“Paroc” privātmāju modernizācijas pieredze Somijā un Zviedrijā

Attīstot energoefektīvu ēku celtniecības tehnoloģijas, akmens vates siltumizolācijas ražotājs  “Paroc” kopā ar partneriem realizēja energoefektīvu privātmāju renovācijas izmēģinājuma projektus Zviedrijā un Somijā. Šiem projektiem tika dots kopējs nosaukums “renZeroTM“, jo to mērķis bija  sen celtas individuālas dzīvojamās mājas pietuvināt energoefektīvu ēku tipam un radīt no enerģijas viedokļa optimālas renovācijas modeli.

“Zviedrijas Lundas tehnoloģiju institūta pētījumi rāda, ka 80 % māju, kurās mēs plānojam dzīvot, ir jau  uzceltas,” stāsta Ivars Fabriciuss, Paroc SIA vadītājs. –  “Latvijā ir ap 350 tūkstoši individuālu dzīvojamo namu.  Apmēram divas trešdaļas māju ir celtas pirms 50 gadiem vai senāk, un to ekspluatācijai katru gadu tiek iztērēti miljoniem eiro. Tāpēc skandināvu energoefektīvo privātmāju modernizācijas pieredze var būt noderīga arī mums”.

“renZeroTM” projekta organizatoru un izpildītāju uzdevums bija izveidot tādu metodiku, ar kuras palīdzību vecas individuālas dzīvojamās mājas tiktu renovētas tā, lai tās kļūtu energoefektīvas vai pat pietuvinātos gandrīz nulles enerģijas klases ēkām. Tika arī izvirzīts mērķis, lai šāds renovācijas veids neprasītu specifiskas zināšanas, iemaņas vai instrumentus, lai tas būtu piemērots masveida lietošanai, būtu efektīvs, ilglaicīgs un ātri atmaksātos. “renZeroTM” koncepcija tika veidota kā komplekss risinājums, kas ietver ārsienas siltinājumu risinājumus, ārsienu un to savienojumu siltināšanu, durvju un logu nomaiņu pret efektīvākiem,  jaunas ventilācijas sistēmas uzstādīšanu un apsildes sistēmas modernizāciju, kā arī atjaunojamo enerģijas resursu integrāciju mājas inženiersistēmās.

“Skandināvijas valstīs ļoti populāra ir karkasa ēku būvniecība, tāpēc  “renZeroTM” projekts galvenokārt arī tika orientēts uz šādu namu modernizāciju. Protams, ir pietiekami daudz atšķirību starp celtniecības tehnoloģijām, kas pirms 50-70 gadiem dominēja Baltijas valstīs un Skandināvijā,” saka Ivars Fabriciuss. “Ziemeļvalstīs dominēja koka arhitektūra, bet Latvijā – mūra ēkas. Tomēr šī optimālās renovācijas koncepcija var tikt pielietota arī Latvijā, adaptējot, pielāgojot risinājumus konstrukcijām, kādas dominē pie mums.”

 

Raksts: “Paroc privātmāju modernizācijas pieredze Somijā un Zviedrijā”, būvniecības nozares portāls building.lv, publ. 15.12.2014

Avots: www.lv.building.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *