Koksnes produktu eksports jūlijā pārsniedzis 160 miljonus eiro

Jūlijs eksportā nepārprotami bijis kokapstrādes mēnesis. Koksnes produktu mēneša eksports pirmo reizi pārsniedzis 160 miljonus eiro. Kopā ar mēbelēm, kuras Latvijā arī mēdz izgatavot no koka, nozare kopumā mēnesī eksportē preces par apmēram 180 miljoniem eiro.

Koksnes produkti un mēbeles jūlijā veidoja vairāk nekā pusi no visnotaļ ievērojamā eksporta pieauguma gada griezumā un trešo daļu no pieauguma mēneša griezumā. Izdalot atsevišķi preču kategorijas ar pozitīvu devumu (kuru kopējais devums, protams, pārsniedz 100% no eksporta kāpuma, jo ir arī sarūkošas pozīcijas), šīs daļas ir attiecīgi apmēram 1/3 un 1/6.

Kokapstrāde ir pilsētu ekonomiskajā folklorā augstu nevērtēta nozare, bet tā ir dinamiska, daudzveidīga un tehnoloģiski moderna, turklāt katram koksnes eksportā nopelnītajām eiro ir salīdzinoši liela pozitīva ietekme uz Latvijas iedzīvotāju ienākumiem, krietni spēcīgāka nekā dažām t.s. augsto tehnoloģiju nozarēm. Kokapstrādes īpatsvara pieaugums palīdz izskaidrot, kāpēc šogad rūpniecībā aug gan rentabilitāte, gan algas, par spīti stagnējošam izlaides apjomam. Šos rezultātus palīdzējusi sasniegt gan nozares attīstība, gan labvēlīgā produktu cenu dinamika pasaules tirgū.

Salīdzinot ar jūniju, koksnes un koka izstrādājumu eksports pieauga par 16,2 miljoniem eiro jeb 11,2%, savukārt, salīdzinājumā ar 2013.gada jūliju – par 31,3%. Koksnes, koka izstrādājumu un kokogļu eksporta palielināšanos 2014. gada jūlijā salīdzinājumā ar 2013. gada jūliju visvairāk ietekmēja zāģmateriālu eksporta pieaugums par 15,5 miljoniem eiro jeb 41,3%. Arī kopējais eksporta sniegums bija salīdzinoši labs uz pēdējā gada notikumu fona. Gada griezumā kāpums par 7.4% ir straujākais kopš pērnā gada aprīļa. Nākamo lielāko papildus pienesumu eksportā jūlijā veidoja elektroiekārtas.

 

Raksts: “Meža nozare liek zaļot eksportam”, DNB bankas ekonomikas eksperts Peteris Strautiņš, publ. 09.09.2014

Avots: http://www.peterisstrautins.lv/meza-nozare-liek-zalot-eksportam/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *