Baltkrievijā ražoto koksnes plātņu noiets ārējos tirgos palielinās

Baltkrievijas koncerna “Bellesbumprom” lielākajiem uzņēmumiem pabeidzot uzsāktos rūpnīcu modernizācijas pasākumus un līdz 2015.gadam sasniedzot projektos paredzētās jaudas, pašmāju un eksporta tirgos pieprasīto koksnes izstrādājumu ražošanas apjomi palielināsies par teju 2,5 reizēm – par 246%. Tostarp kokskaidu plātņu kopējais saražotais apjoms gadā sasniegs 620 tūkst.m3, kokšķiedru plātņu apjoms – 610 tūkst.m3, saplākšņu apjoms – 280 tūkst.m3, laminēto grīdas segumu apjoms – 15,1 milj. m2 un kokšķiedru izolācijas plātņu apjoms – 230 tūkst.m3. Tāpat ražošanas apjomi palielināsies arī mēbeļrūpniecībā.

Līdz šim kopš 2012.gada sākuma virkne investīciju projektu īstenota tādos uzņēmumos kā “Borisovdrev” (uzsākta MDF plātņu ražošana), “Mogilevdrev” (modernizēti kokzāģēšanas un mēbeļu ražošanas cehi, atvērts masīvkoka vairogu ražošanas cehs), “Mostovdrev” (lielformāta saplākšņu un laminēto grīdas segumu ražošana),  “Gomeldrev” (zāģmateriālu ražošana) un “Ivacevičdrev” (skaidu plātņu un laminēto plātņu ražošana). Doto projektu realizācija nodrošinājusi gan koksnes izstrādājumu ražošanas jaudu pieaugumu, gan analogas produkcijas importa apjomu samazināšanos.

Atbilstoši Baltkrievijas prezidenta rīkojumam, koncerns “Bellesbumprom” izstrādājis un valsts  ministru padomes prezidijs apstiprinājis precizētu topošo kokapstrādes rūpnīcu laišanas ekspluatācijā un esošo uzņēmumu modernizācijas grafiku 2014.-2015.gadam. Šo projektu īstenošanas termiņi noteikti ņemot vērā būvniecības tempus konkrētajos objektos, nepieciešamo ražošanas iekārtu un tehnoloģiju piegādes un uzstādīšanas termiņus, kā arī ražošanas ilgumu testa režīmā. Šā gada maijā, piemēram, uzsākta kokskaidu plātņu ražošana uzņēmumā “Rechicadrev”. Uzstādītā ražošanas jauda – 200 tūkst.m3 plātņu gadā, ko plānots sasniegt jau šā gada augustā. Tāpat uzņēmumā pabeigta saplākšņu ražošanas modernizācija. Uzņēmumā “Borisovdrev” ieviesti energotaupības pasākumi – uzstādīti un ekspluatācijā nodoti divi ar koksnes biomasu apkurināmi katli ar kopējo jaudu 34,8 MW. Pārtraucot dabasgāzes patēriņu, šogad uzņēmums uz apkures rēķina ieekonomējis jau vairāk nekā 3,5 miljardus rubļu. Nobeiguma etapā atrodas valsts uzņēmuma “Mozyr Wood Processing Industrial Complex” investīciju projekts, kas paredz inovatīva produkta – kokšķiedru izolācijas plātņu ražošanu. Jaunā materiāla īpatnība – būtiski mazāks biezums, pilnīga atbilstība visām dabiskas koksnes kvalitātes priekšrocībām un plašs pielietojuma diapazons. Jauno plātņu ražošanas ceha (ar jaudu 230 tūkst.m3 gadā) atvēršana plānota šā gada septembrī. Līdz šā gada beigām investīciju projektu plāno pabeigt arī uzņēmums “Fandok” un “Gomeldrev”.

Līdz ar investīciju projektu īstenošanu, jūtami paplašinājusies arī jauno izstrādājumu noieta ģeogrāfija. Tā, piemēram, veiktas pirmās lielformāta laminēto saplākšņu piegādes, kuru ražošana uzsākta pēc uzņēmuma “Mostovdrev” modernizācijas. Kāds liels vairumtirgotājs no Turcijas ar biržas starpniecību veicis pasūtījumu 1 miljona ASV dolāru kopvērtībā. Ar šo pircēju veikto sarunu rezultātā plānots slēgt darījumu par visa “Mostovdrev” rūpnīcā gadā saražotā lielformāta saplākšņu apjoma (20 tūkst.m3) piegādi. Tāpat parakstīts 3 miljonu dolāru vērts līgums par “Rechicadrev” ražoto skaidu plātņu un “Borisovdrev” ražoto MDF plātņu piegādi uz Azerbaidžānu. Pirmās kravas uz šo valsti jau nosūtītas. Salīdzinājumam – 2013.gadā skaidu plātnes uz Azerbaidžānu no Baltkrievijas eksportētas nenozīmīgi mazā apjomā – 71,3 tūkst. dolāru vērtībā -, savukārt MDF plātnes uz šo valsti pēdējo reizi eksportētas 2012.gadā – 58,2 tūkst. dolāru kopvērtībā. Par MDF plātņu piegādi (1 miljona dolāru vērtībā) līgums parakstīts arī ar pircēju no Uzbekistānas, uz kurieni šī veida plātnes līdz šim netika eksportētas. Tāpat sarunas par plātņu piegādēm (orientējoši 3 miljonu dolāru kopvērtībā) notiek arī ar jauniem pircējiem no Turkmenistānas un Kazahstānas.

 

Raksts: “Ввод в эксплуатацию и выход на проектные мощности к концу 2015 года модернизированных базовых предприятий концерна «Беллесбумпром» позволит увеличить выпуск востребованной на внутреннем и внешнем рынках продукции из древесины почти в 2,5 раза – на 246%”, Беллесбумпром, publ. 30.06.2014

Avots: http://bellesbumprom.by/ru/news/201463010380/index.htm

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *