Koksnes produktu ražošanas un tirdzniecības apjomi pasaulē palielinās

ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) 2014.gada 18.decembrī publicēja gadskārtējo koksnes produktu globālā tirgus apskatu – “2013 Global Forest Products Facts and Figures”, kurā apkopota informācija par saražotajiem un tirgotajiem koksnes produktu apjomiem pasaulē laika posmā no 2009. līdz 2013.gadam. Saskaņā ar šiem datiem visās galvenajās koksnes produktu grupās ražošanas apjomi dotajā laika periodā pasaules tirgū kopumā palielinājušies. Pirmskrīzes rādītāji sasniegti apaļo kokmateriālu sagatavošanas, zāģmateriālu, koksnes plātņu un granulu ražošanas sektoros, turpretim celulozes un papīra rūpniecībā 2012.-2013.gadā iezīmējās stagnācija, kas saistīts galvenokārt ar patēriņa kritumu Ķīnā, elektroniskiem medijiem strauji aizstājot drukāto presi.

2013.gadā kokrūpniecībā pirmskrīzes – 2007.gada – rādītāji pārsniegti visās produktu grupās, izņemot zāģmateriālus. Visstraujāk atgūšanās no krīzes kokrūpniecībā notikusi Āzijā un Klusā okeāna reģionā, Latīņamerikā un Ziemeļamerikā. Eiropā izaugsmes tempi palēninājās sākot ar 2012.gadu, jo sevišķi Eiropas rietumos un dienvidos, kur ražošanas apjomi un patēriņš dažās koksnes produktu grupās tieši otrādi – samazinājās.

Granulu rūpniecībā visu laiku augstākā rādītāja sasniegšanu – 22 miljonus tonnu – 2013.gadā veicināja īstenotā klimata un enerģētikas politika Eiropā. Līdz ar ražošanas attīstību auguši arī tirdzniecības apjomi. Konkrēti virzienā no Ziemeļamerikas uz Eiropu (galvenokārt Lielbritāniju) šie apjomi divkāršojās. Lai arī celulozes patēriņš Ķīnā samazinājies, šī valsts turpina nostiprināt pozīcijas citu koksnes izstrādājumu ražošanā un patēriņā. Koksnes plātņu un zāģmateriālu ražošanas apjomi un patēriņš vairumā pasaules reģionu 2013.gadā palielinājās. Tā, piemēram, zāģmateriālu kopējie izlaides apjomi sasniedza 421 miljonu kubikmetru, kas ir par 4,6% vairāk nekā 2012.gadā un par 22% vairāk nekā 2009.gadā. Šī pozitīvā tendence lielākoties attiecināma uz ražošanas attīstību trīs pasaules reģionos: Eiropā, Ziemeļamerikā un Klusā okeāna reģionā, bet valstu līmenī: ASV, Ķīnā, Kanādā, Krievijā un Vācijā, kurās saražoti 55% no globālā zāģmateriālu izlaides apjoma. Rekordaugsts saražotais apjoms 2013.gadā tika sasniegts koksnes plātņu rūpniecībā – 358 miljoni kubikmetru, kas ir par 7,8% vairāk nekā 2012.gadā un par 35% vairāk nekā 2009.gadā. Šajā sektorā rādītāju kāpumu sekmējusi galvenokārt straujāka attīstība Āzijā un Klusā okeāna reģionā, Latīņamerikā un Karību reģionā.

 

Raksts: “Global wood production grows for the fourth year”, FAO, publ. 18.12.2014

Avots: http://www.fao.org/news/story/en/item/273120/icode/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *