Notikumi valūtas tirgū ļauj eksportētājiem kāpināt ieņēmumus

Jauni pasākumi eirozonas tautsaimniecības stimulēšanai, Eiropas Centrālajai bankai (ECB) ķeroties arī pie dalībvalstu valdību obligāciju pirkumiem, turpina izdarīt spiedienu uz eiro kursu, rodot iespēju Latvijas eksportētājiem kāpināt ieņēmumus Lielbritānijas tirgū, kā arī sekmīgāk tikt galā ar iepriekš vērojamām grūtībām Ziemeļvalstīs, konkrēti Zviedrijā un Norvēģijā, vēsta laikraksts Diena.

Vērtspapīru pirkšanai piedrukātā nauda likumsakarīgi veicina eiro kursa kritumu un aktivizē jautājumu par jauniem valūtu kariem. Pašreizējās norises globālajā finanšu sistēmā vērstas uz tālāku eiro vērtības mazināšanos pret ASV dolāru. Lai arī dolāra un eiro savstarpējā mijiedarbība neapšaubāmi ir svarīga, Latvijas eksportētājiem šobrīd daudz aktuālāka tēma ir saistīta ar to, kas notiek eiro attiecībās ar britu mārciņu un Ziemeļvalstu valūtām. Šajā ziņā šķietami vislabāk klājas tiem uzņēmumiem, kuri veic eksportu uz Lielbritāniju. Britu valūtas vērtība pret eiro pēdējā pusgada laikā augusi apmēram par astoņiem procentiem, tādējādi Apvienotās Karalistes tirgus Latvijas eksportētājiem šobrīd ir izdevīgs ne tikai saistībā ar iepriekšējos gados valstī notikušajiem ekonomikas stimulēšanas pasākumiem, kas kāpinājuši valsts iekšējo pieprasījumu, bet arī rada iespēju tikt pie ieņēmumu uzlabojumiem, pateicoties izdevīgākam valūtas kursam.

To pamanījuši arī eksportētāji. Kokmateriālu kurināmā ražotāja Manco Energy Latgale valdes loceklis Jānis Trēziņš stāsta, ka, pateicoties izdevīgākam mārciņas kursam, iespējams vieglāk panākt kompromisu ar pircējiem par produkcijas cenām. “Protams, arī pircēji var izrādīt vēlmi kaut ko nopelnīt uz valūtas kursa rēķina, cenšoties nedaudz pamainīt cenu, taču kopumā pagaidām tirgus svārstības eksportam uz Lielbritāniju ir labvēlīgas,” vērtē uzņēmējs. Runājot konkrēti par saviem ieguvumiem, viņš lēš, ka eksporta ieņēmumi no vienas pārdotās produkcijas kravas patlaban ir apmēram par pieciem procentiem augstāki nekā vidēji iepriekšējā piegādes perioda laikā, kurš ilga no maija līdz septembrim.

Eiro kursa kritums ļāvis uzlabot Latvijas eksportētāju situāciju Skandināvijas tirgos, kuros vērojama samērā ieilgusi Zviedrijas kronas un Norvēģijas kronas vājināšanās. Norvēģijas gadījumā redzams, ka pēdējā mēneša laikā līdz februāra vidum šīs valsts valūta sākusi pat nedaudz nostiprināties un pret eiro pieaugusi aptuveni par pieciem procentiem.

 

Raksts: “Notikumi valūtas tirgū ir labvēlīgi eksportam”, Mārtiņš Apinis, Diena, publ. 19.02.2015

Avots: http://www.diena.lv/pasaule/notikumi-valutas-tirgu-ir-labveligi-eksportam-14088226

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *