Zviedrijas valsts uzņēmuma “Sveaskog” peļņa 2014. gadā palielinājusies par 15%

Zviedrijas valsts uzņēmuma “Sveaskog” pārdošanas apjomi 2014. gadā palielinājās par 3% līdz 6,23 miljardiem kronu (~660,8 milj. eiro), ko sekmējusi apaļkoksnes vidējo cenu paaugstināšanās par 4%. Operatīvā peļņa palielinājās par 9,2% līdz 2,42 miljardiem kronu (~256,4 milj. eiro), savukārt peļņa pēc nodokļu nomaksas – par 15% līdz 1,69 miljardiem kronu (~179 milj. eiro). Gada laikā uzņēmums pārdeva kopumā 10,8 milj.m3 kokmateriālu, kas ir praktiski tikpat daudz, cik 2013. gadā. Tostarp zāģbaļķi realizēti 4,62 milj.m3 apjomā (+7%), papīrmalka un baltā šķelda – 5,22 milj.m3 apjomā (+2%), enerģētiskā koksne – 999 tūkst.m3 apjomā (-26%). Pieprasījuma samazināšanās pēc enerģētiskās koksnes saistīta galvenokārt ar īso apkures sezonu, citiem konkurējošiem kurināmā veidiem, augstāku energoefektivitāti rūpniecībā un zemām elektroenerģijas cenām.

Ņemot vērā, ka vairums “Sveaskog” kokmateriālu pircēju lielu daļu savas produkcijas eksportē un citām pasaules valstīm, uzņēmuma rentabilitāti dažādos līmeņos ietekmē gan kopējais tirgus piedāvājums un pieprasījums, gan cenas un valūtas kursu svārstības. Raksturojot vispārējo tirgus situāciju, uzņēmuma gada pārskatā atzīmēts, ka Eiropā izaugsme daudzās valstīs 2014. gadā bijusi vāja, inflācija ļoti zema, un daudzviet izaugsmes prognozes koriģētas uz leju. Salīdzinoši ātrāks progress vērojams ASV. Tikmēr Ķīnā izaugsmes tempi kļuvuši mērenāki. Lai arī piegādes apjomi uz jauniem tirgiem ārpus Eiropas palielinās, Zviedrijas kokmateriālu lielākais eksporta tirgus joprojām ir Eiropa. Zviedrijas kokzāģētavām nozīmīgākie noieta tirgi ir Eiropa, Ziemeļāfrika un Tuvie Austrumi. Pozitīvi vērtējama kopējo būvapjomu palielināšanās Eiropā, lai gan pa valstīm šī tendences variē. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, visvairāk pieprasījums pēc koka būvmateriāliem audzis Vācijā un Lielbritānijā. Tāpat būvapjomi pieaug Zviedrijā un ASV. Tikmēr Japānā un Tuvajos Austrumos koksnes produktu imports samazinās. Līdz ar tālāku pieprasījuma samazināšanos pēc grafiskā papīra samazinājušies arī kopējie papīra un kartona eksporta apjomi, kā rezultātā Zviedrijas tirgū radusies neliela papīrmalkas pārprodukcija. Kopumā 2014. gadu uzņēmuma vadība vērtē kā veiksmīgu, labus rezultātus prognozējot arī šogad.

“Sveaskog” ir lielākais meža īpašnieks Zviedrijā. Uzņēmums pārdod zāģbaļķus, papīrmalku un enerģētisko koksni. Pircēju loku veido galvenokārt celulozes, papīra un zāģmateriālu ražotāji.

Valsts uzņēmumam “Sveaskog” pieder 14% no Zviedrijā esošās kopējās mežu platības.

 

Avots: Sveaskog’s Year-end report 2014

http://www.sveaskog.se/Documents/Trycksaker/Finansiella%20Rapporter/Year-end%20report%202014.pdf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *