Pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem Japānā atkal pieaug

Eiropas skujkoku zāģmateriālu eksportētāji fiksējuši pirmās pazīmes tam, ka Japānā pieprasījums atkal pamazām audzis, pēc tam, kad pērnā gada trešajā un ceturtajā ceturksnī aktivitāte šajā tirgū bija krietni samazinājusies saistībā ar pārlieku lielajiem uzkrājumiem ostās. Jauno tendenci eksportētāji skaidro ar krājumu izsīkumu importētāju noliktavās, ko pircēji tagad sāk atjaunot. Balstoties uz tirgotāju teikto par esošo pieprasījumu Japānā, otrajā ceturksnī pārdošana apjomi šajā valstī sagaidāms būs normālā līmenī.

Tirgus attīstību pozitīvi ietekmējis arī labvēlīgais Japānas jenas kurss attiecībā pret eiro. Kopš pērnā gada decembra jenas vērtība attiecībā pret eiro paaugstinājusies par aptuveni 10%. Šīs izmaiņas kombinācijā ar augstāku pieprasījumu atkal varētu ļaut paaugstināt pārdošanas cenas. Piegādes cenas uz Japānu nedaudz paaugstinātas jau janvārī un februārī. Tagad ražotāji, vienojoties par piegādēm martā, cenšas paaugstināt zāģēto un līmēto kokmateriālu cenas par vidēji 10% attiecībā pret vidējo cenu līmeni decembrī. Līdz ar aktīvās būvniecības sezonas uzsākšanos un līmēto brusu sadārdzināšanos, ražotāji cer turpmākajos mēnešos paaugstināt arī brusu sagatavju pārdošanas cenas. Šobrīd skujkoku zāģmateriāli Japānā realizēti par aptuveni 5 – 8 €/m3 augstāku cenu nekā 2014. gada 4.ceturksnī. Prognozējams, ka martā vairumam sortimentu piegādes cenas tiks paaugstinātas par vēl 15 – 20 €/m3.

Lai arī būvniecības sezonā pieprasījums pēc zāģmateriāliem Japānā būs salīdzinoši lielāks nekā līdz šim, kopumā 2015. gadā, saskaņā ar vietējā nozares žurnālā Japan Lumber Journal publicēto informāciju, importēto zāģmateriālu patēriņš Japānā turpinās samazināties. Respektīvi, ja 2014. gadā šo zāģmateriālu patēriņš samazinājās par 14%, šogad gaidāms samazinājums vēl 5,6% apmērā, kopējam importa apjomam sastādot 6,21 milj.m3. Prognozēts, ka pieprasījums pēc Eiropā ražotiem skujkoku zāģmateriāliem Japānā gada laikā kopumā samazināsies par 6,7% līdz ~2,40 milj.m3, pēc Ziemeļamerikā ražotiem zāģmateriāliem – par 5,2% līdz 2,32 milj.m3, pēc Krievijā ražotiem zāģmateriāliem – par 6,8% līdz 600 tūkst.m3 un pēc Jaunzēlandē ražotiem zāģmateriāliem – par 6% līdz 315 tūkst.m3.

 

Raksts: “Demand for softwood lumber growing again in Japan. Japan anticipating a lower lumber requirement for 2015”, EUWID, publ. 11.02.2015

Avots: EUWID Wood Products and Panels, Nr.7/2015

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *