Koka ceļus izmantos arī Austrumvidzemes mežsaimniecības apsaimniekotajā teritorijā

Šonedēļ Bilskas pagasta Pulciņu meža masīvā pēc akciju sabiedrības Latvijas valsts meži pasūtījuma pabeigs īpašu īslaicīgu ceļu no koka vairogiem. Pēc plānotās cirsmu izstrādes, meža sakopšanas un kokmateriālu izvešanas vairogus demontēs un izmantos nākamajos objektos, vēsta reģionālais laikraksts Ziemeļlatvija.

Šis ir pirmais koka vairogu ceļš Latvijas valsts mežu Austrumvidzemes mežsaimniecības apsaimniekotajā teritorijā: Smiltenes, Valkas, Strenču, Alūksnes, Apes, Gulbenes un daļēji arī Burtnieku un Beverīnas novados. Objektā valsts mežā 1,2 kilometru garumā strādāja Smiltenes pagasta uzņēmums Ķikuti 99, kam tas ir jau septītais koka ceļš. Arī iepriekšējos šāda veida objektus uzņēmumam pasūtīja Latvijas valsts meži (LVM).

Lai ietaupītu laiku un resursus kokmateriālu pievešanai pie jau esoša ceļa ar mežizstrādes tehniku, LVM arī Latvijā ieviesusi Baltkrievijas kolēģu pieredzi un sākusi ierīkot īpašus īslaicīgas lietošanas koka autoceļus. Tehnoloģijas pamatā ir no skujkoku zāģmateriāliem izgatavoti koka vairogi, kurus ieklāj uz iepriekš izlīdzinātas grunts arī bezceļa apstākļos. Pa šādiem ceļiem var pārvietoties kokvedēji ar kopējo masu 52 tonnas. LVM ir jau trīs gadu pozitīva pieredze īslaicīgo ceļu ierīkošanā, sākot ar Latgali. Šādi ceļi pie attiecīgiem mežizstrādes apjomiem atmaksājas, un ar katru nākamo reizi, izmantojot jau esošās zināšanas, tehnoloģija tiek pilnveidota, skaidro Austrumvidzemes mežsaimniecības izpilddirektors, meža infrastruktūras vadītājs Jānis Upens. «Ja cilvēks bērnībā ir rotaļājies ar klucīšiem vai Lego, tad uzbūvēt šādu ceļu nav problēmu,» smaidot, izmantoto tehnoloģiju raksturo Jurģis Eberhards, SIA Ķikuti 99 meža mašīnu operators.

 

Raksts: “Koksni izvedīs pa koka ceļu”, Db.lv, publ. 12.02.2015

Avots: http://www.db.lv/razosana/mezsaimnieciba/koksni-izvedis-pa-koka-celu-427463

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *