Lielbritānijas ostās Skandināvijas izcelsmes egles zāģmateriālu apjomi joprojām lieli

Jūnijā Lielbritānijas ostu termināļos pārmērīgi lielo Skandināvijas egles zāģmateriālu uzkrājumu izveidošanās rezultātā šo kokmateriālu pārdošanas cenu amplitūda apakšējā robežā palielinājusies.

Ejošāko sortimentu apmierinošas pieejamības un īso piegādes termiņu dēļ no Skandināvijas, lielus pasūtījumus pircēji Lielbritānijā šobrīd veikt atturas. Savu nostāju importētāji pamato arī ar neskaidro cenu dinamiku – gada sākumā pieļaujot, ka zāģmateriālu iegāde aktīvajā būvniecības sezonā kļūs sarežģītāka, pirmajos pāris mēnešos egles zāģmateriāli dažos gadījumos iepirkti par augstāku cenu virs vidējā līmeņa. Cenu pazeminājums, jo sevišķi Zviedrijas dienvidu reģionā ražotajiem zāģmateriāliem, prognozēts jūlija mēnesī. Tirgus dalībnieki pieļauj, ka cenas 3.ceturksnī atkarībā no konkrētā sortimenta varētu pazemināties par 2 – 5 £/m3. Tā kā ražotāji egles zāģmateriālu pārdošanas cenas cenšas saglabāt nemainīgā līmenī, sarunas par jaunām piegādēm norit smagi un uz jūlija sākumu noslēgta tikai daļa no 3.ceturksnī paredzamajiem darījumiem.

Priedes zāģmateriālu segmentā situāciju tirgū Skandināvijas ražotāji jūnijā raksturojuši kā apmierinošu, ko plānots izmantot, pēc vasaras atvaļinājumu perioda pārdošanas cenas nedaudz paaugstinot.

Labs noiets Skandināvijā ražotajiem priedes zāģmateriāliem joprojām ir Ziemeļāfrikā. Paralēli palielinājušies arī skujkoku zāģmateriālu piegādes apjomi uz Ķīnu. Tāpēc Lielbritānijas tirgus nozīmība, kur pēdējos gados pie salīdzinoši konstanta zāģmateriālu patēriņa audzis pieprasījums pēc vietējā tirgū ražotās produkcijas, Skandināvijas zāģmateriālu ražotājiem jūtami mazinājusies.

Neskatoties uz to, ka jūlija mēnesī Skandināvijas kokzāģētavās darbība, saistībā ar vasaras atvaļinājumiem, uz 3 – 4 nedēļām tiks pārtraukta un piedāvājums attiecīgi samazināsies, sarežģījumi ar zāģmateriālu iegādi netiek prognozēti. Tieši otrādi, cerēts, ka šis pārtraukums palīdzēs mazināt tirgū esošo egles zāģmateriālu pārprodukciju.

Lielbritānijā pieprasījumu pēc konstrukciju zāģmateriāliem sekmējusi lielāka aktivitāte dzīvojamo māju būvniecības sektorā. Līdz ar to attiecīgi audzis arī pieprasījums pēc kokmateriāliem telpu interjera elementu ražošanai. Konstrukciju kokmateriāli lielākoties tiek iepirkti no vietējiem ražotājiem. Daudzas kompānijas savās zāģētavās uzstādījušas līnijas, kas tagad ļauj līdz 6 metrus garus zāģmateriālus. Standarta izmēru kokmateriāli tiek iepirkti arī Skandināvijā. Savukārt no Vācijas uzņēmumiem galvenokārt tiek pirkti 6,6 m un 7,2 m gari konstrukciju kokmateriāli. Pēc vietējo kokzāģētavu sniegtās informācijas, joprojām liels pieprasījums ir pēc žogu dēļiem, skaņu izolējošo sienu materiāliem un dārza kokmateriāliem. Šī iemesla dēļ lielākās zāģētavas jau vairākas nedēļas iepriekš sāka pieņemt tikai pastāvīgo klientu pasūtījumus. Tirgotāji pieļauj, ka dārza kokmateriālu segmentā pieprasījuma pārsvars pār piedāvājumu saglabāsies līdz pat 2015.gada vasaras sezonai. Jūtami ejošāki kļuvuši arī zāģmateriāli palešu un koksnes iepakojuma ražošanas segmentā.

Britu ražotājiem izmantojot labvēlīgos pārdošanas apstākļus vietējā tirgū un paaugstinot cenas, šobrīd to atšķirība no Skandināvijā ražotās produkcijas samazinājusies līdz 15 – 20 £/m3 (no 40 £/m3 aizvadītā gada rudenī).

 

Raksts: Stocks of Scandinavian whitewood at British ports still excessive, EUWID, publ. 02.07.2014

Avots: EUWID Wood Products and Panels, Nr. 27.2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *