Somijas meža nozare 2014. gadā: tendences rūpniecībā un investīciju vidē

Eirozonā ekonomiskā situācija 2014. gadā saglabājās nestabila; lejupslīde pieprasījumā pēc papīra produkcijas dažviet Eiropā kļuva mērenāka; zāģmateriālu un saplākšņu noiets audzis; kopējais Somijas meža nozares produkcijas eksports saglabājās 2013. gada līmenī. Tā īsumā galvenās tendences aizvadītajā gadā iezīmē Somijas Kokrūpniecības federācija (Finnish Forest Industries Federation).

“Mēs sagaidām, ka jaunā valdība pieņems lēmumus, kas stiprinās nozares biznesa vidi. Svarīgi, lai valdība izvairītos no jebkādu izmaksu pieauguma rūpniecībā un tiktu mazināta nevajadzīgā birokrātija. Pretējā gadījumā Somijas kokrūpnieku konkurētspēja pasaules tirgū turpinās vājināties,” uzskata federācijas izpilddirektors Timo Jātinens (Timo Jaatinen).

Pašmāju tirgū būvniecības sektorā tendencēm saglabājoties pozitīvām un palielinoties zāģēto kokmateriālu eksportam uz lielākajiem noieta tirgiem Eiropā (Lielbritāniju un Vāciju), uz Ziemeļāfrikas valstīm un Tuvajiem Austrumiem, 2014. gadā Somijā tika saražots par 4,6% vairāk skujkoku zāģmateriālu nekā 2013. gadā, kopā 10,9 miljoni kubikmetru. Par 6% vairāk tika saražots arī saplākšņu, kopā 1,2 miljoni kubikmetru. Pieprasījumam pēc biroja papīra attīstītajos tirgos turpinot samazināties, šī veida produkcijas ražošanas apjomi pērn Somijā samazinājās par 3,4% līdz 6,1 miljonam tonnu. Nenozīmīgi – par 0,9% – samazinājās arī celulozes ražošanas apjomi, līdz 7 miljoniem tonnu. Iepakojuma kartona izlaides apjomi palielinājās par 0,6%. Kopumā valstī pērn saražoti 10,4 miljoni tonnu papīra un kartona, kas ir par 1,7% mazāk nekā 2013. gadā. Līdz ar jauno investīciju projektu realizāciju, kā rezultātā pieprasījums pēc koksnes Somijā jau tuvākajā nākotnē varētu palielināties par aptuveni 10 miljoniem kubikmetru gadā, būtiskākais faktors kļūs adekvātu un nepārtrauktu koksnes resursu piegāžu nodrošināšana tās pārstrādātājiem. Meža nozarē šogad plānoto investīciju projektu kopējā vērtība sastāda aptuveni 1,5 miljardus eiro. Lielākais no tiem ir bioproduktu ražošanas kompleksa izveide Ānekoski pilsētā – 1,1 miljarda eiro kopvērtībā -, kura realizācija tiks uzsākta pavasarī. Šogad tiks pabeigta arī ražošanas paplašināšana UPM Kymi celulozes rūpnīcā, kur investēti 160 miljoni eiro, kā arī esošās Varkaus papīra rūpnīcas pārveide, kur šogad Stora Enso plāno uzsākt iepakojuma kartona ražošanu, bet nākamgad, investējot kopumā 43 miljonus eiro – arī koksnes būvkonstrukciju ražošanu. Jāatzīmē, ka šā gada janvārī komerciālos apjomos uzsākta koksnes dīzeļdegvielas ražošana Lapēnrantā. “UPM Lappeenranta Biorefinery” projektā investēti kopumā 175 miljoni eiro.

 

Raksts: “The forest industry in 2014: Situation in main European markets remains challenging – forest-based sector announces substantial investments into Finland”, FFIF, publ. 10.02.2015

Avots: http://www.forestindustries.fi/newsroom/press-releases/The-forest-industry-in-2014–Situation-in-main-European-markets-remains-challenging—forest-based-sector-announces-substantial-investments-into-Finland-2104.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *