Zīmola Dzimšana

Jau vairāk nekā 15 gadus Latvijā kvalitatīvas preces kvalitatīvam miegam nopērkamas ar zīmoliem «Nakts mēbeles» un «Pils matrači». Tos abus radījis viens cilvēks, kuru šobrīd droši var saukt par vietējo miega ekspertu. Lai gadu gaitā sasniegto pieredzi tagad veiksmīgāk eksportētu arī ārpus Latvijas robežām, izveidots Premium klases produktu zīmols «Heavens». Pirmās ugunskristības izturētas – janvārī «Heavens» stends pārsteidza daudzus vienā no pasaules prestižākajām mēbeļu izstādēm Ķelnē «Imm Cologne». Par to, kā tur gāja un kas jāņem vērā, cenšoties konkurēt ar pasaules luksusa produktu līderiem, Paula Beķera saruna ar «Heavens» zīmola radītāju, SIA «Marks M» īpašnieku Juri Griķi.

Iesākumā izstāsti, lūdzu, kas īsti ir Heavens?

– Heavens ir mūsu jaunais zīmols, ar kuru mūsu produkciju atpazīs ārpus Latvijas robežām. Gan matračus, gan mēbeles. Iepriekš ar savu produkciju esat regulāri piedalījušies izstādēs Baltijas valstīs, arī Zviedrijā. Ar Heavens tagad sperts daudz nopietnāks solis – Ķelne.

Cik zinu, gatavojāties ļoti nopietni?

– Vispirms jau nācās izcīnīt cīņu par laukumu. Tur neapstiprina jebkuru. Vietai bija liela nozīme, jo mēs tiešām bijām ļoti īpaši un rūpīgi sagatavojušies. Galu galā, šajā izstādē prezentējām pilnīgi jaunu zīmolu. Rādījām pasaulei Heavens. Pirmkārt, mūsu dizaina departamenta vadītāja Elīna Bušmane kopā ar meitenēm bija izstrādājušas skaistu, speciāla dizaina stendu, ko vedām līdzi no Latvijas. Iepirkām ļoti dārgas koka grīdas – no duglāzijas. Otrkārt, mums uzņēmumā ir izstrādāts īpašs saraksts, kas jāņem līdzi uz izstādi. Ieskaitot krūzītes, karotes, kas bija no koka, ieskaitot saldumu trauku, kas arī bija no ozolkoka.  Piestrādājām arī pie lampu apgaismojuma. Kompānija, kas izgaismo izstādi, parasti izmanto zilā spektra prožektorus, 7000 (K). Taču tas izskatās kā koridorā – neomulīgi. Lai parādītu sevi no labākās puses, nepieciešams 3500 (K) apgaismojums – dzeltenais spektrs. Jo gaismas ir ļoti svarīgas. Varbūt tie šķiet sīkumi, bet tie reizēm izšķir visu. Protams, bukleti, jaunās vizītkartes, kur visur figurēja Heavens vārds. Mēbeles pirms tam bijām rūpīgi safotografējuši savā studijā.

Un kāds bija rezultāts?

– Cilvēki to ļoti labi novērtēja. Kopumā mums izstādes laikā bija profesionālie kontakti ar 82 kompānijām no 30 pasaules valstīm. Vistālākās vietas bija Islande, Jaunzēlande, ASV. No Krievijas, no Ukrainas, no Kazahstānas – no tās puses arī. Te es nemaz neskaitu Eiropas valstis un Vāciju, no kuras vien bija trešdaļa interesentu. Tagad notiek ļoti intensīvs darbs ar šiem kontaktiem.

Cilvēki slavēja par kvalitāti, un visi brīnījās, ka esam no Latvijas. Sākumā uzreiz prasa: «You are from UK? USA?» (Jūs esat no Apvienotās Karalistes? ASV?) Kad uzzina, ka no Latvijas: «Nevar būt!» Premium klase ar Latviju neasociējas. Žēl, bet tā ir. Mēs jau paši arī sekmējam šādu tēlu. Latvijas mēbeles pasaulē ne ar ko neasociējas.

Ķelne ir viena no vadošajām pasaules mēbeļu izstādēm. Kur paredzēts Heavens prezentēt tālāk?

– Arī nākamgad atkal viennozīmīgi jāsasparojas uz Ķelni, jo jābūt turpinājumam. Mēs gribētu, lai arī stends ir tajā pašā vietā. Taču Imm Cologne laikā mēs saņēmām piedāvājumu no izstādes 100% Design, kas regulāri tiek rīkota dažādās pasaules vietās. Mūs uzaicināja demonstrēt savu produkciju Šanhajā. Dalībnieki tur tiek rūpīgi atlasīti, no matraču ražotājiem piedalīsies divi pasaules vadošākie matraču zīmoli… un mēs, ja izlemsim piedalīties. Jāskatās, kā ies. Interese iekļūt šajā tirgū būtu ļoti liela, taču stenda izmaksas tur ir trīs reizes augstākas nekā Vācijā, kur arī nebūt nav lēti.

Kādu pēc izstādes tu redzi Heavens vietu pasaules tirgū? Vai pasaulē tādi matrači ir?

– Ir. Arī izstādē bija vēl četras firmas, kas piedāvāja līdzīgus matračus. Tādi kā Pils matrači, vienkāršāki, klasiski, kādus cilvēki vairāk pieraduši redzēt – tādu Ķelnē bija simtiem. Mēs labi izcēlāmies, jo piedāvājām augstākas klases produktu ar labi izstrādātu zīmolu. Bet, kā jau teicu – cilvēkiem bija grūti saprast, ka produkts tapis Latvijā.

Vai arī Baltijas valstīs jums matraču ražošanā ir konkurenti?

– Ir, bet pamatā ražotāji cenšas apmierināt vidējo un zemāko līmeni. Īpaši neiedziļinoties produkcijā. Es konkurencei pretī lieku ekselenci.  Ļoti spēcīgi matraču ražotāji ir Igaunijā, kuri apmierina Skandināvijas, pamatā Zviedrijas un Somijas, tirgu. Lietuvā matračus ražo liela zviedru kompānija. Tūkstošiem dienā. Mēs mēnesī taisām 300 – 400 Pils matračus un nu jau apmēram 20 Heavens. Tas ir vērā ņemams skaitlis, jo katrs matracis tiek gatavots individuāli pasūtītājam, viņa izvēlētajā apdarē, atsperu komplektācijā utt.

Cik maksā tavs dārgākais matracis?

– Dārgākais Pils matracis maksā 1000 eiro, Heavens divreiz vairāk. Taču tiem arī pašizmaksa ir daudz augstāka, kaut gan iekļauta, protams, tiek arī zīmola vērtība. Jo visam galu galā ir jāatmaksājas. Starp citu, tiem matračiem, kas Ķelnē bija līdzvērtīgi mūsējiem, cenas bija vismaz divas reizes augstākas. Un es nemaz nerunāju par paša augstākā gala britu kompānijām, kas ražo matračus sākot no 10 000 eiro un uz augšu.

Kā cilvēki uztver šādas cenas?

– Cilvēki negrib tērēt naudu par lietām, ko nezina. Un te rodas pretruna. Par mašīnu, ko lietojam divas stundas dienā, esam ar mieru samaksāt vairākus desmitus tūkstošu. Un vidēji ik pēc pieciem gadiem to mainām. Bet par matraci, uz kura guļam astoņas stundas katru dienu, cenšamies samaksāt pēc iespējas mazāk.

Kādi šobrīd ir Marks M produkcijas noieta tirgi?

– Mēs 80% strādājam uz vietējo tirgu. Man ir trīs mēbeļu saloni Latvijā, viens Lietuvā. Eksportējam uz Norvēģiju, nedaudz uz Dāniju, bet ne zem sava zīmola. Kādas ir tendences Latvijas tirgū? Ja pagājušajā gadā pēc statistikas datiem koka mēbeļu patēriņš valstī palielinājās par 11%, tad mums bija pieaugums 16%. Šobrīd, kad esam vēl lielāku akcentu uz luksusu likuši, mums gada pirmajos divos mēnešos pārdošanas apjoms kāpis par 30%. Neskaitot eksportu un lielos sadarbības partnerus ārzemēs. Tikai vietējā tirgū. Cilvēki sāk novērtēt labās lietas. Laikam naudas masa tirgū ir palielinājusies, taču vienlaikus pircēji ir kļuvuši gudrāki, jo negrib šo naudu vienkārši iztērēt pa tukšo. Viņi grib ieguldīt labās lietās.

Kā šobrīd veicas ar koka mēbeļu ražošanu?

No koka mēs šobrīd pēc ļoti klasiskas tehnoloģijas ražojam ar dabisku ozolu, bērzu un riekstkoku finierētas mēbeles. Nedaudz arī masīvkoka mēbeles no tiem pašiem trim kokiem. Taču mans mērķis ir palielināt tieši dabiskā koka īpatsvaru. Tūlīt pat dizaina departaments beigs darbu pie jaunā salona koncepta izstrādes Berga Bazārā, un tad mēs metamies iekšā koka guļamistabas izveidē. Tā būs no ozola masīvkoka un akcentēs koka dabiskās īpašības. Līdz šim mēs ražošanā cīnāmies ar koka vainām. Arī es kā kokapstrādes inženieris esmu apmācīts, ka zars – tā ir vaina. Bet es uzskatu, ka šo vainu, efektīvi parādot, var arī efektīvi pārdot. Šo pieeju mēs tagad arī pārskatām, un mēģināsim «vainīgo» koku parādīt cilvēkiem, pat izceļot šīs vainas. Taču tas prasa ne tikai īpašu dizainu, bet arī īpašu tehnoloģisko pieeju.

Rezultātā to, ko ir izdevies panākt ar matračiem, es tagad gribu ielikt kokā. To īsti nevar saprast un ar acīm ieraudzīt, bet, kad tu pieej klāt tai mantai, to var sajust ar sirdi. Viens anglis pie mums Ķelnē stendā pavadīja pusotru stundu, nāca vēlreiz otrā dienā, viņš sēdēja, viņš brīnījās, fotografēja – kā var tādu kvalitāti panākt. Tā ir tā īpašā sajūta, ko mēs arī centāmies panākt. Un tagad to pašu gribam ieviest kokā. Izcelt tā savdabīgumu un būtību sērijveida mēbelēs.

Pilna intervija lasāma žurnāla “Baltijas Koks” aprīļa numurā (2014)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *