Siltā ziema ‘apcirpusi’ dedzināmās koksnes pieprasījumu

Netipiski siltā ziema ir samazinājusi pieprasījumu pēc dedzināmās koksnes, pat neraugoties uz to, ka pieaudzis tās patērētāju skaits, ziņo “Dienas Bizness”. Līdz ar vairāku lielu dedzināmās koksnes patērētāju – lieljaudas kokskaidu granulu rūpnīcu (piemēram, SIA “Graanul Pellets”), kā arī koģenerācijas staciju (SIA “Fortum Jelgava” un vairāki mazāki siltuma ražotāji) – izveidi tirgus ir mainījies. Proti, tika prognozēts dedzināmās koksnes un šķeldu eksporta noriets, mazvērtīgās koksnes cenu pieaugums un lielāks tās imports.

“Iepriekšējos gados novērojamo tendenci, kad, pieaugot dedzināmās šķeldas patērētāju apetītei, Latvijā bija samērā stabils pieprasījums un arī labas cenas, ir izmainījusi pagājusī – mūsu klimatiskajiem apstākļiem netipiski siltā ziema,” stāsta dedzināmās šķeldas ražošanas SIA Kvinta A valdes loceklis Gints Priekulis. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka siltais laiks samazināja vajadzību siltuma ražotājiem Latvijā un arī ārzemēs pēc šī energoresursa. “Vienā brīdī vispār viss bija apstājies, tagad, tuvojoties apkures sezonai, siltuma ražotāji ir atsākuši dedzināmās šķeldas iepirkšanu, tomēr to piedāvātās cenas ir visai zemas,” situāciju skaidro G.Priekulis. Viņš atzīst, ka industriālo dedzināmās koksnes patērētāju jauda pieaug arī perspektīvā, tomēr svarīgākais noteicējs joprojām būs klimatiskie apstākļi.

Dedzināmās koksnes eksportā turpinās iepriekšējos gados novērotās pārmaiņas. Kopumā šā gada pirmajā pusgadā salīdzinājumā ar analogu laiku pērn naudas izteiksmē eksports sarucis par 1,7%, kur malkas eksports samazinājies par 23%, šķeldu eksports – par 20%, savukārt kokskaidu granulu eksporta apjoms palielinājies par 10,2%. Kā liecina ZM Meža resursu departamenta apkopotie Centrālās statistikas pārvaldes dati, arī pērn visā gadā dedzināmās šķeldas eksports saruka par 23%, savukārt granulu eksports pieauga par 7%. Izmaiņas redzamas arī importā – proti, šā gada pirmajā pusgadā šķeldu imports sarucis par 33%, kaut arī kopējais dedzināmās koksnes apjoms pieaudzis par 20%.

“Latvijas tradicionālie dedzināmās koksnes tirgi – Somija, Zviedrija, Dānija – ir ciet,” tā uz jautājumu par pašreizējo situāciju eksporta tirgos atbild koksnes eksportētāja SIA Aca Timber valdes loceklis Armands Apfelbaums. Iemesls tam ir ne tikai iepriekšējā netipiski siltā ziema, bet arī tas, ka dedzināmās koksnes piedāvājumu Skandināvijā ir būtiski palielinājusi vētra un meža ugunsgrēki.

 

Raksts: “Siltā ziema apcirpusi dedzināmās koksnes pieprasījumu”, Dienas Bizness, publ. 09.09.2014

Avots: Laikraksts Dienas Bizness, Nr. 155 (4789)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *