Berlīnē stādīs Latvijā audzētu ozolu pirms izstādes janvārī “Zaļā nedēļa – 2015”

Tieši mēnesi pirms izstādes „Zaļā nedēļa – 2015″, 17. decembrī, Vācijā izstāžu kompleksa Messe Berlin teritorijā Latvijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Vācijā Elita Kuzma, Zemkopības ministrijas nozares padomnieks Briselē Aivars Lapiņš un nodibinājuma „Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai” valdes priekšsēdētājs Rihards Krastiņš stādīs ozolu. Latvijā audzētā ozola stādīšana Berlīnē paredzēta, lai iemūžinātu Latvijas kā partnervalsts dalību Starptautiskās lauksaimniecības, pārtikas un dārzkopības izstādē „Zaļā nedēļa” 2015. gadā, tādejādi simbolizējot ciešās Latvijas un Vācijas attiecības.

Ozols izaudzēts akciju sabiedrības „Latvijas Valsts meži” Kalsnavas kokaudzētavā, 2007. gadā iesējot zīles, kas ievāktas no Kalsnavas arborētumā augoša ozola. Šobrīd ozola garums ir 2,15 m. Lai ozols izaugtu liels un varens, tam līdzi pūrā tiks dota Latvijas augsne, kas dos spēku iesakņoties Vācijas zemē. Šis ozols, kas nācis no Latvijas zemes, atgādinās par mūsu tautas sīkstumu, stiprumu, neatlaidību un darba tikumu. Tāpat ozols kā simbols tiks attēlots Latvijas stendā izstādes laikā.

Berlīnes Starptautiskā pārtikas un lauksaimniecības produktu izstāde „Zaļā nedēļa” ir viena no lielākajām pārtikas nozares starptautiskajām izstādēm Eiropā. Latvija 2015. gadā ir šīs izstādes partnervalsts, kas nozīmē gan vairāk pienākumu un iespēju, gan lielāku uzmanību. Izstādē tiks pārstāvēti vairāk nekā simts Latvijas uzņēmumi un saimniecības, kas plaši demonstrēs gan pārtikas produktu ražošanas nozari, gan amatniecības prasmes, kā arī tūrisma iespējas un mežsaimniecības nozari.

Meža nozares uzdevums “Zaļās nedēļas” laikā nav viegls. Ir tik daudz lietu, ar ko lepojamies, bet viss stāsts ir jāievieto simts kvadrātmetru lielā laukumā un nelielā istabā pieņemšanas mājā. Tomēr speciālistu komandai pēc vairāku mēnešu darba ir izdevies to panākt. Meža stendu varēs pamanīt jau pa gabalu, jo tā centrā ir sešus metrus augsts koka tornis, kuram katra siena ir no veidota no citas koku sugas. Egle, priede, bērzs un alksnis – biežāk sastopamās koku sugas Latvijā, katra ar atšķirīgu pielietojumu stāstu. Vairāk nekā sešu kvadrātmetru lielā egles un priedes stādu siena vienmēr piesaista apmeklētāju uzmanību ar savu košo zaļumu, savukārt dekoratīvie stādi rada meža klātbūtnes efektu. Ar pirmo vizuālo iespaidu tiek akcentēti divi galvenie aspekti – Latvijā mežs ir gan dabas resurss, gan pamats kokrūpniecībai.

Sākot plānot meža nozares dalību izstādē “Zaļā nedēļa”, saraksts ar to, ko nozare vēlas un var parādīt pasaulei, bija visai garš. Neliela daļa no tā visa bija redzama Latvijas meža un kokrūpniecības nozares izveidotajā izstādē “Koks ir labs”, kas līdz šā gada vasarai bija aplūkojuma Mežaparkā. Drošības apsvērumu un ierobežotās vietas dēļ nācās atteikties no daudzām aktivitātēm. Tāpat apmeklētājiem diemžēl gāja secen daudzās pasaules valstīs augsti novērtētās mēbeļu ražotāju produkcijas aplūkošana. Koncepta izstrādē tika iesaistīti gan AS “Latvijas Valsts meži” pārstāvji, gan Latvijas kokrūpniecības federācijas speciālisti. Lai arī meža stends izskatās ļoti vienkāršs, tas ir vairāku mēnešu intensīva darba rezultāts. Meža stends parāda meža un kokapstrādes nozares savstarpējo saistību, ka mežs un koks mūsu ikdienā ir sastopams visdažādākās formās un veidos. Vajag tikai paskatīties apkārt, jo lietas runā pašas par sevi!

Vairāk par meža nozares dalībniekiem izstādē uzzini e-avīzē Mežs un zaļā nedēļa: www.flla.lv/mezs-un-zala-nedela/

 

Raksts: “Berlīnē stādīs Latvijā audzētu ozolu pirms janvārī plānotās izstādes „Zaļā nedēļa – 2015″”, Zemkopības ministrija, publ. 11.12.2014

Avots: www.zm.gov.lv

Raksts: “Meža nozares zaļā dekāde”, FLLA, publ. 05.12.2014

Avots: http://www.flla.lv/meza-nozares-zala-dekade/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *