2014.gads meža nozarei iezīmējies ar eksporta ienākumu pieaugumu

Kaut gan gads vēl nav beidzies, nozares eksporta ienākumu dinamika ekspertiem jau ļāvusi piesardzīgi prognozēt, ka iepriekšējā gada rekords tiks pārspēts, jo pieaugums bijis nedaudz vairāk par 10%, vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Nozari šogad spēcinājusi kokskaidu granulu ražošanas līdera Latvijā SIA Latgran pie Gulbenes oficiāli atvērtā 17 milj. eiro vērtā ražotne. Aiz Krāslavas, Krustpils un Jaunjelgavas šī ir ceturtā kokskaidu granulu ražotne, ko Latgran izveidojis Latvijā. Rūpnīcas jauda – 150 tūkst. t; pēc uzņēmuma aplēsēm, 2015. gadā kopējais kokskaidu granulu ražošanas apjoms sasniegs ap 0,6 milj. t. Jārēķinās, ka ieceres un izveides stadijā Latvijā ir vairāki kokskaidu granulu ražotņu projekti (piemēram, SIA Latgales granulas), kuru īstenošana priecēs mazvērtīgās koksnes tirgotājus, kā arī meža īpašniekus.

Lai gan kopējās investīcijas ir mazākas kā Latgran, tomēr par svarīgu tiek dēvēts a/s Stora Enso Latvija īstenotais rūpnieciskais termokoksnes ražošanas iecirknis. Šāds uzskats tiek pamatots ar to, ka ražotā termokoksne ir vidēji divas reizes dārgāka par parastajiem zāģmateriāliem, bet ēvelētas termokoksnes cena ir aptuveni trīsreiz lielāka. Kopumā termokoksnes ražotnes izveidē ieguldīti 3 milj. eiro, taču, īstenojot iecerēto ražotnes otrās kārtas projektu, kopējais ieguldījumu apmērs varētu sasniegt pat vairāk nekā 6 milj. eiro.

Vairāki nozares uzņēmumi šogad turpināja vai sāka realizēt investīciju projektus, gan jaunu produktu ražošanā, gan esošo ražotņu paplašināšanā izmantojot pēdējās augstas pievienotās vērtības investīciju kārtas atbalstu vai banku kredītus un pašu nopelnīto. Savus investīciju projektus ar ES atbalstu šogad sāka īstenot SIA Latgran, SIA Elvars, SIA Baltic Block, SIA Kurekss, SIA Plantos, A/S Stora Enso, SIA Smiltene Impex, kā arī SIA AKZ, SIA 4Plus, SIA Latgales granulas, SIA SC koks, A/S Elīza-K, SIA Krauss, SIA Rettenmeier Baltic Timber, SIA AM Furnitūra, SIA Sencis, SIA Latvāņi un SIA MEFA.

Lai samazinātu izmaksas, trīs mēbeļu ražošanas uzņēmumi – SIA Tukuma mēbeles, SIA Daiļrade koks un SIA Valmieras mēbeles – konsolidējās vienā SIA Daiļrade koks. Taču par 2014.gada nozīmīgāko darījumu tiek uzskatīts četru uzņēmumu speciāli izveidotās pilnsabiedrības 4 MB īstenotais jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas mēbeļu ražošanas un piegādes darījums gandrīz 5 miljonu eiro apmērā. Pilnsabiedrības 4 MB izveidotāji ir mēbeļu ražošanā un tirdzniecībā strādājošā SIA Daiļrade koks, SIA Coppa Ltd, SIA Pinus E un SIA Kate.

Par nozares lielāko pārsteigumu tiek uzskatīta maksātnespējīgās SIA Kurzemes finieris ražotnes reanimācija, ko īstenoja mežsaimniecības SIA Stiga RM. Pēc uzņēmuma valdes locekļa Andra Ramoliņa teiktā, finiera ražošanas atjaunošanā tiks investēti ap 0,3 miljoni eiro. Arī plāns ir ambiciozs – 2-3 mēnešu laikā saplākšņa ražošanas jaudai jāsasniedz 1300 m3 mēnesī, bet tālākā perspektīvā to varētu dubultot, kam pamatā esot ārvalstu pircēju vēlme pēc attiecīgajiem izstrādājumiem.

 

Raksts: “Meža nozare turpina izrāvienu, Māris Ķirsons”, Dienas Bizness, publ. 16.12.2014

Avots: http://www.db.lv/razosana/mezsaimnieciba/meza-nozare-turpina-izravienu-424727

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *