Skandināvijas kokzāģētavās palielinās gatavās produkcijas uzkrājumi

Līdz decembra sākumam vairāku Zviedrijas un Somijas kokrūpnieku veiktās sākotnējās pārrunas ar pircējiem Eiropas centrālajā daļā par egles zāģmateriālu piegādēm 2015.gada 1.ceturksnī noslēdzās bez būtiskiem rezultātiem. Gausā tirgus pieprasījuma dēļ ražotāji pieļauj, ka nākamā gada pirmajā ceturksnī uz šo reģionu gaidāms ļoti būtisks piegādes apjomu samazinājums salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni. Neraugoties uz tirgū pieaugošo spiedienu, Zviedrijas un Somijas zāģmateriālu ražotāji līdz šim vēl nav ziņojuši par jelkādu specifisku pasākumu īstenošanu nolūkā pielāgot skujkoku zāģmateriālu izlaides apjomus tirgū vērojamajām pieprasījuma izmaiņām. Gatavās produkcijas uzkrājumu palielināšanos Skandināvijas zāģmateriālu ražotāju noliktavās tāpat sekmējis arī pieprasījuma samazinājums Eiropā sezonālā faktora ietekmē, ko pārdošanas apjomi vairumā ārpus Eiropas tirgos, jo sevišķi Japānā, Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā, vairs nekompensē. Pieprasījuma un piedāvājuma disbalanss palielinājis spiedienu uz skujkoku zāģmateriālu pārdošanas cenām, kā rezultātā decembrī šo sortimentu cenu lejupslīde spot tirgū turpinājās (pēc samazinājuma 4.ceturksnī par 5 – 6 EUR/m3). Cenu samazinājums visvairāk skāris ēvelēto produktu ražošanas sektorā realizējamos sortimentus, kur pieprasījums raksturots kā ļoti vājš. Tajā pašā laikā nomaļu tirdzniecības cenas saglabājušās visumā stabilas.

Maza apjoma piegādes līgumos, kas slēgti ar klientiem Vācijas ziemeļdaļā, jaunā ēvelējamo egles zāģmateriālu piegādes vidējā cena ir aptuveni 219 – 222 EUR/m3, kas attiecībā pret tekošo ceturksni ir par vidēji 2 – 3 EUR/m3 zemāka. Savukārt sarunās par lielāku apjomu piegādēm tiek diskutēts par krietni lielāku cenu samazinājumu – 5 – 10 EUR/m3 apmērā, ko lielā mērā veicinājis pircējiem pievilcīgāks Krievijas ražotāju piedāvājums.

Salīdzinot ar skandināvu tirgotāju sasniegto augsto cenu līmeni Centrāleiropas tirgos 2.ceturksnī, ēvelējamo sortimentu cenas, piemēram, šobrīd sarukušas par 7 – 8%, bet žāvētu līmēto lameļļu cenas – par 10%. Neraugoties uz sarežģītajiem pārdošanas apstākļiem un pieaugošajiem gatavās produkcijas uzkrājumiem noliktavās, decembra pirmajās dienās tikai daži zāģmateriālu ražotāji ziņojuši par ilgāku darbības pārtraukumu gadu mijā, nekā ierasts.

 

Raksts: “Further growth registered in pressure on Scandinavian whitewood prices in Quarter 4”, EUWID, publ. 10.12.2014

Avots: “EUWID Wood Products and Panels”, Nr.50 (2014)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *