tirgiem ārpus Eiropas robežām.

Pateicoties aktīvajam pieprasījumam, vietējām zāģētavām izdevies paaugstināt produkcijas pārdošanas cenas par vidēji 8 £/m3, tādējādi veiksmīgi panākot zāģbaļķu sadārdzinājuma izmaksu pārcelšanu uz gala patērētāju. Neskatoties uz to, vietējās izcelsmes koksnes zāģmateriāli joprojām ir par 20 – 25 £/m3 lētāki nekā importētie. Šī iemesla dēļ pieprasījumu pēc visa veida sortimentiem vietējie ražotāji raksturo kā labu un ļoti labu. Vairākas kokzāģētavas, ierobežotā piedāvājuma dēļ pat pārtraukušas pieņemt jaunus pasūtījumus, jo sevišķi pēc zāģmateriāliem, kas izmantojami lauksaimniecības sektorā.

Salīdzinājumam – ja britu kokzāģētavās ražoto konstrukciju kokmateriālu cenas 2.ceturksnī sasniegušas aptuveni 188 £/m3, Skandināvijas izcelsmes priedes zāģmateriāli atkarībā no kvalitātes klases variē no 232 – 234 £/m3 līdz 205 – 207 £/m3.

 

Raksts: Negotions with British buyers for deliveries in the second quarter continue to drag on, EUWID, publ. 09.04.2014

Avots: EUWID Wood products and Panels, Nr. 15/2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *