Pasaules zāģbaļķu cenu indekss 2014.gada 3.ceturksnī samazinājies par 4,6%

2014.gada 3.ceturksnī zāģbaļķu vidējās cenas pazeminājās vairumā apsekotajos pasaules reģionos, globālajam zāģbaļķu cenu indeksam attiecībā pret iepriekšējo ceturksni samazinoties par 4,6% līdz 85,56 ASV dolāriem par kubikmetru, ziņo Wood Resources International. Tostarp straujākais cenu indeksa samazinājums fiksēts Skandināvijas valstīs un Austrumeiropā. Pirms tam globālais zāģbaļķu cenu indekss paaugstinājās trīs ceturkšņus pēc kārtas, 2.ceturksnī sasniedzot pēdējo trīs gadu laikā augstāko trīs mēnešu rādītāju. Pirmo trīs ceturkšņu laikā šogad zāģbaļķu pārdošanas apjomi gada griezumā palielinājās par 9%.

Lapkoku koksnes šķiedru cenas pazeminās jau trīs gadus pēc kārtas. Rezultātā globālais kokšķiedru cenu indekss, kas veidojas no papīrmalkas un šķeldu pārdošanas vidējām cenām, 2014.gada 3.ceturksnī sasniedza viszemāko līmeni kopš 2009.gada – 96,76 dolāru atzīmi par žāvētas produkcijas tonnu. Šajā segmentā lielākais cenu kritums tika fiksēts Zviedrijā, Krievijā, Brazīlijā un Austrālijā. Tajā pašā laikā skujkoku koksnes šķiedru globālais cenu indekss pēdējo divu gadu laikā saglabājies praktiski nemainīgs, variējot no 98 līdz 100 dolāriem par žāvētas produkcijas tonnu. Šajā segmentā lielākās svārstības fiksētas ASV, Kanādas rietumos, Vācijā un Brazīlijā.

Pēc vasaras mēnešiem, kad zāģmateriālu cenas Ziemeļamerikas valstīs sasniedza maksimālo atzīmi, novembrī tās pazeminājās par 5 – 15% salīdzinājumā ar augustu. Zviedrijā un Somijā zāģmateriālu pārdošanas cenas 3.ceturksnī sasniedza augstāko atzīmi pēdējo 3,5 gadu laikā. No Krievijas 3.ceturksnī eksportēts rekordliels zāģmateriālu apjoms, pateicoties rubļa vērtības kritumam. Ķīnā skujkoku zāģmateriālu imports pirmo trīs ceturkšņu laikā šogad palielinājās par 5%, importētās produkcijas vidējai cenai 3.cetuksnī gandrīz sasniedzot pēdējo piecu gadu maksimumu. Savukārt Japānā pieprasījums pēc zāģmateriāliem samazinājies līdz ar pārdošanas ienākumu nodokļa paaugstināšanu, kā rezultātā jaunu dzīvojamo koka māju būvniecības apjomi valstī šogad samazinājās par 8,5%.

Tendences koksnes granulu eksportā no Ziemeļamerikas uz Eiropu šā gada pirmo trīs ceturkšņu periodā bija atšķirīgas – kamēr no ASV dienvidu reģiona granulu piegādes apjomi gada griezumā palielinājās par teju 50%, no Kanādas eksports samazinājās par 5%. Granulu tirdzniecības cenas rudenī pazeminājās praktiski visās Eiropas valstīs salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, un tuvākajā perspektīvā būtiskus uzlabojumus šajā ziņā eksperti neprognozē.

Dienvidkorejā pieprasījums pēc kurināmām koksnes granulām šogad palielinājies pieckārtīgi, kopējam valstī ievestajam apjomam sasniedzot gandrīz 1,5 miljonus tonnu.

 

Raksts: “The Global Forest Industry in the 3Q/2014”, Wood Resources International LLC, skat. 03.12.2014

Avots: http://tasmaniantimes.com/images/uploads/The_Global_Forest_Industry_in_the_3Q-14.pdf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *