Vietējo mēbeļu noiets jūtami atdzīvojies; nākamgad gaidāms vēl 10% kāpums

Līdz ar būvniecības nozares atlabšanu, kā arī 3,5 miljonus lielo pasūtījumu Latvijas Nacionālās bibliotēkas apmēbelēšanā šogad par 15% pieaudzis vietējo mēbeļu ražotāju kopējais apgrozījums. Savukārt nākamgad, attīstoties ekonomikai un palielinoties vietējā tirgus un eksporta pieprasījumam, gaidāms vēl 10% kāpums, intervijā aģentūrai LETA prognozēja asociācijas Latvijas mēbeles izpilddirektors Andris Plezers.

«Nozare strauji auga no 2003.gada, jo privātpersonas ņēma kredītus, uzņēmumi iekārtoja birojus, bankas mainīja mēbeles utt. 2007.gadā vien mēbeles tika saražotas 175 miljonu eiro vērtībā. Taču, sākoties krīzei, ražotāji izjuta dramatisku kritumu. Smagākais laiks tika pieredzēts 2008.gadā, kad daudzi bankrotēja – no 555 uzņēmumiem palika apmēram 200. Tomēr palikušajiem izdevās pārdzīvot «tukšos» gadus, un no 2009.gada atsākās lēna attīstība, līdz 2013.gadā beidzot tika sasniegts 87 miljonu eiro patēriņa rādītājs,» sacīja Plezers.

Jaunākās aplēses liecinot, ka šā gada deviņos mēnešos asociācijā ietilpstošo uzņēmumu kopējais neto apgrozījums sasniedzis 43,51 miljonu eiro, kas salīdzinājumā ar attiecīgo laika posmu pērn ir par 11,1% jeb 4,38 miljoniem vairāk. Tāpat Plezers atzina, ka šogad saistībā ar būvniecības atlabšanu arī mēbeļu ražošanas nozare uzrādīs ļoti labu pieaugumu – 15% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, kas varētu izpausties ap 95 miljoniem eiro mēbeļu patēriņā. Liela nozīme rādītāju kāpumā bijusi iespējai apmēbelēt Nacionālo bibliotēku. «Šogad bija ļoti veiksmīgs gads arī tādā ziņā, ka vietējie mēbeļu ražotāji uzvarēja vairākos konkursos, tostarp saņēma iespēju apmēbelēt Latvijas Nacionālo bibliotēku par 3,5 miljoniem eiro, līdz ar to vietējais patēriņš bija lielāks nekā imports. Ja nebūs lielu satricinājumu pasaules vai Eiropas ekonomikā, 2015.gadā rādītāju pieaugums turpināsies un varētu būt vēl apmēram 10%. Celtniecība attīstās, eksports aug, piedalāmies izstādēs, piemēram, janvārī gaidāmajā Ķelnes mesā, līdz ar to Latvijas mēbeļu atpazīstamība aug,» atzina Plezers. Jautāts, kādos tirgos Latvijas mēbeles ir populāras, viņš atzina, ka dabiskā koka mēbeles, kādas ražo Latvijā, ir populāras Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Skandināvijā, Vācijā, Beļģijā Anglijā, arī Itālijas ziemeļdaļā. «Savukārt tālāk uz dienvidiem valda pilnīgi cits stils – tur dominē tumšas mēbeles, kā arī mēbeles no stikla, akmens, marmora. Piemēram, vērienīgajā nozares izstādē Lisabonā nekur nevar neatrast gaišās mēbeles, līdz ar to uz šiem dienvidu reģioniem nemaz neraugāmies. Tāpat neplānojam biznesu Ķīnā, jo neatmaksājas tik tālu transportēt, turklāt ķīnieši mēbeles ražo paši. Arī Krievija nav un nebūs mūsu mērķa tirgus. Rubļa kursa svārstības nav galvenais, nav vajadzības saistīties ar sarežģīto Krievijas tirdzniecības sistēmu, ja ir labi noieta tirgi Rietumos,» rezumēja asociācijas vadītājs.

 

Raksts: “Vietējo mēbeļu noiets šogad jūtami atdzīvojies”, LETA, publ. 04.12.2014

Avots: http://www.db.lv/razosana/vietejo-mebelu-noiets-sogad-jutami-atdzivojies-424157

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *