Granulu cenu paaugstināšanu Centrālajā Eiropā kavē pārprodukcija un zems patēriņš

Neraugoties uz to, ka decembra pirmajās nedēļās līdz ar aukstāka laika iestāšanos pieprasījums pēc premium klases (A1) kurināmām skaidu granulām Centrālajā Eiropā nedaudz palielinājās, tirgū nu jau vairākus mēnešus vērojamo pārprodukciju tas nav sevišķi mazinājis. Tā kā dīleriem iepirkt preci lielākos apjomos pagaidām nav bijis vajadzības, granulu tirgotājiem krājumi noliktavās joprojām ir lieli. Papildus tam Vācijas granulu tirgū šogad ienākuši jauni spēlētāji, kas investējuši ražošanas un gatavās produkcijas uzglabāšanas kapacitātes palielināšanā. Rezultātā audzis gan kopējais tirgus piedāvājums, gan saasinājusies konkurence dīleru vidū, jo sevišķi Vācijas dienvidos.

Tirgū dominējošo apstākļu ietekmē granulu ražotāju iepriekš iecerētais novembrī un decembrī paaugstināt kurināmā pārdošanas cenu par 5 – 8 eiro līdz vidēji 200 eiro/t (pie rūpnīcas) neguva apstiprinājumu. Pēdējās nedēļās tieši pretēji, daudzviet akciju veidā premium klases granulas tirgotas par aptuveni 10 eiro lētāk nekā produkcija, kas realizēta iepriekš slēgto piegādes līgumu ietvaros. Par lielāku tādas pašas kvalitātes granulu apjomu piegādi ražotāji decembrī ar starpniekiem vienojušies par šādām pārdošanas cenām: 175 – 180 eiro/t Vācijas dienvidos un aptuveni 170 – 175 eiro/t (pie rūpnīcas) – pārējā Vācijas teritorijā. Safasētas 15 kg iepakojumos vietējās izcelsmes premium klases skaidu granulas izplatītājiem decembrī tirgotas par 200 – 205 eiro/t (pie rūpnīcas), savukārt importētās granulas bez nosaukuma – par 190 – 195 eiro/t.

Arī Austrijā beramā un fasētā veidā granulas decembrī tirgotas par vidēji 180 – 185 eiro/t un 200 eiro/t. Turklāt palielinājies ziņojumu skaits par salīdzinoši lētākas produkcijas piedāvājumu no Austrumeiropas. Itālijas ziemeļdaļā granulas fasētā veidā decembrī tirgotas par vidēji 225 – 235 eiro/t. Francijas tirgū ražotāju konkurenci aizvadītā gada pēdējā ceturksnī saasinājusi jaunu granulu rūpnīcu atvēršana un jaudu palielināšana esošajās ražotnēs Francijā un Beļģijā.

Neraugieties uz valdošo tendenci tirgū, atsevišķi Vācijas granulu ražotāji jau decembra vidū saviem klientiem darījuši zināmu, ka ar 2015.gada janvāra vidu premium klases granulu piegādes cenas tiks paaugstinātas par vidēji 10 eiro/t, kas pamatots līdzīgi kā novembrī – ar ražošanas izejvielu sadārdzināšanos. Situācijas stabilizēšanos granulu tirgū varētu sekmēt ražošanas pārtraukšana vairumā granulu rūpnīcu uz divām nedēļām saistībā ar garajām gadu mijas svētku brīvdienām.

 

Raksts:”High level of supplies and low consumption so far hindering price hikes for pellets”, EUWID, publ. 17.12.2014

Avots: “EUWID Wood Products and Panels”, Nr.51/52 (2014)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *