Baļķu cenas lokās līdzi zāģmateriālu tirgus vējiem

Zāģmateriālu noieta tirgi šūpo zāģbaļku pārdošanas cenas, tomēr kopējā tendence liecina par pieaugumu, kaut arī kritums ir jūtams sīkbaļķu sektorā, raksta laikraksts Dienas Bizness.  Par to liecina valsts mežu apsaimniekotāja valsts a/s Latvijas valsts meži (LVM) struktūrvienības LVM Mežsaimniecība apaļo kokmateriālu pārdošanas rezultāti. Pēc vairāku nozares uzņēmēju domām, pārmaiņas apaļkoksnes cenās ne tikai atspoguļo situāciju noieta tirgos, bet arī rāda būvniecības stāvokli un kredītu pieejamību. Jārēķinās, ka LVM ir lielākais un stabilākais koksnes piegādātājs, jo īpaši skujkoku apaļkoksnes segmentā, līdz ar to kokrūpniekiem ir liela interese un vienlaikus arī cīņa par resursu iegādi. Šo situāciju vēl vairāk pastiprinājis fakts, ka Latvijā ir jūtams skujkoku zāģbaļķu deficīts. Jārēķinās, ka kokrūpnieki, solot cenas, paļaujas uz prognozēm noieta tirgos, tomēr tās ne vienmēr piepildās.

“Resno dimensiju apaļkoksnes cenu pieaugums ir vairāku faktoru rezultāts. To ietekmē gan ārējā tirgus pieprasījuma pozitīvās un arī ne pārāk iepriecinošās prognozes, gan klimatiskie apstākļi Latvijā – novembris, decembris un puse janvāra ir bez sala, tādēļ mežizstrāde daudzviet ir problemātiska,” skaidro LVM struktūrvienības LVM Apaļkoksnes piegādes direktors Andris Balodis. Viņš atzīst, ka straujais priedes zāģētās produkcijas izstrādājumu eksporta cenu samazinājums Ziemeļāfrikā, kā arī saasinātā konkurence ar Zviedrijas un Krievijas kokrūpniekiem valūtas kursa svārstību dēļ ietekmējusi LVM apaļo kokmateriālu pircēju cenu piedāvājumus priedes zāģbaļķu piegādēm 2015.gada I pusgadā. “Tāpēc priedes II šķiras zāģbaļķu (tievāku par 10 cm) cenas samazinājušās par 4%” stāsta A.Balodis. Vislielākais cenu kritums gan ir tievās dimensijas (10 līdz 13,9 cm) zāģbaļķiem – par 12%. Tādējādi sīkbaļķu cenas pēc kāpuma 2014.gadā ir atgriezušās 2013.gada līmenī (+/- 1%). Šī kustība skaidrojama ar situāciju zāģmateriālu noieta tirgos. “Eksporta cenu samazinājuma ietekmi uz apaļo kokmateriālu cenām daļēji kompensē labvēlīgā situācija zāģmateriālu tirgos ar augošiem būvdarbu un ekonomiskās aktivitātes rādītājiem.” Proti, joprojām pieaugošu tendenci rāda egles II šķiras zāģbaļķu pārdošanas rezultāti: pieaugums par 2%, salīdzinot ar 2014.gada II pusgadu, un kāpums par 3% salīdzinājumā ar 2014.gada I pusgadu un vēl lielāks – par 9% salīdzinājumā ar 2013.gada II pusgada datiem.

Bērza apaļkoksnes tirgū toni nosaka divas ražotāju grupas – zāģmateriālu/mēbeļu sagatavju izgatavotāji un finiera/saplākšņa ražotāji. “2013.-2015.gadā saplākšņa pieprasījums un attiecīgi finierkluču cenas ir nostabilizējušās. Savukārt bērza zāģbaļķu vidējo pārdošanas cenu samazināšanās iemesls 2015.gada I pusgadā (-5%) ir īstermiņa darījumu pieprasījumā Kurzemē,” skaidro A.Balodis.

Nedaudz citādāka aina vērojama apses zāģbaļķu cenās 2015.gada I pusgadam. Salīdzinot ar 2014.gadu, cenas faktiski nav mainījušās, jo ir tikai minimālas svārstības – līdz 1%.

 

Raksts: “Baļķu cenas lokās līdzi zāģmateriālu tirgus vējiem”, Māris Ķirsons, publ. 23.02.2014

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.36 (4896)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *