Termokoksnes ražotnē Launkalnē “Stora Enso Latvija” investē 3 miljonus eiro

Investējot aptuveni trīs miljonus eiro, a/s “Stora Enso Latvija” ir izveidojusi vienīgo rūpniecisko termokoksnes ražošanas iecirkni Latvijā. Perspektīvā tā jaudas varētu dubultoties. Pašlaik ir īstenota tikai investīciju projekta pirmā kārta, kurā ir uzstādītas divas speciālās koksnes žāvēšanas kaltes, termokoksnes šķirošanas un pakošanas līnija, stāsta a/s “Stora Enso Latvija” valdes priekšsēdētājs Uldis Deisons. Viņš norāda, ka joprojām mācās, kā ražot termokoksni, ievērojot visas prasības. Pašreizējā režīmā strādājot, gada jauda ir ap 10 tūkst. m3 termokoksnes, taču mērķis ir pakāpeniski sasniegt 20 tūkst. m3 robežu.

“Noieta tirgus termokoksnei ir ļoti plašs – sākot no Skandināvijas un beidzot ar Tuvo un Tālo Austrumu valstīm, ” uz jautājumu par potenciālo noieta tirgu atbild U. Deisons. Patlaban ražotā termokoksne ir vidēji divas reizes dārgāka par parastajiem zāģmateriāliem, bet ēvelētas termokoksnes cena ir aptuveni trīs reizes lielāka. “Tas ir augstas pievienotās vērtības produkts, kura ražotnes projekta īstenošanai uzņēmumam Latvijas valdība pērn atļāva pēc tā pabeigšanas izmantot 1,5 milj. eiro lielu uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaidi, “skaidro U. Deisons. Pašlaik gan ir īstenota tikai puse no iecerētā projekta, bet otru varētu realizēt vēlāk – līdz ar pilnīgu esošo jaudu izmantošanu. “Visa 6,2 milj. eiro vērtā projekta īstenošanas termiņš ir pieci gadi, un peļņas nodokļa atlaidi varēsim izmantot tikai pēc tā pabeigšanas, ” vaicāts, kad varētu sākt izmantot nodokļa atlaidi, atbild U. Deisons. Realizējot iecerēto projektu kopumā, tiktu radītas 25 jaunas darba vietas. Tagad Launkalnes ražotnē strādā 110 darbinieki, vēl 25 darbojas kokmateriālu sagādē, tādējādi uzņēmumā kopā – 135.

Patlaban Launkalnes ražotnē termokoksnei tiek izmantoti galvenokārt egles zāģmateriāli. “Šobrīd procesu veicam arī priedes zāģmateriāliem, taču to var darīt apsei, ozolam, osim,” iespēju gammu rāda U.Deisons. Piemēram, Dienvideiropā populāra ir termokoksne grīdām no cēlkoka, saunās Somijā plaši izmanto apses termokoksni. “Varamsniegt arī pakalpojumus,” tā U.Deisons atbild uz jautājumu, vai Latvijas kokrūpniekiem , kuri savus izstrādājumus veda uz Igauniju, lai tie pārtaptu termokoksnē, tagad būs iespēja to darīt Launkalnē. Viņš norāda, ka termokoksne var būt arī līmētās koksnes izstrādājumi.

Stora Enso koncernam Eiropā ir 23 kokapstrādes ražotnes, bet Launkalne ir tikai otrā aiz Uimaharju (Somijā), kur izveidots termokoksnes ražošanas iecirknis. “Pirmkārt, koncerns redzēja perspektīvu – pieprasījuma pieaugumu pēc termokoksnes izstrādājumiem; otrkārt, Launkalnē bija visi priekšnoteikumi, lai šāda ražotne būtu tieši Latvijā, ” U. Deisons atklāj, kā izdevies pārliecināt lielā koncerna vadītājus termokoksnes iecirkni izvietot tieši Launkalnē.

 

Raksts: “Termokoksnes ražotnē ieguldīti 3 milj. eiro”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 04.11.2014

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 195 (4829)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *