Virtuves interjerā Lielbritānijā joprojām topā dabiskā koksne

Lai kāda būtu virtuves mainīgā loma cilvēku ikdienā, Apvienotās Karalistes virtuves iekārtu ražotāji joprojām ir lieli koksnes, īpaši plātņu materiālu, patērētāji. Piemēram, uzņēmums Howdens Joinery vien katru gadu pārdod 350 000 virtuves iekārtu, saražo 3,5 miljonus skapīšu karkasu un 2500 kilometrus virtuves darba virsmu, gadā izmantojot apmēram 200 000 kubikmetru skaidu plātņu. «Skaidu plātnes ir galvenais izejmateriāls mūsu ražošanas procesā,» atzīst uzņēmuma pārstāvis Gerijs Roulinsons. «Mēs esam lielākie skaidu plātņu izmantotāji Apvienotajā Karalistē un patērējam apmēram 6-7% no kopējā valsts skaidu plātņu tirgus.» Virtuves skapīšu durtiņu apdarē joprojām pieprasīts materiāls ir dabiskā koksne, kaut gan populāras ir arī laminētās virsmas. «Laminētajai apdarei vienmēr saglabāsies vieta virtuvē, taču aizvien vairāk cilvēku izvēlas krāsotu un nekrāsotu dabisko koksni,» stāsta uzņēmuma Symphony mārketinga direktors Saimons Kolinss. Viņš atzīst, ka arī masīvkoksnes virtuves joprojām ir populāras un ierindojas starp viņu pārdotākajiem modeļiem. Masīvkoka skapīšu apdarei vispopulārākie koki ir ozols un osis, taču Symphony tirgū piedāvā arī koka imitācijas laminēto apdari. «Mūsu gaišā oša, tumšā ozola un pelēkā avola laminētā apdare ir pieejama par zemāku cenu nekā masīvkoksne, turklāt klientiem piedāvājam iespēju ar koka imitāciju apdarīt arī rokturīšus,» stāsta Saimons Kolinss. Pieprasītas ir arī krāsotas dabiskā koka apdares. Pērn Symphony savā galvenajā ražotnē Bērnslijā uzstādīja krāsošanas iecirkni, un uzņēmuma pārstāvis atzīst, ka pelēcīgie un zemes krāsas toņi pamazām kāpj aizvien augstāk dižpārdokļu sarakstā. Arī uzņēmumā Howarth Timber and Building Supplies atzīst: lai gan dabiskā koka apdare joprojām ir populāra, vērojama klientu «pārliecinoša virzība» krāsotu virsmu virzienā. Uzņēmums, kas šogad savu veikalu tīklu papildinājis ar septīto mēbeļu salonu Beroufordā, Lankašīrā, piedāvā ekskluzīvu pakalpojumu – krāsošanu pēc pasūtījuma.

«Ļoti pieprasītas ir matētās krāsas, no kurām ziloņkaula apdare šobrīd ir pierādījusi sevi kā vispopulārākā,» stāsta virtuves iekārtu pārdošanas menedžeris Deivs Bušbijs. «Citi matētā krāsojuma pasūtītāji visbiežāk izvēlas kašmira pelēko, pelēkbrūno, olīvu, baklažāna vai mūždien populāro pīļu olas zilo toni.» Tomēr uzņēmuma labākie pārdošanas

rādītāji joprojām ir saistīti ar laminēto apdari, kur pelēkie toņi, tādi kā antracīts un baložu spalvu nokrāsa, sāk pamazām no troņa nostumt balto krāsu. «Protams, matētais dabiskā koka krāsojums strauji pietuvojas līdera pozīcijām un arī nekrāsotai koksnes apdarei ir stabils tirgus,» uzsver Deivs Bušbijs.

Laminētā apdare joprojām ir pieprasīta arī uzņēmuma Howdens pircēju vidū, turklāt tendence, kas savulaik sākusies vidējā cenu līmenī, tagad plaši izplatījusies arī budžeta klases klientu vidū. Savukārt dārgākajā virtuves mēbeļu segmentā joprojām vispieprasītākā ir masīvkoksne. «Ja cilvēki var to atļauties, viņi izvēlas koka virtuvi,» atzīst uzņēmuma pārstāvis Gerijs Roulinsons, piebilstot, ka apdarē visbiežāk tiek saglabāta dabiskā koksne, vai, sekojot jaunākajai modei, izvēlēts pelēks vai pasteļtoņu krāsojums. Arī uzņēmuma Smallbone piedāvātajos virtuves iekārtojuma risinājumos koksne spēlē vitāli svarīgu lomu, sākot no skapīšu apdares un beidzot ar darba virsmām un grīdas segumu. «Kaut gan masīvkoksnes virtuves vairāk tiek asociētas ar lauku stilu, gatavojot virtuves iekārtas pēc pasūtījuma, mēs spējam tām piešķirt arī modernas nianses,» uzskata uzņēmuma dizaina direktors Stīvs de Munihs. Smallbone savas produkcijas apdarē izmanto Eiropas ozolu un Amerikas valriekstu, savukārt galdu virsmas tiek gatavotas no izturīgākajām koku sugām, bet virtuves dēlīši – no kļavas. Viens no veidiem, kā piešķirt mūsdienīgu izskatu, vienlaicīgi saglabājot koksnes dabiskās variācijas, ir krāsošana ar kaļķu apdares efektu.

 

Raksts: “Ēdienkartē – koksne”, žurnāls Baltijas Koks (Nr. 1/2015), skat. 09.02.2015

Avots: http://www.ttjonline.com/features/timber-on-the-menu-4474817/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *