Meža fakultātē šoruden nosvinētas trīs nozīmīgas jubilejas

LLU Meža fakultātē šoruden svinētas uzreiz trīs nozīmīgas jubilejas – fakultātes 75. jubileja, augstākās mežizglītības Latvijā 95 gadu jubileja, kā arī desmit gadi, kopš Jelgavā darbojas meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts «MeKA». Salidojuma dienā, 17. oktobrī, jau no pulksten 12 Meža fakultātē notika jubilejai veltīta konference, kurā fakultātes dekāns D.Dubrovskis stāstīja par fakultāti – tās darbību šodien un iecerēm nākotnē. Pēcpusdienā viesi bija aicināti apmeklēt LLU MF un SIA «MeKA» atklātās lekcijas katedrās un apskatīt laboratorijas. Vakarpusē norisināsjās svinīgā sēde un svētku koncerts Jelgavas pils aulā. Savukārt dienas noslēgumā viesi tika aicināti uz «mežu» absolventu salidojumu fakultātē Akadēmijas ielā 11 un Kokapstrādes katedrā Dobeles ielā 41.

«MeKA» ir meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts, kas dibināts 2004. gadā un kurā darbojas LLU zinātnieki un absolventi.  Kā norāda institūta direktors Andrejs Domkins, misija, kas tika formulēta, uzsākot darbību – nodrošināt kompetenci un pētniecisko kapacitāti koksnes produktu jomā, integrējot izglītības, zinātnes un industrijas potenciālu, – ir sevi attaisnojusi. Desmit gadu laikā izveidotas vairākas funkcionālās struktūrvienības: testēšanas laboratorija, zinātniski pētnieciskais centrs, meža mašīnu operatoru mācību centrs, tālākizglītības centrs un meža nozares informācijas centrs.

MeKA testēšanas laboratorijas akreditētas gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā. Ar katru gadu testēšanas laboratorija spēj kāpināt savu apgrozījumu ne tikai vietējā tirgū, bet arī ārvalstu tirgos. Veikta pasūtījumu izpilde pat no tādām tālām valstīm kā Kanāda, Honkonga un Singapūra. Arī pētniecības jomā ir iesāktas interesantas iestrādes. Piemēram, kopš 2011. gada MeKA līdzdarbojas SIA Meža nozares kompetences centrs LIAA finansētā projekta Paaugstinātas ekoloģiskās vērtības koksnes materiālu izpēte realizācijā. Joprojām turpinās pētnieciskais darbs pie 2013. gadā uzsāktā AS Latvijas valsts meži finansētā projekta Modernu un ilgstpējīgu koka konstrukciju izpēte realizācijas, kura mērķis ir izveidot eksperimentālo tiltu un sagatavot apkopojumu par tā monitoringa rezultātiem, kā arī sagatavot priekšlikumus līmēta koka tilta konstrukciju veiktspējas uzlabošanai. Arī meža ilgtspējīgas izmantošanas jomā norit aktīva darbība. Kopš 2008. gada MeKAs struktūrvienībā Meža mašīnu operatoru mācību centrs iespējams pilnveidot teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas darbam ar meža mašīnām – hārvesteru un forvaderu. Tālākizglītības jomā MeKA joprojām piedāvā seminārus un kursus meža un saistīto nozaru pārstāvjiem. Bez iepriekš minētajām operatoru apmācībām jāuzsver aktīva līdzdarbošanās Latvijas skolu pedagogu kompenteces pilnveidē. Kopš 2011. gada tiek realizēti profesionālās pilnveides tālākizglītības kursi: Pedagogu profesionālās kompetences pilnveide vides izglītībā par ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu un Skolēna izziņas aktivitātes un radošuma veicināšana mācību procesā. Šādu aktivitāti piedāvā LVM sadarbībā ar MeKU un Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu Silava.

Gan meža, gan arī saistīto nozaru pārstāvji atzinīgi novērtējuši aktivitāti sabiedrības informēšanā ar elektroniskā vortāla Latforin.info starpniecību. Vortāls izveidots ar mērķi piedāvāt atlasītu, kvalitatīvu un aktuālu informāciju par meža nozari un tās procesiem vietējos un globālajos tirgos. Savukārt no 2011. gada Me- KAs Meža nozares informācijas centrs piedāvā dažādus analītiskus tirgus apskatus par dažādām jomām, piemēram, Baltijas jūras reģiona apaļkoksnes tirgus apskats, biomasas izmantošana enerģijas ieguvē Latvijā, apaļkoksnes cenu monitorings Latvijā utt.

 

Raksts: “No idejas līdz dzīvotspējīgam biznesam”, Andrejs Domkins, publ. 2014.g. decembrī

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks”, Novembris, Nr.11 (171) 2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *