Baltijas valstu ražotāji spiesti pazemināt egles zāģmateriālu pārdošanas cenas

Otrajā ceturksnī pieprasījums pēc egles zāģmateriāliem nozīmīgākajos realizācijas tirgos Eiropā nepalielinājās kā bija cerēts. Gausāka tirdzniecība kļuvusi arī vairumā citu kontinentu valstīs, veicinot gatavās produkcijas uzkrāšanos zāģētavās. Tāpēc jaunajos līgumos par piegādēm trešajā ceturksnī Baltijas valstu ražotāji tirgus spiediena ietekmē cenas pazeminājuši par vidēji 5 €/m3. Līdz ar mazākiem dzīvojamo māju būvapjomiem nekā iepriekš tika cerēts, egles zāģmateriālu eksports samazinājies uz ASV. Japānā pārdošanas iespējas joprojām ierobežo pārlieku lielie zāģmateriālu uzkrājumi ostu noliktavās. Pasliktinoties noietam vairumā eksporta tirgu, diezgan daudzas zāģētavas palielinājušas centienus saražoto produkciju pārdot Baltijas valstīs. Pēc piegādātāju sniegtās informācijas stabils pieprasījums pēc kokmateriāliem ir ēku būvniecībā un no tālākapstrādes uzņēmumiem. Ražotāji pieļauj, ka pārmērīgie egles zāģmateriālu uzkrājumi varētu samazināties līdz ar vasaras atvaļinājumu sezonu, kad daudzos uzņēmumos koksnes pārstrāde uz laiku tiks pārtraukta.

Priedes zāģmateriālu segmentā, turpretim, pieprasījums uz jūlija sākumu bija apmierinošs. Līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, stabili augsts pieprasījums saglabājies Ziemeļāfrikā. Lielbritānijā pieprasījums pēc dārza kokmateriāliem un žogu dēļiem palielinās jau kopš marta. Sevišķi augsts pieprasījums pēc šiem sortimentiem ir Anglijas dienvidrietumu daļā, kur smagi vētru postījumi radīti šā gada sākumā. Tāpat pieprasījumu pēc konstrukciju kokmateriāliem sekmējusi lielāka aktivitāte dzīvojamo māju būvniecības sektorā. Līdz ar lielāku citu preču eksportu uz Lielbritāniju audzis arī pieprasījums pēc taras dēļiem. Neskatoties uz augsto pirktspēju, asās konkurences dēļ no vietējo ražotāju puses priedes zāģmateriālu pārdošanas cenas jaunajos darījumos – par piegādēm trešajā ceturksnī – paaugstināt nav izdevies.

Baltijas valstīs ražotie priedes zāģmateriāli (rough-sawn) jūlija sākumā vietējā tirgū realizēti par aptuveni 220 €/m3, bet egles zāģmateriāli – par 200 – 205 €/m3. Krievijā ražoto egles zāģmateriālu cenas variē salīdzinoši plašākā diapazonā. Respektīvi, dažviet tās joprojām ir līdz 15 €/m3 augstākas nekā Baltijas valstīs ražotajai produkcijai, tajā pašā laikā citi piegādātāji zāģmateriālu cenas pazeminājuši par 5 – 10 €/m3. Eiropas centrālajā daļā Baltijas valstīs ražotie skujkoku neēvelētie zāģmateriāli tirgoti par vidēji 220 – 225 €/m3, savukārt ēvelētie dēļi – par vidēji 276 €/m3 līdz 282 €/m3 par augstas kvalitātes sortimentiem.

 

Raksts: “Baltic shippers must make concessions on prices in contracts concluded for whitewood”, EUWID, publ. 09.07.2014

Avots: “EUWID Wood Products and Panels”, Nr. 28/2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *