Būvapjomu pieaugums Vācijā sekmē pieprasījumu pēc zāģmateriāliem

Pēc Vācijas rietumos strādājošo koksnes pārstrādes uzņēmumu sniegtās informācijas, pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem kopš marta beigām vietējā tirgū sācis pakāpeniski pieaugt. Situācija tirgū liecina, ka pieprasījums pēc būvniecības kokmateriāliem šogad atjaunojies līdzīgi kā aizvadītajā gadā. Biznesa aktivitāti sekmējusi arī raitāka apaļkoku tirdzniecība un ātrāka izejvielu uzkrājumu izveide. Augstākas pievienotās vērtības produktu ražošanas sektorā zāģmateriālu tirdzniecība pagaidām stagnē. Tas saistīts ar vairāku zāģētavu iepriekš rīkotajām akcijām, piedāvājot izejmateriālus par zemākām cenām, kā arī šobrīd vēl ne tika lielo pieprasījumu pēc garumā audzētiem un līmētiem kokmateriāliem, kas veicinājis gatavās produkcijas uzkrājumu izveidošanos.

Garumā audzēto un līmēto kokmateriālu ražotāji jau informējuši klientus par cenu paaugstināšanu aprīļa beigās/maija sākumā. Balstoties uz paustajām prognozēm par būvniecības aktivitāti Vācijā, zāģmateriālu ražotāji sagaida, ka būvniecības sektorā pieprasījums šogad būs vismaz iepriekšējā gada līmenī. Nomaļu tirdzniecība koka iepakojuma un taras ražotājiem joprojām ir apmierinoša. Šajā segmentā būtiskāku cenu paaugstinājumu izdevies panākt žāvētiem kokmateriāliem, kamēr svaigi zāģētu nomaļu cenas paaugstinātas tikai nedaudz. Piemēram, nomaļi ar biezumu 17 mm maksā aptuveni 175 – 180 €/m3 un vairāk. Arī šajā pārdošanas sektorā, līdzīgi kā būvindustrijā, prognozes attiecībā uz tuvāko nākotni zāģmateriālu ražotāji vērtē kopumā pozitīvi.

Līdz aprīļa vidum panākt augstākas skujkoku zāģmateriālu pārdošanas cenas tirgotājiem izdevies tikai pakāpeniski un nelieliem posmiem. Atkarībā no sortimenta un bāzes cenām, kopš janvāra zāģmateriālu pārdošanas cenas paaugstinātas par aptuveni 3 – 6 €/m3. Ražotāji to skaidro galvenokārt ar pārlieku lielu piedāvājumu, tāpēc jau aprīlī daudzi samazinājuši darba maiņas un atsevišķos gadījumos darba nedēļa samazināta līdz četrām dienām. Tāpat koksnes pārstrādes apjomi samazināti ar nolūku panākt zemākas zāģbaļķu cenas un apturēt tālāku kokzāģēšanas atlikumu cenu lejupslīdi.

Daudzi individuālie apaļkoksnes tirgotāji no Bavārijas privāto mežu sektora jau pazeminājuši skujkoku zāģbaļķu cenas, slēdzot jaunos līgumus par piegādēm otrajā ceturksnī. Salīdzinājumā ar darījumu cenām pirmajā ceturksnī, egles zāģbaļķu pārdošanas cenas pie ceļa pazeminātas par 5 – 6 €/m3, tādējādi L 2b klases sortimentiem (ar caurmēru 25 – 29 cm) vidējās cenas Bavārijas austrumos un ziemeļdaļā pazeminājušās līdz 95 – 97 €/m3, bet priedes zāģbaļķu cenas – par aptuveni 3 €/m3.

 

Avots: Meža nozares informācijas vortāls Latforin.info pēc EUWID materiāliem

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *