Latvijas vērtīgāko uzņēmumu topā līderu divdesmitnieku papildina kokrūpnieki

Šogad Investīciju bankas pakalpojumu un finanšu konsultāciju sniedzējas AS Prudentia un biržas Nasdaq Riga kopīgi veidotajā Latvijas vērtīgāko uzņēmumu topā TOP101 jau sesto gadu pēc kārtas pirmajā pozīcijā atrodas energokompānija AS Latvenergo.

Kopumā šī gada TOP101 ir nesis labas ziņas – pārsvarā uzņēmumu vērtība ir augusi, ko sekmējusi uzņēmumu naudas plūsmas un pelnītspējas rādītāju uzlabošanās, kā arī biržas akciju cenu kāpums Eiropā. Īpaši izceļas finanšu nozare un kokrūpniecība, kas ietver gan mežus, gan koksnes pārstrādi, zāģētavas.

2014. gada TOP 101 var uzskatīt par jaunas vēsmas nesošu vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, pēc samērā inertā 2012. un 2013. gada kopējā 101 dalībnieka vērtība uzrādījusi ievērojamu izrāvienu – aptuveni 16% salīdzinājumā ar 2013. gada topu. Šogad topā iekļautā 101 Latvijas uzņēmuma kopējā vērtība ir 14,22 miljardi eiro, pērn – 12,24 miljardi eiro. Pozitīvu dinamiku uzrādījuši gan topa flagmaņi, gan uzņēmumi ārpus TOP 10 vai pat TOP 50. Vadošais desmitnieks mazliet ir atguvis savu svaru (42% no 2014. gada TOP 101 kopējās vērtības masas), tomēr joprojām saglabājas pēdējo četru piecu gadu tendence, ka salīdzinoši mazāko uzņēmumu (it īpaši – otrā piecdesmitnieka pārstāvju) loma reitingā stabili pieaug. Diez vai daudzi apšaubīja līderpozīcijas, ko joprojām ieņem AS Latvenergo. Taču zīmīgi ir tas, ka līdera atrāvums no tuvākajiem sekotājiem pakāpeniski, bet pārliecinoši samazinās – gadu iepriekš tuvāko četru sāncenšu vidējā vērtība no līdera atpalika par 52%, bet šogad starpība samazinājusies līdz 45%.

Raksturīga TOP 101 iezīme ir stabils rotācijas līmenis katru gadu: TOP 10 – viens jaunpienācējs, TOP 20 – trīs, visā topā – 24. Šogad līderu divdesmitnieka rindas ir papildinājuši divi kokrūpniecības flagmaņi: SIA Kronospan Riga, kas Latvijas vērtīgāko uzņēmumu topā šogad pakāpies no 14. uz 9.vietu, un AS Latvijas Finieris – no 22. uz 12.vietu. Jāatzīmē, ka topa 3.vietā, gada laikā pakāpjoties par divām pozīcijām, ierindojusies AS Latvijas valsts meži. Tieši šī uzņēmuma ievērojamā vērtējuma pieauguma dēļ dabas resursu ieguves sektorā sasniegts viens no lielākajiem vērtējumu pieaugumiem – plus 433 miljoni eiro.

Ņemot vērā, ka TOP 101 vērtējumus ietekmē ne tikai uzņēmumu darbības rezultāti, bet arī ārējie faktori, kas ir atspoguļoti publiskajā tirgus konjunktūrā, atsevišķās nozarēs pēdējam faktoram bijusi būtiska loma. Šajā sakarā kā vienu no spilgtākajiem piemēriem var atkal minēt mežsaimniecības un kokapstrādes nozari. Proti, Eiropas biržās kotēto kokapstrādes uzņēmumu kapitalizācija pēdējā gadā ir pieaugusi vidēji vairāk nekā par 60%, neraugoties uz pieticīgo finanšu rādītāju dinamiku (neto apgrozījuma kāpums par 5-10%, EBITDA pieaugums – tuvu nullei). Rezultātā novērtējuma reizinātāji šim publiskā tirgus segmentam auguši par 40-50%.

Veidojot topu, analizēti publiski pieejamie uzņēmumu pagājušā gada pārskati. Šogad analizēti 400 uzņēmumu gada pārskati, no tiem atlasīts 101 vērtīgākais. Analizēta pašu uzņēmumu darbība, EBIDTA rādītāji, kā arī situācija Eiropas biržās.

 

Avots: http://www.top101.lv/lv/top101/2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *