Eiropā saražoto skujkoku zāģmateriālu apjomi šogad varētu sasniegt 114 milj.m3

Šogad zāģmateriālu rūpniecībā tendences abpus Atlantijas okeānam kopumā ir ļoti atšķirīgas – kamēr Ziemeļamerikā ražotāji tirdzniecības apstākļus vērtē kā labus, Eiropā ražotāji gatavojas sezonālajam ‘klusuma’ periodam un pārstrādes apjomu samazinājumam saistībā ar pārprodukciju un pieaugošo spiedienu uz pārdošanas cenām, oktobrī notikušajā Starptautiskajā Skujkoku zāģmateriālu konferencē Berlīnē ziņojis “Holzkurier” pārstāvis Hanness Plakners (Hannes Plackner). Līdz ar būvniecības nozares atlabšanu ASV, kas līdz globālajai krīzei bija nozīmīgs Eiropā ražoto zāģmateriālu pircējs, prognozēts, ka šogad Amerikā ievesto skujkoku zāģmateriālu apjoms no Eiropas varētu sasniegt 800 000 kubikmetru un 2015.gadā – pat 2,4 miljonus kubikmetru. Tikpat nozīmīgs un vienlaikus nenoteikts tirgus, runājot par nākotnes perspektīvām, ir Ziemeļāfrika. Neraugoties uz to, ka pērn skujkoku zāģmateriālu imports Marokā, Alžīrijā, Tunisijā un Lībijā samazinājās par 7% līdz 3,36 miljoniem kubikmetru, prognozēts, ka nākotnē šo valstu tirgū importa ikgadējais pieaugums varētu nostabilizēties 2 – 4% robežās. Atsaucoties uz vietējās kokrūpnieku asociācijas Federcomlegno sniegto informāciju, pieprasījuma atjaunošanās pēc zāģmateriāliem varētu būt sagaidāma Itālijā; konkrēti šogad – par 3 – 4% līdz 4,57 miljoniem kubikmetru, kur lielāko daļu veidos imports (galvenokārt no Austrijas). No Somijas zāģmateriālu eksports, neraugoties uz konkurences saasināšanos tirgū, šogad palielināsies par 4% un vidējā zāģmateriālu eksporta cena – par 3 – 4%. Tikmēr vietējā tirgū, pēc Pellervo Ekonomisko pētījumu institūta (PTT) sniegtās informācijas, šogad pārdošanas apjomi būs nedaudz mazāki nekā pērn.

Sampsa Auvinens (Sampsa Auvinen), Eiropas zāģmateriālu ražotāju organizācijas (EOS) pārstāvis un uzņēmuma “Latvian Norvik Timber Industries” izpilddirektors, uzstājoties konferencē, prezentēja situācijas analīzi zāģmateriālu rūpniecībā 2013. un 2014.gadā. Saskaņā ar Auvinena teikto, pērn pirmajos 7 – 9 mēnešos kopējā situācija esot bijusi laba, taču pēc tam sekojusi lejupslīde. Šā gada sākumā zāģmateriālu izlaides apjomi Eiropā, līdz ar lielāku apaļkoksnes resursu pieejamību, strauji palielinājās, jo sevišķi Rumānijā. Neraugoties uz politiskajiem konfliktiem, aizvien nozīmīgāki kļūs eksporta tirgi Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā. Savukārt uz tādiem Āzijas reģiona tirgiem kā Japāna un Ķīna Auvinens raugās kritiski, norādot, ka Japānā tik straujš kritums māju būvniecībā nav redzēts kopš 2009.gada, savukārt Ķīnā, kas joprojām ir nozīmīgs zāģmateriālu eksporta tirgus, augšupejošā tendence māju būvniecībā kļūst mērenāka. Par spīti notiekošajam Ukrainā kokmateriālu tirdzniecībā ar Krieviju apjomu samazinājumu Auvinens neprognozē, norādot, ka Krievijas zāģētavas tieši otrādi, var kļūt ieguvējas, pašreizējā rubļa vērtības samazinājuma laikā koncentrējoties uz eksportu. Ņemot vērā, ka pieprasījums pēc zāģmateriāliem ir nestabils, iespējamo tirgus attīstību prognozēt ir grūti, taču turpmākie divi ceturkšņi var izrādīties sarežģīti, tāpēc Eiropas zāģētavas var būt spiestas koksnes pārstrādes apjomus samazināt.

Saskaņā ar EOS dalībvalstu veiktajām prognozēm attiecībā uz saražojamiem skujkoku zāģmateriālu apjomiem 2014. un 2015.gadā, kas tika prezentēti arī Starptautiskajā Skujkoku zāģmateriālu konferencē, kāpums gaidāms gan šajā, gan nākamajā gadā. Saskaņā ar šiem datiem Eiropā šogad saražoto skujkoku zāģmateriālu apjoms būs par 7,1% lielāks nekā pērn, kopumā sastādot aptuveni 114,4 miljonus kubikmetru, savukārt 2015.gadā šis apjoms palielināsies vēl par 2%. Izņemot Beļģiju (-0,7%), Šveici (-1,9%) un Dāniju (-41%) šogad lielāki saražotie apjomi prognozēti visās dalībvalstīs. Vislielākais izlaides apjomu kāpums gada griezumā gaidāms Zviedrijā – par 12% līdz 17,5 milj.m3, Rumānijā – par 24% līdz 3,6 milj.m3 un Krievijā – par 7% līdz 31 milj.m3. Vācijā un Austrijā šogad saražojamo skujkoku zāģmateriālu apjomi varētu būt par 5% un 9% lielāki nekā 2013.gadā (attiecīgi 21 milj.m3 un 9,2 milj.m3). Tāpat izlaides apjomu tālāks kāpums prognozēts Lielbritānijā – par 6,6% (līdz 3,44 milj.m3).

2015.gadā zāģmateriālu izlaides apjomu kāpums EOS dalībvalstīs prognozēts mērenāks – 2% apmērā līdz 116,57 milj.m3, kas būtu 98,7% no saražotā rekordlielā zāģmateriālu apjoma 2007.gadā. Prognozes attiecībā uz izlaides apjomiem lielākajās zāģmateriālu ražotājvalstīs – Vācijā, Zviedrijā un Somijā – ir ļoti piezemētas – līdz 1% robežās. Tikmēr Austrijā prognozēts ražošanas apjomu samazinājums aptuveni 2% apmērā, savukārt Krievijā – kāpums par vēl 6% (līdz 33 milj.m3).

Skujkoku zāģmateriālu patēriņš Eiropā šogad varētu palielināties par 4,7% līdz 78,16 miljoniem kubikmetru, eksports – par 4,9% līdz 59,39 miljoniem kubikmetru un imports – par 7,2% līdz 24,78 miljoniem kubikmetru. Lielākā skujkoku zāģmateriālus importējošā nācija Eiropas reģionā joprojām ir Lielbritānija, kur šogad kopējais ievesto zāģmateriālu apjoms varētu sasniegt 5,35 miljonus kubikmetru (+17%). Savukārt vadošās zāģmateriālu eksportētājvalsts joprojām būs: Zviedrija ar 12,4 miljoniem kubikmetru (+8,7%), Somija ar 7,7 miljoniem kubikmetru (+6,9%) un Vācija ar 6,4 miljoniem kubikmetru (+4,9%).

 

Raksts: “Global lumber outlook by the International Softwood Conference speakers”, WhatWood, publ. 10.11.2014

Avots: www.whatwood.ru

Raksts: “Softwood lumber production in 2014 probably up by 7%”, EUWID, publ. 12.11.2014

Avots: EUWID Wood products and Panels, Nr.46 /2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *