Mežā ar pašu izgatavotām ķēdēm saudzīgai mežizstrādei

Zemnieku saimniecībā “Vairogi” forvarderiem un harvesteriem izgatavotās atbalsta ķēdes ļauj saudzīgi, mazāk traumējot augsni, izstrādāt cirsmas arī staignās augsnēs.

Zemnieku saimniecība “Vairogi” tika dibināta, lai nodarbotos ar lauksaimniecību. Taču zemes nebija daudz un nācās meklēt idejas, kā izdzīvot. Visapkārt – vieni vienīgi meži, tāpēc arī sākuši nodarboties ar mežsaimniecību. Šobrīd zemnieku saimniecības pamatbizness ir mežizstrāde un ar to saistītie pakalpojumi. Līdz 1999. gadam saimniecība strādāja tikai privātajos mežos, bet vēlāk sāka sadarboties ar uzņēmumu SIA “Latsin” (tagad SIA “Billerudkorsnas Latvia”), kas ir lielākais privātais mežizstrādes uzņēmums Latvijā. 2002. gadā tiek iegādāta pirmā kokvedēju automašīna, bet šodien “Vairogi” pārvadā baļķus ar piecām “Volvo” automašīnām. “Vairogi” kļuvuši par lielāko mežsaimniecības uzņēmumu un vienu no lielākajiem darba devējiem pagastā. Pērn uzņēmuma apgrozījums sasniedza 2,5 miljonus eiro. Kopš 2008. gada saimniecība orientējas uz pakalpojumu sniegšanu valsts mežu apsaimniekotājiem. Šobrīd darbu apjoms valsts mežos veido 90% no visiem pasūtījumiem. Andris Kalnozols skaidro: “Līgumu nosacījumi ir stingri. Darba drošības un vides aizsardzības prasības, strādājot valsts mežos, ir ļoti augstas, tāpēc tā ir arī mūsu prioritāte.” Uzņēmējs uzsver, ka bizness ir ilgtspējīgs tikai tad, ja lielākā daļa pasūtījumu nāk no ilgtermiņa partneriem.

Andris stāsta, ka jau kopš 2010. gada kopā ar brāli Ģirtu sapņojuši par tehniku, kas būtu saudzīgāka un piemērotāka Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Sprieduši reāli – ir darbi, ko paši savā darbnīcā paveikt nevar, bet ir lietas, kas ir pa spēkam. A. Kalnozols: “Ķēdes maksā lielu naudu, bet mēs tās ražojam paši pēc vajadzības, ņemot vērā dažādus apstākļus. Mēs paši tās ne tikai ražojam, bet arī restaurējam. Atsauksmes ir labas.” Uzņēmējs uzsver, ka Latvijā jāmēģina cīnīties par mežizstrādes pakalpojumu biznesa izdzīvošanu, kas, ievērojot visas sociālās, drošības un vides prasības, šobrīd ir ekonomiski nerentabls, jo prasības ir aizskrējušas pa priekšu iepirkuma likuma normām un pakalpojuma cenu nosaka tikai viens lielums – cena, kas ir pretēji ilgtspējīgai uzņēmējdarbībai.

Par nākotni Andris izsakās cerīgi, piebilstot, ka skriet ar pieri sienā nedomā, bet turpināt kāpt uz augšu lēnām un prātīgi, kāpināt jaudu jau esošajai tehnikai, tehnikas vienību skaitu nepalielinot, bet nomainot veco ar jauno.

 

Raksts: “Mežā – ar ķēdēm”, Anita Jaunbelzere, Latvijas Avīze, publ. 15.09.2014

Avots: http://www.la.lv/meza-ar-kedem/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *