Strauji augošs uzņēmums: 95% koka paneļu māju un logu nonāk Skandināvijā

95% no Kalnciema SIA WWL Houses ražotajām koka paneļu mājām un logiem aizceļo uz Norvēģiju un Zviedriju. Uzņēmuma nākotnes plāns ir ieiet Dānijas, Anglijas, Itālijas, Vācijas un Francijas tirgū.

«Ik gadus kāpināt ražošanas jaudu, kam jāvainagojas ar apgrozījuma pieaugumu, nav viegls uzdevums. Nepārtraukti jāpieņem jauni izaicinājumi, pilnveidojot ražošanas ciklus, pieņemot jaunus darbiniekus, pieslīpējot loģistiku un veicinot sadarbību ar eksporta valstu pasūtītājiem,» stāsta koka paneļu māju un logu ražotnes SIA WWL Houses valdes priekšsēdētājs Ivars Reinhards. 2013. gadā WWL Houses apgrozījums bijis ap sešiem miljoniem eiro, kas ir trīs reizes lielāks par 2012. gadā gūto. Pēc uzņēmuma vadītāja teiktā, attīstību ārvalstu tirgos nodrošinot pareiza biznesa plānošana, pieredze būvniecībā, intensīvs darbs un līdz minimumam samazināts kļūdas koeficients. «Tad rezultāts ir tikai laika jautājums, » viņš saka.

WWL Houses eksporta ceļu sāka ar Skandināvijas valstīm – Zviedriju un Norvēģiju. Patlaban intensīvi tiekot strādāts, lai apgūtu Dānijas, Vācijas un Francijas tirgus. Ražotājam interesanti tirgi šķietot arī Anglija, Itālija, Spānija. «Katrā valstī jāņem vērā tās biznesa specifika. Skandināvijas valstīs jūtamies komfortabli, bet Francijā tik viegli neklājas – traucē valodas barjera un fakts, ka biznesa vidē valda citi noteikumi un ne vienmēr vārdi vainagojas ar reāliem darbiem,» atzīst I. Reinhards. 


Pirms desmit gadiem Zviedrijas un Norvēģijas tirgū patērētāji uzticējušies vietējiem ražotājiem, taču tagad situācija esot mainījusies. Vietējie būvnieki un attīstītāji, lai mazinātu izmaksas un gūtu lielāku peļņu, sadarbojas ar ārvalstniekiem, it īpaši – Baltijas valstu un Polijas uzņēmējiem. «Ja kāds Latvijas uzņēmums spēj piedāvāt labu kvalitāti, cenu un teicamu sadarbības kultūru, tirgus ir atvērts. Daudzi Latvijas ražotāji apdedzinājušies, jo mēģina startēt ārvalstu tirgos, bet iepriekš nav to izpētījuši. Vispirms jāveic cenu analīze un rūpīgi jāaprēķina ražošanas izmaksas. Varam piedāvāt arī pievilcīgāku cenu, jo pie mums darbaspēka izmaksas ir zemākas nekā Skandināvijā,» atklāj uzņēmējs. Protams, Krievija būtu interesanta eksporta valsts, bet tajā koka paneļu mājām esot uzlikta liela ievedmuita.

Ceļi, kā veiksmīgi darboties eksporta tirgos, esot dažādi. WWL Houses izmēģinājis vairākus; sācis ar mājaslapas izveidošanu, informācijas izvietošanu dažādos interneta portālos, piedalījies tirdzniecības misijās, kā arī apzinājis potenciālo klientu loku. «Pieredze liecina, ka šīs ir labas metodes, bet tās nav tik iedarbīgas kā rekomendācijas no pasūtītājiem. Jāsaprot, ka šīs valstis uzticas tikai saviem pilsoņiem. Ja kāds norvēģis saka savam tautietim, ka esam uzticami ražotāji, tas strādā labāk nekā reklāmas bukletu un e-pastu sūtīšana,» pieredzē dalās I. Reinhards.

 

Raksts: Strauji augošs uzņēmums: 95% koka paneļu māju un logu nonāk Skandināvijā, Linda Zalāne, Dienas Bizness, publ. 25.04.2014

Avots: www.db.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *